Koronavirüs Türkiye Haritası 2020 - Koronavirüs Türkiye Ölüm Sayısı

Koronavirüs Türkiye Haritası 2020 yılında ne durumda? Koronavirüs Türkiye Haritası, ölüm oranları, Koronavirüs Türkiye Haritası 2020 yılında nasıl oldu? Soruları ve konularıyla ilgili sizler için özel olarak hazırladığımız Koronavirüs Türkiye Haritası 2020 ile; tüm sorulara dair bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

Koranavirüs Haberleri 29.06.2020, 20:16 01.08.2020, 22:19 Emir Yılmaz
138196
Koronavirüs Türkiye Haritası 2020 - Koronavirüs Türkiye Ölüm Sayısı

Koronavirüs Türkiye Vaka ve Ölüm Sayısı Tarihler Son Durum (Özet)

01 AĞUSTOS 2020:Türkiye'de son 24 saatte 996 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 19 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 231 bin 869, can kaybı 5 bin 710 oldu.

Koronavirüs Türkiye Haritası (Coronavirus Map)

Koronavirüs Haritası, Amerika'da yer alan Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilmiştir. Harita, koronavirüsün günlük bilgilerini online olarak sizlere sunmakta ve düzenli olarak güncellenmektedir. Harita üzerinde yer alan yön tuşlarını kullanarak Koronavirüs ile ilgili tüm detaylara rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Koronavirüs Can Almaya Devam Ediyor!

Koronavirüs, Tüm Dünya'da büyük bir hızla yayılım gösteriyor. Çin'in Wuhan şehrinde ilk kez 2019 yılının sonlarına doğru görülen Koronavirüs, bugün Türkiye'de dahil olmak üzere yüzlerce ülkede insanların ölüm - kalım savaşı vermesine sebep oldu .

Her gün binlerce ölüm haberinin geldiği Koronavirüs konusunda güncel ölüm sayısı 34.000'i aşmış durumda. Toplam olarak net şekilde 174 ülkede görülen Koronavirüs, en çok ABD ve İtalya'da etkili olmuş gibi görünse de; bu 2 ülkenin test sayısı fazla olduğu için hasta sayısı da fazla çıkıyor.

ABD'de son 24 saatlik sürede 20.000'den fazla kişinin koronavirüs testinin pozitif çıktığı açıklanırken, toplam vaka sayısı ise 150.000'e yaklaştı. İtalya'da ise toplam vaka sayısı 100.000 civarında. Hem ABD, hem de İtalya; söz konusu vaka sayılarıyla virüsün Dünyaya yayılmasına sebep olan Çin'i geçti. Çin'de toplam vaka sayısı 82.000

Koronavirüs Nedir?

Koronavirüs, ilk olarak Çin sınırları içerisinde yer alan Vuhan'da; solunum yolu belirtileri gelişen birkaç hasta üzerinde gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020'de resmi olarak tanımlanmıştır. Bu solunum yolu belirtileri gösteren hastaların belirtileri ise Aralık ayının sonunda başlamıştır.

Salgın ilk süreler bu bölgede yer alan deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunan kişilerde tespit edilirken, bunun sonrasında İnsandan insana bulaşmış ve Vuhan ilk sırada olmak kaydıyla Hubei eyaletinde yer alan tüm şehirlere yayılmıştır. Ardından Çin Halk Cumhuriyeti genelinde, sonra da tüm Dünya ülkelerinde görülmüştür.

Koronavirüs, genel bir tabirdir ve bir aileyi kapsar. Bugün Dünya'ya korku yayan virüs koronavirüs ailesinde yer alan COVID-19'dur. Hayvanlarda da, insanlarda da birçok problemi beraberinde getiren bu virüs ailesi, insanlarda genel olarak solunum yolu enfeksiyonu oluşturur.

Koronavirüsün (COVID-19) Tarihsel Gelişimi

Koronavirüs, 31 Aralık 2019 tarihinden; 30 Mart 2020 tarihine kadar oldukça hızlı bir şekilde yayılım gösterdi ve şuanda Dünya'da toplam koronavirüs vaka sayısı 100.000'i aştı. Peki koronavirüsün bugünlere gelme süreci nasıl işledi? İşte sizler için hazırladığımız Koronavirüs kronolojik listesi:

31 Aralık 2019 Etiyolojisi bilinmeyen bir vaka bildirimi yapıldı. Çin ülke ofisi, Çin'in Hubei eyaletinin Wuhan şehrine geldi. Wuhan Güney Çin Deniz Ürünleri Şehir Pazarında (binbir türlü canlı hayvanın satış yapıldığı pazar) çalışanlarında kümelenme görüldü.

