Tırcıların Aylık Gelirleri Ne Kadardır? Uluslararası Bir Tır Şoförünün Maaşı Ne Kadardır? Nasıl Uzun Yol Şoförü Olunur?

Türkiye’de en çok yapılan mesleklerden biri olan uzun yol şoförlüğü, kazandırdığı paralar nedeniyle her geçen gün daha çok tercih ediliyor. Bu mesleğin kazançlarını merak ediyorsanız işte detaylar...

Gündem 18.10.2021 - 20:29 18.10.2021 - 20:29

Türkiye’de en çok yapılan mesleklerden biri olan uzun yol şoförlüğü, kazandırdığı paralar nedeniyle her geçen gün daha çok tercih ediliyor. Özellikle uluslararası tır şoförlüğünde bir hayli kazanç elde ettiren uzun yol şoförlüğünü şartları sağlayan herkesin yapabiliyor olması da bu mesleğin sıklıkla tercih edilmesini sağlıyor. Öte yandan sabır gerektiren mesleklerden biri olan tır şoförlüğü yapanlar, binlerce TL kazanç elde edebiliyor! Peki, tırcıların aylık gelirleri ne kadardır? Uluslararası bir tır şoförünün maaşı ne kadardır? Nasıl uzun yol tır şoförü olunur? İşte, detaylar…

Türkiye’nin en çok yapılan meslek kollarının başında gelen uzun yol şoförlüğü, tırcılık adı ile de biliniyor. Uzun bir yol şoförü olmak için şartları sağlayan herkesin kolaylıkla yapabileceği bir meslek olan tırcılık, özellikle sabırlı davranıldığı takdirde çok güzel paralar kazandırabiliyor. Karayolları trafik yönetmeliğine uygun olan kişilerin yapabileceği tırcılığın kazançları ise, gidilen yolun mesafesine göre değişiyor. 10 bin TL’den 30 bin TL’ye kadar kazanç elde edebilecek olan tır şoförlerinin bazı şartları taşıması gerekiyor!

Karayolları trafik yönetmeliğinde yapılan son değişiklikler ile beraber, uzun yol tır şoförü olmak isteyen kişilerin sahip olması gerektiği ehliyet sınıfı da değişmiş bulunuyor. Geçmişte D sınıfı ehliyete sahip olması gereken tır şoförlerinin artık C sınıfı ehliyet ile çalışmaları gerekiyor. Öte yandan C sınıfı ehliyeti almak isteyen kişilerin ise sürücünün B sınıfı ehliyete sahip olması şartı aranıyor. Bunların yanı sıra uzun yol şoförü olabilmek için; 21 yaşını doldurmuş olmak, an az ilkokul mezunu olmak, detaylı bir sağlık raporu alabilecek sağlığa sahip olmak ve sabıka kaydı bulunmamak gerekiyor. Dikkat isteyen bir meslek olan uzun yol şoförlüğü ciddi paralar da kazandırıyor!

Kendi aracı ile çalışan bir tır şoförü Türkiye sınırları içerisinde şoförlük yapması halinde aylık 15 bin liraya kadar gelir elde edebiliyor. Tır şoförlerinde en çok parayı kazanan kişiler ise, uluslararası şoförlük yapan kişiler oluyor. Yurt dışına mal getirip götüren uzun yol şoförleri, aylık ortalama olarak 25 ila 30 bin TL arasında gelir elde edebiliyor. Ancak bu kazançlardan ortalama olarak 4 ila 5 bin TL arasındaki bir miktarı kazançtan düşmek gerekiyor. Bu meblağ tırın ve şoförün giderlerinin toplamı olarak hesaplanıyor.