Taşeronlara Öyle Bir Zam Oranı Verildi Ki, Görenlerin Ağzı Açık Kaldı! Yer Yerinden Oynayacak! Tam Tamına %20 Oranında…

Taşeron işçi maaşlarına getirileceği konuşulan yeni düzenlemeler ve zam haberleri vatandaşlarda heyecana yol açtı. Toplu iş görüşmeleri sonuç vermeye başladı ve 4D taşeron işçilerinin merakla beklediği gelişmeler de gelmeye başladı. Taşeron işçilerin kadrolu yaşama geçmelerinin ardından toplu iş görüşmesi sözleşmesinin ne zaman yapılacağı merakla bekleniyordu. Bu görüşmelerin ardından kimin ne kadar zam alacağı merakla beklenen konular arasında yer alıyor. 4D’li taşeron işçiler için Ekim ayının

Taşeron işçilerin 4D statüsüne geçmesiyle birlikte ne kadar maaş alacakları görüşülecek konular arasındaydı. 31 Ekim itibariyle yapılması beklenen görüşmelerin ertelenmesi kararı alındı. Yüzlerce taşeron işçinin merakla beklediği, zam ve sosyal haklarla ilgili değişiklikler ne olacak? Yüzdelik dilim kapsamında ne tür düzenlemeler yapıldı, merak edilen konular arasında.

Türk İş’in Beklentisi %17,5 - %20 Aralığı

Taşeron işçilerin gündeminde olan maaş düzenlemeleri için yüzdelik dilim konusu masaya yatırılırsa kimin ne kadar maaş alacağı merakla bekleniyor. Ancak gelen haberlere göre, maaşı yüksek olanlar daha karlı olacak çünkü bakanlıktan gelen habere göre; tüm düzenlemeler toplu iş sözleşmesi ile belirlenen kadroya geçtikten sonraki maaşlar da ve maaşı düşenlerde karlı bir adım atılması sağlanacak

.

Kadrolu yaşama geçmeden önce yüzdelik dilim düzenlemesi alan 900 bin taşeron işçi, maaşlarının ne kadar olacağını merakla bekliyor. Şu anki maaşlarına göre artış olacak olan maaşları için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı onayı gerekiyor ve ardından taşeron işçilerin net maaşı belli olacak. Taşeron işçiler için seyyanen zammın uygulanacak mı, sorusunun yanıtı merakla bekleniyordu. Enflasyon oranı karşısında düşen maaşlar, alım gücünü oldukça zorlaştırıyordu. Bu sebeple de maaşlara 1000 TL’lik seyyanen zam getirilmesi konusu gündemdeydi ve 2021 yılı için gelecek olan zam oranının %8.5 olması bekleniyordu. Bu zam oranı ile refah sağlanamayacağının hesaplanması üzerine seyyanen zam düzenlemesi de yapılan görüşmeler arasında yer alıyor.

Taşeron işçiler ise dikkatlerini kendilerine yapılacak olan zamlara vermiş durumdu. Çalışma Bakanlığı’nın verdiği teklife göre %8 ile %10 arasında bir oran bulunuyor. Fakat Türk İş’in beklediği ve istediği oran ise %17,5 ile %20 arasında yer alıyor ve bu beklentinin yanında yüzdelik dilim iyileştirilmesi de bulunuyor. 4D’li taşeron işçilerin kadroya geçmeden önce, asgari ödeme ile aynı oranda iyileştirme talebinin de incelenmesi durumu beklentiler arasında yer alıyor. Bir diğer istek ise; düğün, bayram ve eğitim gibi çeşitli zamanlarda yapılan ek prim ödemelerinin de iyileştirilmesi konusu olarak öne çıkıyor.

Taşeron İşçiler İçin Tayin Hakkı

Bir diğer yandan taşeron işçilerin atanma hakkı konusunda da emsal bir mahkeme kararı yer alıyor. Karara göre kamuda çalışan bir vatandaş ile evli olan bir taşeron işçinin davası sonrası, taşeron işçi eşinin çalıştığı şehre atandı. Bu karar sonrası öne çıkan en önemli nokta da taşeron işçilerin şehirlerarası tayin kararının kabul edilmesi oldu. Bu düzenleme ile ilgili olarak da 2 öngörü bulunuyor. Bunlardan ilki; şehir içi ya da şehir dışı olmak üzere bu haklardan bütün taşeron işçilerin yararlanabilmesi durumu ve ikincisinde, bu durumların haricinde sadece kurum içi atamaların gerçekleşmesi ihtimali yer alıyor.

30 Kas 2020 - 12:17 - Ekonomi