7 Ocak 2020 Daha önce insanlarda tespit edilmemiş bir virüs olduğu görüldü. Ardından bu virüsün coronavirus ailesinden bir virüs olduğu saptandı.

13 Ocak 2020 tarihinde Taylan'da ilk importe vaka meydana geldi. Yani ilk kez bir kişi yoğun bakımda solunum cihazlarına bağlı olarak yaşamaya başladı.

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüs belirtilerinin neler olduğu oldukça fazla şekilde araştırılmaktadır. Soğuk algınlığıyla benzer özellikleri bulunduğu için, özellikle gribin yoğun görüldüğü Nisan ayında birçok kişi; soğuk algınlığına yakalanıp koronavirüse yakalandım gibi bir korku içerisine girmektedir. İşte tüm koronavirüs belirtileri:

Koronavirüs için net bir belirti vermek mümkün değildir. Yani farklı hastalıklarda görülen belirtileri de içermektedir. Fakat en yaygın belirtiler:

Ateş
Öksürük
Nefes Darlığı
Zatürre

Koronavirüs Nasıl Bulaşıyor?

Koronavirüsün bulaşması oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu sebepten dolayı bireylerin kesinlikle zorunlu haller dışında evden çıkmamaları gerekir. Hasta bireylerin öksürmeleri veya en ufak şekilde tükürüklerinin bir yere bulaşmaları durumunda bu damlacıkların solunmasıyla bulaşmaktadır. Hastaların solunum parçacıklarıyla kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan hemen sonra ellerin yıkanmadan; yüze, göze, buruna ve ağıza götürülmesi yoluyla da virüs bulaşmaktadır. Kirli ellerle, kesinlikle göze, buruna ya da ağza temas edilmemesi gerekir.

İnkübasyon süresi ortalama olarak 2 ila 14 gün aralığında olan Koronavirüsün bulaştırıcılık süresiyle ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Koronavirüs Risk Grubu Kimlerden Oluşuyor?

COVID-19 enfeksiyonu ile şimdiye kadar elde edilen bilgiler, bazı insanlarda daha fazla hastalanma ve ciddi semptomlar meydana gelmesine sebep olduğunu göstermiştir. Koronavirüs ile ilgili derlenen istatiksel veriler şu şekilde:

Hastaların %80'i virüsü hafif atlatıyor.
%20'si hastane koşullarında tedavi ediliyor.
Hastalık +60 yaş üzerini çok daha fazla ve şiddetli bir şekilde etkiliyor.

Koronavirüsten En Çok Etkilenen Kişiler

Koronavirüsten en çok etkilenen kişiler her ne kadar kamuoyunda yaşlılar olarak bilinse de; bunların yanı sıra pek çok kronik hastalık da oldukça şiddetli bir şekilde etkilemektedir. İşte risk grubu...

+60 yaş üstü kişiler
Ciddi kronik rahatsızlığı bulunanlar (kalp hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, kronik solunum yolu hastalığı, kanser)

Koronavirüs Çocuklara Bir Şey Yapıyor mu?

Dünya genelinde büyük bir endişe bulunan şu günlerde, koronavirüsün çocuklara bir şey yapıp yapmadığı merak ediliyor ve Google üzerinde "Koronavirüs çocuklara bir şey yapıyor mu" araştırması oldukça sık bir şekilde yapılıyor. Çocuklarda hastalık nadir görülüyor ve oldukça hafif bir şekilde atlatılıyor. Bugüne kadar da herhangi bir çocuk ölümü gerçekleşmiş değil. Fakat buna karşılık rahat olunmaması gerekiyor. Çünkü ne olacağı belli olmuyor.

Koronavirüs Hamilelere Bir Şey Yapıyor mu?

Koronavirüsün bir türü olan COVID-19 enfeksiyonu görülen hamile kadınlarda hastalık oldukça ciddi bir şekilde geçiyor. Hamile kadınlar, hamile olmayan kadınlara kıyasla daha şiddetli bir hastalık sürecinden geçiyor. Şu ana kadar COVID-19'un herhangi bir şekilde anneden bebeğe bulaştığıyla ilgili bir veri bulunmasa da; özellikle hamilelerin oldukça korunması gerekiyor.

