Renault Clio ikinci el satışların zirvesinde!

BDDK'nın taşıt kredisi limitinin artırılması sonrasında ikinci el ilanların sayısı Şubat ayında arttı. Şubat ayında en çok ilan verilern marka ve modellerde ilk sırayı Renault Clio çekti.

Haber albümü için resme tıklayın

İSTANBUL (İGFA) - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun taşıt kredisi limitinin arttırıldığını duyurmasının ardından vade sayısının da artması ile birlikte ikinci el otomotiv piyasası da hareketlilikle birlikte sıfır araç fiyatlarındaki artış tüketiciyi yine ikinci ele yönlendirdi.

Türkiye’nin önde gelen 2.el otomobil ilan platformu arabam.com, Şubat ayının ilgi çekici ikinci el ilan verilerini paylaştı.

Şubat ayında en çok 100 bin lira – 150 bin lira aralığındaki araçlar ilanlarda görüldü ve bunları 2016, 2012 ve 2017 model araçlar oluşturdu.

Şubat boyunca en çok ilan verilen 5 kategori, 10 marka, 10 otomobil modeli ve yılı, 10 arazi/SUV/Pick-up modeli, yakıt türleri, vites türleri, motor hacimleri,
km. değerleri gibi temel verilere göre kategorize edilmiş ikinci el arabam.com analizinde,
ilanların yüzde 68’ini otomobiller oluşturdu. Otomobilleri hafif ticari araçlar, arazi araçları, ticari araçlar ve motosikletler izledi. Traktör ve tarım iş makinaları gibi ilanlar ise yüzde 2’lik dilimde yer aldı.

ŞUBAT AYINDA EN ÇOK İLAN VERİLEN 10 MARKA

Söz konusu ilanlarda Şubat ayında zirve Fiat markasının oldu. Bu markayı sırasıyla Renault, Volkswagen, Ford, Opel, Hyundai, Peugeot, Toyota, Citroen ve Honda izledi. İlanlara model özelinde bakıldığında Şubat ayında en çok ilan verilen otomobil modelleri Clio, Megane, Astra ve Focus oldu. Bu dört modeli ise sırasıyla Corolla ve Passat takip etti.

04 Mar 2022 - 16:25 - Ekonomi