Boşanan Personele Nakil Hakkı Tanıyan Kurum Hangileridir?

Boşanan Personele Nakil Hakkı Tanıyan Kurum Hangileridir? Devlet memurlarının yer değişikliği işlemleri, genel çerçeve yönetmelik olan Devlet Memurlar...

Boşanan Personele Nakil Hakkı Tanıyan Kurum Hangileridir? Devlet memurlarının yer değişikliği işlemleri, genel çerçeve yönetmelik olan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına Dair Genel Yönetmelik’ te düzenlenmiştir. Bu genel yönetmelikte; sağlık, can güvenliği, aile birliği gibi mazeretler olmasından dolayı yer değişikliği yapılması mümkün iken boşanma bir mazerete olarak gösterilmemiştir.

Fakat kurumsal yönetmeliklerde, genel yönetmeliği aşan düzenlemeler yer alabiliyor. Bu kurumsal yönetmeliğe sahip olan kurumlar, boşanan personele nakil hakkı imkânı tanıyabiliyor.

Millî Eğitim Bakanlığı Boşanan Personele Nakil İmkanı

Milli Eğitim Bakanlığı boşanmış olan görevli memurlarına yer değişikliği imkanı sağlayan kurumlardan birisidir. Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 15. maddesince bu konudaki detaylar düzenlenmiştir. Bu maddeye göre Milli Eğitim Bakanlığı’ na bağlı olan öğretmenler, eşlerinden boşanmış oldukları tarihten itibaren en geç bir yıl içinde, görev sürelerinin dolmasına gerek kalmadan ve beklemeden yer değişikliği isteme hakkına sahiptirler.

Sağlık Bakanlığı Boşanan Personele Tayin Hakkı

Sağlık Bakanlığı’ nda görev yapmakta olan memurlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ nun 72/2. maddesinde belirlenmiş olan hükümler kapsamında, görevli memurlar boşanmanın ardından görev yeri değişikliği talebinde bulunma haklarına sahiptirler.

Ayrıca Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ nin 16. maddesi de boşanma durumuna bağlı olarak boşanan personele nakil hakkı verir. İlgili yönetmelik maddesinde bu durum şöyle belirtilmiştir; “Eşinden boşanması halinde anne, baba, kardeş ya da reşit olan çocuklarının boşanma tarihinden önce ikamet etmiş olduğu ile veya D ve C hizmet grubu illerden birine ya da halen görev yapmakta olduğu hizmet bölgesi ve grubu esas alınarak, boşanma tarihinden itibaren bir yıl içerisinde, bir defaya mahsus olmak üzere atanabilir.”

Millî Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı haricinde diğer kamu kurumlarında da boşanma durumuna bağlı olarak görev yeri değişikliği talebinde bulunma hakkı mevcut olabiliyor. Bunun için kişinin, görev yapmakta olduğu kurumun gerekli yönetmeliklerini incelemesi gereklidir.

Personel Nakil Hakkı İçin gerekli Şartlar

Madde 24: “Kurumların gerekli görmeleri halinde, yer değiştirme suretiyle atamaya tabi olan personelin atama işlemlerini değerlendirmek ve incelemek üzere merkez teşkilatında yer değiştirme kurulu oluşturabilirler.” Bu kurulun görevleri, çalışmaya ilişkin esas ve usulleri ile kurumlarca çıkarılacak olan yönetmeliklerle belirlenir.

Bu şart dahilinde, görev yeri nakli için gerçekleşmesi gereken durumlar boşanma sonrası tayin ve benzeyen durumlarda farklılık gösterebiliyor. Yani nakil hakkı talep edecek olan kişiler, belirlenen bu maddeyi baz alarak, kendi durumları üzerinde değerlendirme yapabilirler.

Çalışan Kişinin İsteği Üzerine Nakil Hakkı Verilir mi ?

Boşanan personele nakil hakkı gibi durumların yanı sıra, kişi kendi isteği ile de yer değişikliği yapmak isteyebilir, böyle bir durumda devreye belirlenmiş olan yasalar ve maddeler girer

Madde 12: Sağlık, aile birliği ve can güvenliği mazeretlerinin belgelendirilmesi halinde, hizmet bölgelerindeki ya da hizmet alanlarındaki zorunlu görev süreleri tamamlanmadan çalışanın isteği üzerine, yer değiştirme sureti ile ataması yapılabilir.” Sağlık ve aile birliği mazeretlerine dayanarak, farklı bir ile naklini isteyen memur, bu mazeretinin devam ettiğini her yıl Ocak ayında alacağı belge ile kanıtlamak zorundadır.

16 Ara 2021 - 23:25 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Alfa Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alfa Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.