Tüm Emekli Vatandaşın Dikkatine! Son Dakika Haberi Geldi: 2022 Zammı Belli Oldu! Emeklilerin Bayram Günü…

Emekli vatandaşları yakından ilgilendiren bir gelişme son dakika bilgisiyle ulaştı. Ocak 2022 zammı resmen açıklandı.

Ekonomi 26.09.2021 - 18:25 26.09.2021 - 18:28

Koronavirüs salgının çıktığı ilk günden beri ekonomik sıkıntılar başlamıştı. İşçiler, memurlar ve emekli vatandaş ise bu ekonomik sıkıntıdan etkilenmişti. Maddi ve manevi anlamda çok büyük zararlar veren salgında son demler yaşanırken; milyonlarca emekli vatandaşın yüzünü güldüren bir açıklama geldi. Tahmini olarak gelen bilgilere göre Ocak 2022 zammına ait ilk veriler ortaya çıktı. Temmuz ve Ocak ayları olmak üzere yılda iki kez zam alan tüm emeklikler, Ocak 2022 zammının ortaya çıkmasını bekliyordu.

Yıl içinde ortaya çıkan ve 6 ayda bir hesaplanan enflasyon rakamlarının belli olmasıyla emeklilerin zamları da ortaya çıkıyor. Emekli olduğu kurumda en son ne kadar maaş alıyorsa yarıya bölünen ücrette gelen zamlar ise derin bir nefes aldırıyor.

Binlerce kişiyi yakından ilgilendiren emekli maaş zammının tahmini oranda açıklanması bile akıllarda, alınacak olan ücreti ortaya çıkarttı. Memur emeklisi, memur ve sözleşmeli personele yapılacak olan zamların hemen ardından emeklilere ait maaş zammı da ortaya çıktı. Peki, emekli vatandaşların maaşlarına ne kadar zam uygulandı?

SSK, SGK ve Bağ-kur emeklilerine ayrı ayrı zamlar yapılacakken; yeni yılın ilk ayı olan Ocak ayı içinde zam oranı ve miktarı tahmini bir şekilde ortaya çıkmış oldu. Milyonlarca emekli nefeslerini tutmuş Ocak ayını bekliyorken; ortaya çıkan tahmini ücretler ise derin bir nefes aldırdı. 13 milyon emekliyi bünyesinde barından ülkemizde yaşanacak olan Ocak zammına ait işte tüm bilgiler…

dunya-genelinde-2017-yilina-en-kotu-baslayan-para-birimi-turk-lirasi-gelgez

Toplu sözleşme görüşmeleri kısa bir süre önce gerçekleşmişti. Bu toplantının sonrasında ise 2022 yılının ilk ayı Ocak için %8 + 6 zam oranı yapılacağı açıklandı. Bu da yaklaşık olarak 135 lira ile 150 lira arasında bir ücrete tekamül etti! Toplu sözleşme ikramiyesi ise 400 lira olarak resmen açıklandı. Beklenen ve tahmin edilen Ocak 2022 zammının geçerli olup olmayacağı ise Aralık ayının son günlerinde resmen belli olacak.

Asgari ücretinde belli olacağı yeni yıla birkaç ay kalmışken araştırmalar ise devam ediyor. Sizler Asgari ücret ve Ocak 2022’de geçerli olacak emekli maaş zammı hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayınız!