Milyonlarca Lise ve Ortaokul Öğrencisinin Dikkatine! Bu Güne Kadar Yapılan Sınavların Tamamı Geçersiz Sayılabilir! Açıklama Geldi…

Çin’de ortaya çıkan koronavirüsün tüm dünyada etkileri sürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan virus, pandemiye dönüşerek küresel bir salgın ortaya çıkardı. Tüm dünyada ölümlere sebep olan salgına karşı ülkeler mücadele ve tedbirler uygulamaya koydu.

Ülkemizde ise ilk vaka Mart ayında ortaya çıkmış ve ilk tedbir uygulamaları da o zaman başlamıştı. 16 Mart tarihinde ilk olarak kafeler, işletmeler ve birçok mekan kapatılmıştı. Bu uygulamalar sonrasında ise sokağa çıkma yasakları uygulamaya konuldu.

Gelen kısıtlamalar ve yasaklarla birlikte, okullarda da kademeli olarak tatil kararları yürürlüğe girdi. 3 haftalık bir tatil uygulamasından sonra, belirsiz bir tarihe kadar kapatılan okullarda eğitim aksayınca, bu kez de uzaktan eğitim modeline geçildi. Milyonlarca öğrenci, okulların ne zaman açılacağını beklerken, uzaktan eğitim modeli ile eğitim süreci tekrar başlamış oldu.

Bilim Kurulu’ndan Açıklama Geldi

Perşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüsle mücadele ve tedbir kapsamında okullar ve uzaktan eğitim ile ilgili açıklamalarını da dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tedbir uygulamalarını açıklamasının ardından bir açıklama da Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan geldi. Selçuk açıklamasında; “Resmi, özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim faaliyetleri, 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzaktan eğitim yoluyla devam edecektir” dedi.

Mevcut durumda tatilde olan öğrenciler, açıklama sonrası 23 Kasım Pazartesi günü okullara dönemeyecek fakat eğitim başlıyor. Karara göre, eğitim ve öğretim süreci 31 Aralık 2020’ye kadar tüm özel ve resmi okullarda tüm kademelerde uzaktan eğitim olarak devam edecek.

Haftada 2 gün yüz yüze eğitim gören tüm öğrenciler yıl sonuna kadar evden, online (çevrimiçi) olarak derslerine katılacak. Milli Eğitim Bakanlığı, uzaktan eğitim detaylarıyla ilgili bilgilendirme açıklamasını önümüzdeki günlerde yapacak.

Daha önce ders sınavlarının yüz yüze, okullarda yapılacağı kararı verilmişti. Fakat alınan tedbirler kapsamında sınavların test modeli veya proje ve ödev modelinde online olarak yapılması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı ve Ziya Selçuk Açıklamarını Dile Getirdi

Bilim Kurulu’nun tavsiye kararlarını alan cumhurbaşkanlığı kabinesi konuyu değerlendirerek Milli Eğitim Başkanı Ziya Selçuk’un da fikrini alarak, okullardaki riskin büyümeden tekrar uzaktan eğitime geçilmesi kararı alındı. Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada “Ara tatilde olan okullardaki eğitim – öğretim yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek.” dedi.

Ziya Selçuk ise yaptığı açıklamada; “Bizim de arzumuz isteğimiz o yönde. Şu anda salgın şartları buna izin vermiyor. İnşallah önümüzdeki günlerde salgının seyrine bakarak ilgili kurumlarla görüş alışverişi yaparak bu konularda elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, şimdiye kadar sınavların bir bölümnün yapıldığını ve yapılan tüm sınavların geçerli sayılacağını belirtti. Selçuk, “Çalışan annelerin okul öncesi kurumlarına çocuklarını verebilmesi konusunda olumlu bir haber yansıyacak diye düşünüyorum. Onunla ilgili çalışmalar devam ediyor. Gün içinde tüm milli eğitim müdürlüklerine, okullara bilgiyi geçmiş oluruz.” dedi. Bu açıklamaya göre, yapılan tüm sınavlar geçerli sayılacak.

21 Kas 2020 - 17:41 - Ekonomi