Koronavirüsten Nasıl Korunulur?

Koronavirüste, mümkün olduğu kadar yurtdışına çıkılmaması ilk günden itibaren öneriliyor. Şuanda da zaten yurtdışı uçuşları tamamen iptal edildiği için bu noktada herhangi bir sıkıntı bulunmuyor. Fakat, yurtdışından gelmiş kişilere karşı kesinlikle en az 14 gün boyunca uzak durulması gerekiyor.

Koronavirüsten korunmak için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin tamamını uygulamak hastalık riskini en aza indirecektir.

#EVİNDEKAL

El temizliğine oldukça dikkat etmek gerekiyor. Ellerin en az 20 saniye boyunca, boş kalan nokta olmadan sabun ve su kullanarak yıkanması gerekiyor. Eğer herhangi bir şekilde sabuna veya suya ulaşım sağlanamıyorsa; alkol bazlı el septiği kullanılmalıdır.

Eller yıkanmadan asla yüz hattına dokunulmamalı, her dokunmadan önce kesinlikle eller yıkanmalıdır. Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır. Hastalığın dozajı ve seviyesi ne olursa olsun bağışıklık sistemi zayıf olduğu için bu noktada sıkıntı yaratabilir.

Özellikle herhangi bir hasta insanla ya da çevresiyle temas edildiyse; bu durumda eller yine 20 saniye boyunca yıkanmalıdır. Çok acil olmadığı sürece hiçbir şekilde hastaneye gidilmemeli, sağlık kuruluşuna gidilmesi durumunda da eğer imkan varsa tulum, eldiven ve maske takılarak vücutta dışa açık hiçbir yer kalmamalıdır. Öksürme veya hapşırma durumu yaşanırsa; burun ve ağız kullan-at mendil ile örtülmelidir. Mendil olmayan durumlarda dirsek içi kullanılmalıdır. Çiğ ya da az pişmiş hayvanlar ürünlerinden kesinlikle uzak durmak gerekmektedir.

Koronavirüs Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Koronavirüs için gerekli moleküler testlerin tamamı Türkiye'de bulunmaktadır. Tanı testi ise yalnızca Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarında ve belirlenen Halk Sağlığı Laboratuvarlarında gerçekleştirilmektedir. Hastalığın virüse herhangi bir etkili tedavisi bulunmamaktadır. Hastanın genel durumuna göre gerekli destek tedavisi uygulanmaktadır.

Bazı ilaçların şuanda virüs üzerinde nasıl bir etki uyandırdığı araştırılmaktadır. Fakat şuanda virüs için etkili olan bir ilaç yoktur.

Antibiyotikler, virüslere herhangi bir şekilde etki etmemektedir. Çünkü etki alanları bakterilerdir. Yeni koronavirüs bir virüs türü olduğu için enfeksiyonu önlemek ya da tedavi etmek için hiçbir şekilde antibiyotik kullanılmaması gerekir. Henüz geliştirilmiş bir aşısı olmayan bu virüs, teknolojinin son derece gelişmiş olmasına rağmen en erken 1 yıl sonra aşılamayla bağışıklık kazandıracak seviyeye getirilebilecektir.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmasının ardından kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs (Covid – 19) salgını, ABD, İtalya ve İspanya’da çok sayıda can kaybının yaşanmasına neden oldu. Dünya genelinde can kayıplarının ve vaka sayılarının artmasının ardından, virüsten en çok etkilenen üç ülkede son durum merak edilmeye başladı. Dünya genelinde onaylanan hasta sayısı 1 milyonu aşarken, Covid – 19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 58 bin 937’ye ulaştığı kaydedildi.

ABD’de Koronavirüste Son Durum

Koronavirüs salgının etkilerinden en çok zarar gören ülkelerin başında ABD ilk sırada yer alıyor. Son 24 saat içinde 921 kişinin daha hayatını kaybetmesinin ardından artan ölü sayısının ardından vaka sayılarında da hızlı bir artış yaşandığı görülüyor. Resmi kaynaklardan alınana son bilgilere göre ABD’de virüsün başladığı ilk tarihten bu ayana toplam hayatını kaybedenlerin sayısı 7 bin 146’ya ulaştı. ABD’de Koronavirüs vaka sayısının ise 270 bini aştığı ifade ediliyor. Öte yandan iyileşen hasta sayısında ise geçen günlere nazaran çok daha umut vadeden bir tablo hakim. Toplamda iyileşen hasta sayısının ise 12 bin 283 olduğu kaydedildi.

