Atiye dizisi konusu olay oldu Atiye oyuncu kadrosu kimler var?

Atiye dizisi konusu olay oldu Atiye oyuncu kadrosu kimler var? Atiye Dizisi Konusu Nedir, Kadrosu Kimlerden Oluşur? Tüm detaylar haberimizde...

Kültür Sanat 11.01.2020, 18:17 22.01.2020, 23:14 Elif Duman
345

Atiye dizisi konusu olay oldu Atiye oyuncu kadrosu kimler var? Atiye Dizisi Konusu Nedir, Kadrosu Kimlerden Oluşur? 

Geçtiğimiz günlerde birinci sezonu yayınlanan ve oldukça beğeni toplayan Atiye dizisi konusu bakımından son  derece ilginç ve bir o kadarda heyecan taşımaktadır. İstanbul’dan Göbeklitepe Nemrut’a uzanan bu hikaye oldukça sıra dışı ve alışılagelmişin dışındadır. Atiye dizisi “Dünyanın Uyanışı”  isimli, Şengül Boybaş’ın kaleme aldığı romandan esinlenerek kurgulanmış, mistik bir hikayeyi konu alır.

Atiye dizisinin ilk sezonunun yayınlanmasının ardından romanın ustaca kurgusu ve senaryonun mükemmel bir şekilde ekranlara aktarılması izleyici kitlesi tarafından hayretle ve büyük bir ilgiyle karşılandı. Atiye dizisi alışılagelmiş dizilerin dışında kalarak, her bölümde izleyici kitlesini hayrete düşürmeye ve mistik hikayesinin peşinden sürüklemeye devam etmektedir. İlk sezonu ardından bu kadar geniş bir kitleye ulaşan dizinin başarısını aynı şekilde devam ettirmesi halinde, son zamanların en çok ses getiren dizisi olmayı şimdiden başaracak gibi duruyor.

Atiye Dizisinin Konusu Nedir?

Atiye dizisinin içeriğini başrolündeki kadın olan Atiye’nin ve Göbeklitepe’deki bir arkeolojik kazıdan çıkan sembolün keşfi oluşturuyor. İstanbul’da ailesi ve sevgilisi ile mutlu bir ve normal bir hayat sürdüren Atiye’nin Göbeklitepe’deki bir kazıdan sürekli çizdiği bir sembolün bir taşın üzerinde çizilmiş olarak çıkarılmasının ardından hayatı değişiyor. Atiye tek bir sembol çizmeye hayatını adamış bir ressam olarak karşımıza çıkarken, Erhan ise kendini tıpkı babası gibi Göbeklitepe sırlarını deşmeye adamış bir arkeolog.

Erhan’ın Göbeklitepe’de yaptığı bir kazı çalışması sırasında, Atiye’nin sürekli çizdiği sembolü bulması sonucunda Atiye’nin hayatı değişir. Atiye kendi hayatını şekillendiren bu sembolün bir tarihide şekillendirdiğine şaşırarak Urfa’ya doğru yola çıkar.

Dizide asıl anlatılmak istenen metafor bir kadının dönüşümü ve insanlığın dönüşümünün derin bağlantılarıdır. Atiye’nin annesi bu dönüşümü başaramaz ve reddeder. Atiye’nin anneannesi ise deli ve hasta olarak yaftalanmış ve başarılı olamamıştır. Bu dönüşümü ve derinliği gözler önüne serecek tek kadın Atiye’dir. Dizideki Atiye’nin babası rolündeki polis ise geçmişte güçlü davranmayı reddetmiş ve tehditlere yenilmiş bir adam. Atiye’nin evlenme yolunda ilerlediği Ozan ise tıpkı babası gibi kalıpların içinden çıkmayan ve babasının sözünden çıkamayan basit bir erkek figürü. Dizide Ozan’ın babası rolündeki Serdar ise tipik bir kötü adam örneğini canlandırmakta.

Ustaca kurgulanmış dizinin ana teması bu değişkenler üzerinden şekillenmekte. İstanbul’dan Urfa’ya bağlanan bu hikaye dizinin akışında nasıl ilerleyecek merak konusu. Daha ilk bölümleri itibariyle seyircilere büyük bir seyir keyfi yaşatmış olan dizinin ileriki bölümlerinde bu başarısını sürdürmesi bekleniyor.

Atiye Dizisi Oyuncu Kadrosunda Kimler Var?

