Hakemlerin Maddi Kazancı Ne Kadar? Hakemler Aylık Ne Kadar Kazanır? Hakem Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Spor alanlarının en zor mecralarından biri olan hakemlik, elde ettikleri kazançları nedeniyle popüler olan meslek grupları arasında yer alıyor. Hakemlerin kazancını merak ediyorsanız işte detaylar...

Magazin 12.10.2021 - 16:34 12.10.2021 - 16:42

Spor alanlarının en zor mecralarından biri olan hakemlik, elde ettikleri kazançları nedeniyle popüler olan meslek grupları arasında yer alıyor. Bazı şartları sağlayan kişilerin kolaylıkla olabileceği hakemlik, kazancın yanı sıra prestiji ile de gençlerin ilgisini çekiyor. Aylık kazançları ile dudaklar uçuklatan hakemler, maç başı ücretin yanı sıra antrenman payı da alıyor. Peki, hakemlerin maddi kazancı ne kadar? Hakemler aylık ne kadar kazanır? Hakem olmak için gerekli şartlar nelerdir? İşte, detaylar…

Spor dünyasının en prestijli meslek kollarından biri olan hakemlik, bazı şartları taşıyan kişilerin kolaylıkla olabileceği meslek grupları arasında yer alıyor. 30 yaşını aşmamış olan kişilerin başvuru yapabileceği hakemlik mesleği için en az lise ve dengi okullardan mezun olmak gerekiyor. Kulak burun boğaz, dahiliye, göz gibi sağlık raporlarının olmasını isteyen hakemlik mesleği, boy ve kilo gibi kıstasların yanı sıra, adli sicil kaydının temiz olmasını da bekliyor. Öte yandan hakemler günümüzde iyi gelir sağlayan meslek grupları arasında yer alıyor!

Günümüzde spora olan ilginin artması ile birlikte hakemlik ücretlerinde de önemli bir artış yaşandığı görülüyor. Kişinin görev yaptığı karşılaşmaya, yer aldığı turnuvaya ve maçın bulunduğu kategoriye göre gelir elde eden hakemler, birbirinden farklı ücretler alıyor. Her Süper Lig karşılaşması için 3 bin 300 TL alan üst klasman hakemleri, maçların uzaklıklarına göre 450 TL ve 985 TL arasında harcırah kazanıyor. Unvanı yüksek olan hakemler ise, her Süper Lig karşılaşması için 10 bin TL ücret alıyor. Ayrıca profesyonel liglerde yer alan hakemler, aylık 7 bin TL antrenman ücreti de kazanıyor. Öte yandan Türkiye’nin en çok kazanan hakemi, 2021 yılında da kimseyi şaşırtmıyor!

Hakemlik mesleğinde en çok ücret kazanan spor alanlarından birisi futbol oluyor. Karşılaşmaların daha sık olması bunda en önemli etkenken, liglerin daha fazla olması da hakemlerin daha çok kazanmasını sağlıyor. Öte yandan günümüzün en popüler hakemlerinden biri olan Cüneyt Çakır, geçtiğimiz sezon 26 kez VAR hakemi oldu ve sadece masa başından 114 bin 400 TL kazandı.