İtalya’da Koronavirüste Son Durum

Dünya genelinde ABD’nin ardından Covid – 19’dan en çok etkilenen ülke olduğu ifade edilen İtalya’da her geçene ölü sayısı ve vakalar artmaya devam ediyor. Güncel açıklamalara göre, İtalya’da salgından ölenlerin sayısı 14 bin 681’ ulaşırken, ülkede onaylanan hasta sayısı ise 119 bin 827’ye ulaştı.

İspanya’da Koronavirüste Son Durum

Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ve hızla vaka sayısı ve can kayıplarının yükselmeye başladığı ülke olan İspanya zor günler yaşıyor. Salgından en fazla etkilenen ülkeler arasında ABD ve İtalya’nın ardından üçüncü sırada yer alan İspanya’da ölü sayısı son rakamlara göre 11 bin 198’e ulaştı. Toplamda 1 milyon kişi başına vaka sayısına göreyse 119 bin seviyelerine ulaştığı ifade edildi. İtalya’nın hemen ardından hemen hemen aynı oranda vaka sayıları ve ölüm oranları ile mücadele eden İspanya’nın salgınla mücadele kapsamında yeni adımlar atmaya başladı.

Koronavirüste Avrupa’da Son Durum Ne?

Yeni tip Koronavirüs (Covid – 19) salgınından en fazla etkilenen Avrupa’da bazı ülkeler yavaş yavaş normale dönmeye başladı. Ancak hala vaka sayısı ve ölüm oranları salgının ilk haftalarına nazaran yavaşlamış olsa da etkili bir şekilde devam ediyor. Şuan için yeni merkez üssü ABD’de en fazla can kaybı yaşanan Koronavirüs salgınında Avrupa’da son durum ise pekte iç açıcı değil.

Dünya genelinde etkilerinin her geçen artarak devam ettiği Koronavirüs salgını kapsamında Avrupa’da İtalya 20 bin 645 can kaybı ile en fazla ölüm oranına sahip ülke olarak ilk sırada yer alıyor. İspanya ise 18 bin 56 can kaybı ile ikinci sırada yer aldı. İtalya ve İspanya’nın başı çektiği Avrupa’da, İngiltere ve Fransa’da da can kayıpları ve vaka sayısı artmaya devam ediyor. Fransa’da gerçekleşen 14 bin 967 can kaybının ardından, İngiltere’de son rakamlara göre bu sayının 11 bin 329 olduğu ifade edildi. Belçika’da ise hayatını kaybeden toplam hasta sayısı 4 bin 157 olarak gerçekleşti.

Koronavirüs Afrika’da Görüldü Mü?

Afrika’da toplamda 52 ülkeye yayıldığı öğrenilen Koronavirüs salgınında vaka sayısının 15 bini geçtiği ifade ediliyor. Dünya genelinde ABD, Avrupa, İran ve Çin başta olmak üzere birçok bölgede ölümcül etkiler gösteren yeni tip Koronavirüs, Afrika’da yavaş bir ilerleme gösteriyor.

Afrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından açıklanan son verilere göre, son 24 saat içinde yaklaşık 750 yeni Koronavirüs vakasının tespit edildiği bilgisi verildi. Virüsün bulaştığı kişi sayısının ise 15 bin 249’a ulaştığı kaydediliyor. 52 ülkede görüldüğü ifade edilen Covid – 19 için Kıta genelinde ise hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saat içinde 28 kişi artarak 816’ya ulaştı kaydedildi.

Koronavirüs Türkiye’de Son Durum Ne?

Türkiye’de Koronavirüs salgınından hayatını kaybedenlerin sayısı 1.296’ya ulaşırken hastalığı yenen ve iyileşen hasta sayısının ise 3 bin 957 olduğu açıklandı. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafından açıklanan güncel bilgilere göre, Türkiye’de Covid – 19 vaka sayısı ise 61 bin 049 olarak gerçekleşti.

Yorumlar (0)
29°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 11 Ağustos 2020
İmsak 04:13
Güneş 05:50
Öğle 12:59
İkindi 16:48
Akşam 19:58
Yatsı 21:28
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Ankara Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25

Gelişmelerden Haberdar Olun

@