Erken Emeklilik Bekleyen Herkese Çok Büyük Müjde! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İmzayı Attı, Tamamen Değişti!

Milyonlarca kişinin emekli olma hayalini gerçekleştirmek için müjdeli haber verildi. Artık sigorta girişinizi öne çekerek emekli olabileceksiniz! Sigorta tarihi yüzünden emekliliği uzayan vatandaşları yakından ilgilendiren haberler gelmeye başladı. Yapılan açıklamalarda emeklilik bekleyen vatandaşlar, sigorta girişlerini öne çekerek emekli olabiliyor! İşte haberin tüm detayları…

Sigorta girişi ne kadar erken olursa emeklilik yaşı da o kadar erken oluyordu. Bu durumda 1991 yılı sigortalı olarak istihdam eden vatandaşlar 5450 prim günü ve 47 yaş olarak emeklilik hakkı kazanıyor. 1992 yılı için ise 48 yaş şartı ve 5552 prim günü ödemesi ile emekli olabiliyor. Yıllara göre prim günü değişiklik gösteriyor.

Binlerce kadın çalışan tarafından merak edilen konular arasında doğum borçlanması yer alıyor. Doğum borçlanması ile erken emekli olabilme fırsatı tanınırken, çalışan kadınların aklında soru işaretleri oluştu. Doğum izni alan kadınların borçlanma yaparak erken emekli olabilecekler mi merak ediliyor. Sigorta tarihini nasıl geriye çekerim soruları merak konusu oldu.

Sigorta Başlangıcını Geriye Çekmek İsteyenler…

Asker borçlanmasında erkeklerin başvuruda bulunarak askerde geçirdikleri süre kadar borçlanma yapabiliyor ve bu sayede sigorta girişlerini geri çekme fırsatını elde ediyor. Askere gitmeden önce çalışmış olmayan bir kişi askere gidip geldiği zaman sigortalı olarak bir işe girerse askerde geçirdiği süre kadar borçlanma yapabilecek. Ancak askere gitmeden önce sigortalı bir şekilde çalışan vatandaşlar sigorta girişlerini öne çekemiyor.

Birçok kişinin merak ettiği konular arasında yer alan staj sigortası olurken staj sigortaları kabul edilmeyeceği açıklandı. Eğitim hayatında staj yapan vatandaşlar isterlerse sigorta başlangıç tarihine staj sigortalarını da ekleyebiliyorlardı. Staj sigortalarını kullanmak isteyen vatandaşlar ilk işe giriş tarihi olarak belirlerse emeklilik hesabında kafaları karıştırabilir.

Bu yüzden ilk sigortaların staj sigortası ile başlayan kadınlar doğum yaptıktan sonra sigortalı bir şekilde çalışmaya başladıysa, borçlanma yaparak sigorta giriş tarihlerini erken çekebilme hakkına sahip oluyorlar. Staj sigortasından faydalanan kadınların işe giriş tarihi ile sigortalı bir şekilde istihdam etme tarihlerini geriye çekebiliyor.

29 Kas 2020 - 09:35 - Ekonomi