Emeklilere 2022 Yılında Ne Kadar Zam Yapılacak? 2022 Tahmini Emekli Zamları Ne Kadar?

Emeklilerin dört gözle beklediği zam dönemi giderek yaklaşıyor. Her yıl enflasyona göre belirlenen emeklilerin zam yüzdesinin bu sene de aynı şekildi belirlenmesi bekleniyor. İşte emeklilerin alması beklenen zam ile ilgili detaylar...

Emeklilerin dört gözle beklediği zam dönemi giderek yaklaşıyor. Her yıl enflasyona göre belirlenen emeklilerin zam yüzdesinin bu sene de aynı şekildi belirlenmesi bekleniyor. Son ayın enflasyonu üzerinden tahminde bulunan konunun uzmanları ise, emeklilerin ve memur emeklilerinin ne kadar zam alacağını emeklilere müjdelemeye başlıyor! Peki, emeklilere 2022 yılında ne kadar zam yapılacak? 2022 tahmini emekli zamları ne kadar? İşte, detaylar…

Enflasyon oranları göz önüne alınarak belirlenen memur emeklileri ve SGK ile Bağ-Kur emekli maaşları, yeni yılda yeniden zam alıyor. Ocak ayından itibaren zamlı olarak maaşlarını alacak olan emekliler, gözünü gerçekleşecek olan zamma şimdiden çevirmiş bulunuyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak son üç aylık enflasyon oranının ardından belli olacak olan zamlı emekli maaşları, konunun uzmanları tarafından çeşitli tahminler ile yaklaşık olarak ortaya konulmuş bulunuyor. Öte yandan memur emeklileri için enflasyon farkının yanı sıra masada olan toplu sözleşmenin de hatırı sayılır bir fark yaratacağı biliniyor!

Emekli aylıklarının belli bir tutarın altına düşmemesi ve vatandaşların maddi anlamda mağduriyet yaşamaması için maaşlarda aylık bir alt sınır tutarı belirlenmiş bulunuyor. Bu kapsamda düzenlenen 5510 sayılı Kanun'un ek 19'uncu maddesine göre; hiçbir emekli maaşı bin 500 TL'den daha az olamıyor. Bu miktar üzerinden gerçekleştirilen zamlar her yıl emeklilerin artan hayat pahalılığına uygun bir şekilde maaş almasını sağlamayı amaçlıyor. Bu doğrultuda son 6 ayın Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini ele alan uzmanlar, emeklilerin ne kadar zam alacağını tahmin etmiş bulunuyor!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül ayı enflasyon verilerini açıkladıktan sonra sigorta alanında çalışan uzmanlar, emekli maaşları ile ilgili yaklaşık olarak gerçekleşmesi beklenen zam tahminlerini açıkladı. TÜİK’in açıkladığı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)’nin Eylül ayında yüzde 1,25 artması ile ortaya koyulan tahminler sonucunda emeklilerin alacağı zam da üç aşağı beş yukarı ortaya çıktı. Temmuz-Eylül enflasyonunun yüzde 4,23 olarak gerçekleşmesini de göz önünde bulunduran uzmanlar, 3 aylık enflasyona göre; SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranını yüzde 4,23 görürken, memurlara ve memur emeklilerinin yüzde 3'lük zam oranını şimdiden aştığını belirtti. Dolayısıyla emeklilerin en az bu yüzdelikler üzerinden zam almasının beklendiği söylendi.

28 Eki 2021 - 15:12 - Yaşam