Akaryakıt Fiyatlarına Bir Şeyler Oldu! Görenler Ne Olduğunu Anlamadı! Artı Mı, Azaldı Mı?

Son dönemlerde akaryakıt fiyatlarına bir indirim bir zam geldi derken araç sahipleri artık ne olduğunu anlayamadı. Araç sahipleri merak içinde; benzin fiyatları ne kadar oldu, motorin fiyatları ne kadar oldu, LPG fiyatları ne kadar oldu, sorularının yanıtlarını arıyor.

Önce Motorinde İndirim Haberi

Araç sahipleri ne zaman bir benzin istasyonuna gitse, fiyatlar karşısında adeta şoke oluyor. Kasım ayı başlarında EPGİS açıklama yapmış ve benzin fiyatlarına zam gelmişti. Açıklamaya göre; “12 Kasım 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; benzinde 19 KRŞ/LT pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur.” ifadeleri kullanılmış ve zam haberi duyurulmuştu. Covid-19 aşısının bulunmasına yönelik gündeme gelen haberler, petrol fiyatlarının artışını desteklemişti. Bu haberlerle birlikte benzinin ton fiyatı Akdeniz piyasalarında 359 dolardan 390 dolara yükselmişti. Bu artış ile birlikte EPGİS, zam haberini duyurmuştu.

Bu zam haberlerinin ardından, yapılan açıklama ile motorine indirim haberi gelmişti. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) kararı sosyal medyada Twitter üzerinden şu sözlerle duyurmuştu: “Akaryakıt fiyatlarında indirim. 20/11/2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; motorinde 2 KRŞ/LT pompa satış fiyatlarında indirim gerçekleşmiştir.”

Sonra Benzinde Zam Haberi

Motorindeki indirim haberinin ardından, bir de benzine zam haberi gelmişti. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’ndan (EPGİS) alınan habere göre, başkent Ankara’da ortalama 6,71 TL’den satılan benzinin litre fiyatı 7,08 TL, benzinin litre fiyatı İstanbul’da 6,69 TL’den 7,06 TL’ye ve İzmir’de benzinin litre fiyatı ortalama 6,75 TL’den 7,12 TL’ye yükselmişti. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yapılan açıklamaya göre, 26 Kasım tarihi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 37 kuruşluk zam yapılmıştı.

Brent petrol fiyatlarında, gelen olumlu aşı haberleri ve dolar/TL kurunda yaşanan artışın etkili olduğu ifade ediliyor. Öte yandan yapılan olan bu zamda, Covid-19 virüs aşısının yarattığı beklentinin de etkili olduğu tahmin ediliyor.

Akaryakıt fiyatları Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar/TL kurundaki değişiklikler baz alınarak, rafinerler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplama sonucunda dağıtım şirketlerinin uyguladığı fiyatlar, rekabet ve serbestlik nedeni ile illere ve firmalara göre değişiklik gösterebiliyor.

İstanbul’da Ortalama Akaryakıt Fiyatları

Her il ve ilçenin yanı sıra; akaryakıt firmalarının listelemesine göre akaryakıt fiyatlarında farklılıklar olabiliyor. Bu tabloda, İstanbul Ataşehir’in ortalama fiyatları baz alınmıştır. Şöyle ki;

Kurşunsuz Benzin (Ultra Force 95) TL/LT – 6,66 TL Motorin (Eco Force Eurodiesel) TL/LT – 6,28 TL Motorin (Ultra Force Eurodiesel) TL/LT – 6,31 TL Gazyağı TL/LT – 4,89 TL Fuel Oil – 3,99 TL Yüksek Kükürtlü Fuel Oil – 3,39 TL Kalorifer yakıtı – 4,34 TL

28 Kas 2020 - 15:50 - Ekonomi