Büyük Selçuklu Dizisinin Yapımcısı Dizi Hakkında Her Şeyi Ortaya Döktü! “Şampiyonlar Ligi Olarak Kabul Ediyorum!”

TRT 1 ekranlarında seyircisi ile buluşan Uyanış Büyük Selçuklu dizisi büyük ilgiyle takip ediliyor. Yapımcılığını Akli Film’in üstlendiği dizinin yönetmen koltuğunda Emre Konuk oturuyor. Senaryosunu Serdar Özönalan ve Emre Konuk’un kaleme aldığı tarihi – kurgu türündeki dizinin başrollerinde; Buğra Gülsoy, Hatice Şendil, Gürkan Uygun, Ekin Koç ve Leyla Lydia Tuğutlu yer alıyor.

Dizide Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nun devlet yapısı, siyasi olayları, savaşları ve Melikşah’ın hayatı ele alınıyor. Geniş bir oyuncu kadrosu bulunan dizide, oyuncular özel olarak ata binme, ok atma ve kılıç kullanma eğitimleri almış. Oyuncu kadrosu Kazakistan merkezli Ulusal Aksiyon Şirketi tarafından eğitim almış. Son olarak geçtiğimiz Pazartesi günü yayınlanan dizinin severleri, diziyi soluk soluğa, ekran başından ayrılmadan severek izliyor.

Odak Noktasında Sencer Var

Pazartesi akşamları ekrana gelen sevilen dizi Uyanış Büyük Selçuklu, yayına girdiği ilk günden bu yana seyircilerle güçlü bir bağ kurmayı başardı. Dizinin hikayesi, başarılı oyunculuk performansları ve profesyonel prodüksiyonu daha ekranlara gelen ilk tanıtım fragmanında bile yer alıyordu. Seyircilere vaat edilen güçlü görsellik de bugüne kadar hiç raydan çıkmadı. Her hafta yayınladığı günlerde reyting seviyeleri ile memnun eden dizi, milyonlarca kişiyi etkilemeye devam ediyor. Dizide yer alan; Ekin Koç, Buğra Gürsoy, Sevda Erginci, Mehmet Özgür, Hatice Şendil, Leyla Lydia Tuğutlu, Gürkan Uygun gibi başarılı isimler bu dizide oldukça başarılı performanslar ortaya koyuyor.

Dizinin yapımcısı Emre Konuk, neden Selçuklu Devleti’nin hikayesini anlatmaya karar verdiklerini, katıldığı bir röportajda dile getirdi. Bu röportajın kısa bir bölümü de dizinin Youtube kanalından yayınlandı. Seyirciler, Ekin Koç’un hayat verdiği Ahmet Sencer karakterinin odak noktasında olduğu bir dizi izliyor. Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde Sencer, Melkişah’ın oğlu olduğunu bilmeden, onun adına hem Batıniler ile hem de Bizans ile savaşıyor. Öte yandan başarılı oyuncu Ekin Koç’un Uyanış Büyük Selçuklu ile büyük bir sıçrama yaptığı da ulaştığı kitlelerin büyüklüğünden anlaşılıyor. Oyuncu binlerce kişi tarafından takip ediliyor ve yurt dışında da sevenleri her geçen gün artıyor.

Adeta “Şampiyonlar Ligi” Gibi!

Dizinin yapımcısı ve genel yönetmen Emre Konuk’a göre, Büyük Selçuklu dönemi, bugünün tabiri ile adeta “Şampiyonlar Ligi”ne benziyor. Emre Konuk konuyla ilgili; “Melikşah o dönemde müthiş bir devlet sistemi kurdu, Nizamülmülk ile birlikte. Tüm bunların dışında İmam Gazali, Ömer Hayyam, Hazini, İsfızari gibi ve daha aklıma gelmeyen birçok isim yetişti. Batının ‘karanlık çağ’ dediği Orta Çağ, aslında bizim için bir altın çağdır.” dedi.

Ülkemizde Büyük Selçuklu dönemi ile ilgili bilgi sahibi olan insanların sayısı az olduğu için Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin bu konuda faydalı olacağı düşünülüyor. En azından bu dizi sayesinde o dönemle ilgili meraklar artacak ve insanlar o dönemi araştırmaya başlayacak. Emre Konuk bu konu ile ilgili olarak; “Köklü bir tarih var ve insanlar bizim tarihimizi merak ediyor. Bunu bizim ağzımızdan duymaları daha önemli, biliyorsunuz. Dünyada çokça film yapıldı hem Türk hem de İslam tarihi ile ilgili. Fakat bunu bizzat bu coğrafyada yaşayan bizlerin anlatması daha doğru olacak.” sözlerini dile getirdi.

27 Kas 2020 - 14:58 - Medya