PTT Kargo Barkod numarası sorgulama ve takibi nasıl yapılır? Ptt barkod numarası nerede yazar?

PTT kargo takip işlemleri, PTT resmi internet sitesinde yer alan “Kargom Nerede” bölümü üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Gündem 29.09.2021 - 22:00 29.09.2021 - 22:00

PTT kargo takip işlemleri, PTT resmi internet sitesinde yer alan “Kargom Nerede” bölümü üzerinden gerçekleştirilmektedir. Kargo takip işlemlerinin gerçekleştirilmesi için kargoya ait barkod numarası ve gönderici / alıcı bilgileri kullanılmalıdır. Barkod numarası sorgulama işlemleri, PTT internet sitesi üzerinden, T.C. kimlik numarasıyla gerçekleştirilmektedir.

PTT Barkod Numarasıyla Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

PTT kargo takip sorgulaması yapmak için www.ptt.gov.tr adresine gidilmesi gerekir. Kargo takip işlemleri için belirlenen adımlar şu şekildedir:

www.ptt.com.tr adresi kullanılarak, PTT resmi internet sitesi açılmalıdır. Kargo takip bölümüne tıklayarak, gönderi takip ekranı açılmalıdır. Sayfanın sağ üst köşesinde yer alan butona kargo barkod numarası yazılmalıdır. Kargoya ait barkod numarasının üzerinde yer alan takip kodu ekrana yazıldıktan sonra, kargonun hangi durumda olduğu teyit edilebilir. Kargo takip sayfası üzerinde, alıcının ve göndericinin isminin haricinde, gönderinin ulaştırılacağı adres bilgileri de yer almaktadır.

Kutucuğa yazılan harflerin tamamı büyük olmalıdır. Kargo barkod numarası yazıldıktan sonra, kargoya ait güvenlik kodunun girilmesi gerekecektir. Güvenlik kod numarası, sürekli yenilenebilir. Kod numarası 3 harf ve 2 rakamdan meydana gelmektedir. PTT üzerinden gerçekleştirilen her sorgulama için farklı bir güvenlik kodu talep edilmelidir.

PTT gönderi takip koduyla elde edilecek bilgiler: Gönderi kabul bilgileri Gönderinin hangi aşamada olduğu Gönderinin teslim edilip edilmediği Gönderi hareketleri

PTT Barkod Numarası Gönderi Kabul Bilgileri Nelerdir?

Gönderi kabul bilgilendirmesi bölümü üzerinden erişilebilecek bilgiler aşağıdaki gibidir: Kargoya ait barkod numarası Göndericiye ait isim soy isim bilgileri Alıcının isim soy isim bilgileri Alıcıya ait adres bilgileri Gönderi kabul tarihi Gönderinin kabul edildiği işyeri bilgileri Kargonun ağırlık bilgileri Kargo ödeme bilgileri Ödeme tipi Gönderi ücreti Gönderi çeşidi

PTT Gönderi Sorgulaması Teslimat Ve Son Durum Bilgileri Nelerdir?

Gönderi teslimat bilgileri ve teslimatın son durumu hakkında sunulan bilgilendirmeler aşağıda sıralanmıştır: Kargonun teslim edilme bilgisi Teslimatın hangi isim tarafından alındığı Kargonun teslim tarihi Kargo mazbata dosya numarası Sözleşme teslim bilgileri Kargo işlemlerinin en son gerçekleştirildiği tarih

Yurt içi ve yurt dışı PTT gönderimi aşamasında, belirtilen bilgilerin tamamı kargo takip evrakına eklenmektedir. Evrakta yer alan detaylı bilgiler sayesinde, kargo teslimatıyla alakalı tüm problemler kolaylıkla giderilebilir.

PTT Kargo Takibi Gönderi Hareket Bilgileri

Gönderi hareket sorgulamasında erişilen bilgiler şunlardır: Gönderi hareketlerinin sıralanışı ve gönderi hareket bilgileri Gönderinin işlem tarihleri Gönderinin hareket saatleri ve hareket takip bilgisi Gönderi işlemlerinin türleri Gönderinin teslim edildiği işyeri bilgileri Gönderinin PTT iş yerine giriş tarih ve saat bilgileri Gönderinin PTT şubesinden çıkış saati ve tarihi Gönderinin hedefe ulaşma zamanı Gönderilen şubede bekleme süresi PTT müşteri hizmetleri iletişim numarası Kargonun alıcıya teslim edilme zamanı

E-Devlet Üzerinden PTT Kargo Takip Ve Sorgulama İşlemleri

E-devlet PTT kargo sorgulaması yapmak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda açıklandığı gibidir:

www.turkiye.gov.tr adresi kullanılarak, devlet giriş ekranı açılmalıdır. T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi kullanıldıktan sonra “Giriş Yap” butonuna tıklayarak sisteme giriş yapılmalıdır. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, e-hizmetler bölümü üzerinden PTT hizmetleri bölümü tercih edilmelidir. PTT kargo takip butonuna tıklayarak, kargo barkod numarası yazılmalıdır. Kargo numarasının ardından, kargonun hangi aşamada olduğu hakkında sorgulama başlatılabilir.

Kargo işlemleri haricinde, telgraf, fatura ödeme, maaş bilgileri ve taahhütlü gönderiler gibi pek çok işlem için de e-devlet sistemi üzerinden sorgulama başlatılabilir. Koli ve benzer kargo gönderimleri için de e-devlet sistemi sorgulaması yapılmaktadır.