Asgari Ücrete 326 TL Zam! Asgari Ücretliler Müjde Beklerken Kabusla Uyandı! 2021 Asgari Ücreti…

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi’nin (DISK-AR) 2019 yılında yayınladığı rapora göre, Türkiye’de yaklaşık 10 milyon kişi asgari ücretle çalışıyor. TÜİK güncel raporlarına göre ise Türkiye’de istihdam sağlanan kişi sayısı ise yaklaşık 28.5 milyon civarında bulunuyor. Bu raporlar ve bilgiler doğrultusunda Türkiye’de çalışan kişilerin yaklaşık üçte biri asgari ücretle çalışıyor.

Asgari ücret tutarları sadece asgari ücretle çalışanları değil halkın büyük bir bölümünü ilgilendiriyor. Zira asgari ücretin genel ücret artışını etkilemesinin yanı sıra; sosyal güvenlik primlerinin alt ve üst sınırlarının asgari ücrete göre belirlenmesi ve işsizlik ödeneklerinden, emekli maaşlarına kadar birçok ödemenin asgari ücret miktarından etkileniyor olması, durumun önemini gösteriyor.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 23. maddesine göre; “Çalışan herkesin kendine ve ailesine insanlık onuruna uygun bir hayat sağlayan ve gerekirse her türlü sosyal koruma aracılığı ile de tamamlanan adil ve elverişli bir ücret alma” hakkı bulunuyor.

Dünyada Asgari Ücret Nasıl Belirleniyor?

Asgari ücretlerin tespiti, ülkeden ülkeye göre değişiklik gösteriyor. Örneğin asgari ücret, ABD ve Brezilya gibi ülkelerde doğrudan hükümet tarafından belirlenirken; Norveç, Danimarka gibi ülkelerde asgari ücret toplu sözleşmelerle belirleniyor. Ülkemizde ise bu durum, Birleşik Krallık ve Almanya’da olduğu gibi, hükümet ve sosyal tarafların görüşmeleri sonucunda belirleniyor.

Asgari ücrete önümüzdeki yıl içinde ne kadar zam yapılacağı merakla bekleniyor. 2021 yılına bir ay kala asgari ücretin zam miktarı da hesaplanacak. Bunun yanı sıra vatandaşlar asgari geçim indirimi zamlarını da merak ediyor. Asgari ücrete yapılacak olan zam, yeni yıla yaklaşık bir ay kala en çok merak edilen konulardan biri oldu.

6 Aylık Veriler Ele Alınacak

Asgari ücrete 326 TL zam uygulanacak müjdesi verildi. 2021 yılı asgari ücret zammı, vatandaşların en önemli gündemini oluşturuyor fakat asgari ücret zam oranı hala tam olarak bilinmiyor. Bu zam oranlarının belirlenmesi için 2 aylık daha verilerin elde edilmesi gerekiyor. 3 Ocak 2021 tarihi itibariyle yapılacak zam uygulamaları belirtilecek ve yaklaşık 10 milyon vatandaş bu zam oranlarından doğrudan etkilenecek. Öte yandan, 81 milyonun gelirinde yapılacak düzenlemeler de hesaplandı. Yeni yılda asgari ücretin 3400 TL brüt olarak hesaplanacağı öngörülüyor. Bu durumda net asgari ücret 2650 TL veya 2800 TL gibi bir seviyede olacak. Henüz tahmin aşamasında olan bu hesaplar, 6 aylık verilerin elde edilmesi ve enflasyon oranının netleşmesi ile birlikte kesin olarak ortaya çıkacak.

Geçtiğimiz yılda da olduğu gibi, bu yıl da asgari ücretlerin ne kadar olacağını araştıran vatandaşlar, benzer hesaplamalar yaparak tahmini asgari ücret zammını bulmaya çalışıyor. Son 10 yıllık artışlar ele alındığında, 2016 yılında %30 oranında bir artış olduğu gözleniyor. Eğer artışlar aynı oranlarda ilerlerse, enflasyonun 3 veya 5 puan üzerinde bir artış gerçekleşecek gibi görünüyor. Bu veriler ışığında, yılsonuna kadar enflasyonun %10,5 olacağı öngörülüyor.

23 Kas 2020 - 12:41 - Ekonomi