İlk bölümünden itibaren büyük bir yankı uyandıran Atiye dizisinin oyuncu kadrosu ise oldukça usta isimlerden oluşmaktadır. Atiye dizisinin başrollerini Beren Saat, Mehmet Günsür gibi profesyonel isimler oluşturur. Atiye dizisinin diğer oyuncuları da ekranlarda severek izlediğimiz Melisa Şenolsun, Metin Akdülger, Cinan Canova, Tim Seyfi, Başak Köklükaya, Meral Çetinkaya ve Hazal Türesan gibi oyunculardan oluşmakta. Atiye dizisi hem başarılı kurgusuyla, hem ustaca hazırlanmış senaryosuyla hem de izlerken keyif aldığımız yetenekli oyunculardan oluşan kadrosuyla son günlerin en çok beğenilen dizileri arasında yerini almayı başarmıştır.

Atiye Dizisinin İşareti ve Anlamı Nedir?

Atiye dizisinin sembolü en az dizi kadar izleyenlerinde büyük bir merak duygusu oluşturmuştur. Dizinin konusunun etrafında şekillendiği bir sembol bulunmaktadır. İzleyicilerinin dizinin ilk bölümünden itibaren araştırmaya başladığı bu işaret ise simyasal simgelerin bir araya getirerek oluşturulduğu bir çeşit sembol niteliğindedir. Simyasal simgeler bazı element ve bileşenleri göstermek için kullanılır. Atiye dizisinin sembolünde ise ortasında bir adet Güneş bulunuyor. Sembolün her iki yanına baktığımızda ise bir tarafında Ateş ve bir tarafında ise Su simgeleri yer almakta.  Bu Ateş ve Su simgelerinin yanında ise Mars ve Venüs simgeleri dikkat çekiyor. Son olarak Atiye dizisinin konusunun temelini oluşturan bu sembolün dışında ise Ay simgesi yer alıyor.

Atiye dizisinin işareti bu simgelerin birleşimden oluşturulmuş bir çeşit işarettir. Anlamlarını merak eden izleyicileri bunların yan yana resmedilerek ne anlatılmaya çalışıldığını araştırıyor. Bu simgelerin yan yana getirilerek vermek istedikleri mesaj ise mitolojiktir. Mitolojide anlatılan Mars ve Venüs’ün aşkı bu sembolde anlam kazanmaktadır. Mars ve Venüs’ün aşkı olarak karşımıza çıkan bu sembolün dizideki karşılığı olarak Atiye ve Erhan düşünülebilir. Diğer bir taraftan sembolün diğer parçasını oluşturan işaretler olan Güneş ise Ay tapınağı olan Göbeklitepe’yi simgelemek için kullanılmış. Bu çerçeve etrafında baktığımızda dizinin sembolü, Göbeklitepe dolaylarında yaşanacak bir aşkı simgeliyor demek yanlış olmayacaktır.

Atiye Dizisi 2. Sezon Ne Zaman Başlayacak?

Atiye dizisinin birinci sezon çekimleri tamamlandı ve izleyiciyle buluştu. Oldukça geniş kitleler tarafından izlenen ve oldukça büyük bir beğeni toplayan başarılı dizi Atiye’nin sevenleri ise merakla ikinci sezonunu araştırmaya başladı. Birinci sezonu 2019 Mart ayıyla birlikte çekimlere başlamıştı.

Dizinin birinci sezonuna bağlı olarak ikinci sezonu çekilecekti. Netflix yayın haklarına sahip dizinin ikinci sezonun ne zaman yayınlanacağı ise henüz Netflix tarafından bildirilmedi. Dizinin birinci sezonu 8 bölümden oluşmuş ve Netflix uygulaması tarafından seyirciyle buluşturulmuştu. Atiye ikinci sezonun kaç bölümden oluşacağı ve ilk bölümünün ne zaman sevenleri tarafından izleneceği ise henüz net bir kararla bildirilmiyor. Başarılı kurgusu ve senaryosuyla dikkat çeken dizinin ilk fragmanı ve ilk bölümü şimdiden büyük bir merakla beklenmeye başlandı.

Atiye Dizisinde Çekimlerinde Meydana Gelen Kazalar Dikkat Çekmişti

Geçtiğimiz günlerde çekimlerine başlanan Atiye dizisinde yaşanan şok gelişme, magazin gündemine bomba gibi düştü. Netflix’in yeni dizisi Atiye çekimleri sırasında bir çalışan sette gerçekleşen korkunç kaza sonucu hayatını kaybetti.

Dünyada milyonlarca kullanıcısı olan ve kendi sektöründe 1 numaranın sahibi olan, online dizi ve film izleme platformu Netflix, merakla beklenilen Atiye dizisinin çekimlerine başladı. Atiye dizisi Netflix platformunda yer alarak, bu mecrada Hakan: Muhafız’dan sonra yayınlanan 2. orijinal Türk dizisi olma başarısını gösterdi. Ancak merakla beklenilen dizinin çekimlerine yeni başlandığı sırada gündeme gelen haberler dizinin bu başarısının önüne geçti. Geçtiğimiz günlerde Atiye dizisinin çekimlerinde korkunç bir kaza meydana geldi. Olayla ilgili alınan son bilgilere göre; sette boya işleriyle uğraşan Hasan Karatay adındaki emekçi gencin, iş güvenliğinin ihmal edilmesi sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.

