'E-imza' da Yapay Zeka Dönemi!

Elektronik ortamda yasal geçerli imza atmayı sağlayan elektronik imza, dakikalar içinde gerçekleşen uzaktan kimlik doğrulama işlemiyle alınabiliyor.

İSTANBUL (İGFA) -1 Mart 2022 itibarıyla elektronik imza alma sürecindeki kimlik doğrulama adımı uzaktan da yapılmaya başladı.

2005 yılında ülkemizde ilk e-imzayı üreten E-GÜVEN, uzaktan kimlik doğrulamayla e-imza alacak kişilerin kimlik kontrolü süreçlerini uygulama üzerinden video konferans ve yapay zeka ile gerçekleştiriyor.

Uzaktan kimlik doğrulama servisi, OCR (Optical Character Recognition-Optik Karakter Tanıma) ile kimlik okuma, NFC (Near Field Communication-Yakın Alan İletişimi), yüz tanıma ve canlılık kontrolü adımları ile tamamen dijital ortamda sağlanıyor. Sesli onay ile süreç tamamlanıyor.

E-imzanın dijital dönüşümdeki rolüne değinen E-GÜVEN Genel Müdürü İlker Türkoğlu, teknoloji alanındaki dönüşümleri her dönem gözlemlediklerini ifade ederek, şimdiki temel fark; dönüşümün hızı, kapsamı ve yarattığı fayda etkisi olacağını kaydetti.

İş ve işlemlerin dijital ortamlara taşınırken imza süreçlerinin de kağıt ortamdan elektronik ortamlara aktarıldığını kaydeden Türkoğlu, "E-imza, işletmelerin ve bireylerin hayatını kolaylaştırıyor çünkü doğasında hız ve kolaylık var. Uzaktan kimlik doğrulama kolaylığıyla e-imza alımında da temassız, daha hızlı ve lokasyon bağımsız bir döneme girdik. Fikir liderliğimiz, bilgi birikimimizle şirketlere ve bireylere fayda sağlamayı, hayatı kolaylaştırmayı sürdüreceğiz” dedi.

09 Mar 2022 - 16:15 - Gündem