Hastanede Son Nefesini Verdi

Atiye dizisinin setinde boya işleriyle uğraşan genç, sette geçirdiği akılalmaz kazanın ardından apar topar hastaneye kaldırıldı. Ancak Hasan Karatay isimli genç çalışan, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtulamadı ve son nefesini verdi. Beyin ölümü gerçekleştiği bildirilen emekçinin, vefat haberinin ardından meslektaşlarından başsağlığı mesajları yağdı.

Hasan Karatay’ın Atiye dizisinin çekildiği sette, iş güvenliği şartlarının ihmal edilmesi sonucu hayatını kaybettiği söylentisi hızla yayıldı. Bu konuda Atiye dizisinin yapımcılarından ve Netflix yetililerinden bir açıklama beklenmesine rağmen henüz kamuoyunu aydınlatacak bir açıklama yapılmadı.

Merakla beklenilen Atiye dizisinin setinde gerçekleşen bu üzücü olayın ardından, Oyuncular Sendikası’ndan bir açıklama geldi. Set çalışanı Hasan Karatay’ın ağır ihmaller sonucu hayatını yitirdiğini ifade eden Oyuncular Sendikası yetkilileri, bu sürecin yargıya yansımasının ardından en yakın takipçisi olduklarını duyurdu.

Yapılan kamuoyu duyurusunda Oyuncu Sendikası; Hasan Karatay’ın 06.04.2019 tarihinde Atiye dizisinin setinde ağır ihmaller sonucu iş kazası geçirdiğini ve 09.04.2019 tarihinde hayatını kaybetmiş olmasını üzülerek öğrendiklerini ifade etti. Kazanın nasıl gerçekleştiği ile ilgili kamuoyu açıklaması isteyen sendikalılar, sağlıklı ve risklere karşı önlemlerin alındığı işyerleri istediklerini bir kez daha vurguladı.

Elif Duman
Mail: info@alfahaberajansi.com>
Yorumlar (0)
-3°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 27 Ocak 2020
İmsak 06:28
Güneş 07:55
Öğle 13:06
İkindi 15:44
Akşam 18:07
Yatsı 19:29
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Fenerbahçe 19 37
3. Başakşehir 19 36
4. Trabzonspor 18 35
5. Alanyaspor 19 35
6. Galatasaray 19 33
7. Beşiktaş 19 30
8. Göztepe 19 29
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 19 24
11. Çaykur Rizespor 18 23
12. Denizlispor 19 22
13. Gençlerbirliği 19 21
14. Konyaspor 19 18
15. Antalyaspor 19 17
16. Kasımpaşa 19 15
17. Ankaragücü 19 13
18. Kayserispor 19 11
Takımlar O P
1. Hatayspor 19 40
2. Erzurum BB 19 34
3. Bursaspor 19 33
4. Keçiörengücü 19 29
5. Adana Demirspor 19 28
6. Akhisar Bld.Spor 19 28
7. Ümraniye 19 28
8. Menemen Belediyespor 19 28
9. Altay 19 27
10. Giresunspor 19 27
11. Balıkesirspor 19 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 19 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 19 17
16. Adanaspor 19 14
17. Boluspor 19 14
18. Eskişehirspor 19 10
Takımlar O P
1. Liverpool 23 67
2. Man City 24 51
3. Leicester City 24 48
4. Chelsea 24 40
5. M. United 24 34
6. Tottenham 24 34
7. Wolverhampton 24 34
8. Sheffield United 24 33
9. Southampton 24 31
10. Arsenal 24 30
11. Crystal Palace 24 30
12. Everton 24 30
13. Burnley 24 30
14. Newcastle 24 30
15. Brighton 24 25
16. Aston Villa 24 25
17. West Ham 23 23
18. Bournemouth 24 23
19. Watford 24 23
20. Norwich City 24 17
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 46
2. Barcelona 21 43
3. Sevilla 21 38
4. Getafe 21 36
5. Atletico Madrid 21 36
6. Real Sociedad 21 34
7. Valencia 21 34
8. Villarreal 21 31
9. Athletic Bilbao 21 31
10. Osasuna 21 28
11. Granada 21 27
12. Real Betis 21 27
13. Levante 21 26
14. Deportivo Alaves 21 23
15. Eibar 21 23
16. Real Valladolid 21 22
17. Mallorca 21 18
18. Celta de Vigo 21 17
19. Leganés 21 15
20. Espanyol 21 15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@