Malpraktis Davaları - Doktor Hatası (Malpraktis) Tazminat Davası

Malpraktis Davaları - Doktor Hatası (Malpraktis) Tazminat Davası. Malpraktis davası, kısaca tedavi amacıyla hekime ya da bir hastaneye başvuran hastanın tıbbi tanı-tedavi esnasında yanlış mesleki uygulama nedeniyle vücut bütünlüğüne zarar verilmesi halinde hasta tarafından açılan dava türünü ifade etmektedir.

Malpraktis Davaları - Doktor Hatası (Malpraktis) Tazminat Davası

Malpraktis davası, kısaca tedavi amacıyla hekime ya da bir hastaneye başvuran hastanın tıbbi tanı-tedavi esnasında yanlış mesleki uygulama nedeniyle vücut bütünlüğüne zarar verilmesi halinde hasta tarafından açılan dava türünü ifade etmektedir.

Malpraktis davasında söz konusu husus Türk Tabipler Birliği Hekimlik Meslek Etiği Kurallarının 13. maddesinde tanımlanmıştır. Buna göre; doktorun bilgisizlik, deneyimsizlik veya ilgisizliği nedeniyle hastanın zarar görmesi “hekimliğin kötü uygulanması” anlamına gelir. Buna göre, doktorun hastaya uyguladığı tedavi neticesinde hastanın zarar görmüş olması tek başına yeterli olmayacak; aynı zamanda doktorun yeterince bilgili olmaması, deneyimsizliği ya da ilgisizliğinin de varlığı aranacaktır.

Konuya daha açıklık getirmek istenirse, doktorun hasta hakkında her tıbbi müdahalesi belli ölçüde hasta açısından risk oluşturur. Bunun için doktorun gerekli dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranmış olması ve hekimlik uygulamasında hatanın var olması gerekir. Malpraktis davasında dikkat ve özen yükümlülüğünün tespitinde hekimlik uygulamasındaki standart uygulama dikkate alınır.

Doktorun kusurlu hareketi yüzünden hastada bir zarar meydana gelme şartı bulunmaktadır. Doktor kusurundan bahsedilebilmesi için muayene esnasında teşhisi. Yapılan muayene, gözlem, tanı, müdahale ve tedavi uygulanırken günümüz şartlarına uygun tıp biliminin gerekliklerine uygun işlem yapılmaması durumunda doktorun kusurunun mevcut olduğu düşünülmektedir. Yanlış tedavi sonucu hastanın sakat kalması bu duruma örnek olarak gösterilebilir.

Tedavi sonrasında hastalığın ilerlemesine ya da yeni bir komplikasyonun ortaya çıkmasına hasta kendi kusuru veya ihmali ile neden oldu ise, burada doktorun veya hastanenin malpraktis davası ile sorumluluğuna gidilmesi de hukuki netice doğurmayacaktır. Örneğin geçirdiği bir ameliyat sonrasında doktorun tavsiyesine uymayarak yaranın mikrop kapmasına neden olan hasta kendi kusuru bulunduğu için malpraktis davası ile doktorun sorumluluğuna gidemez. Ancak hastaya yanlış teşhis konulması üzerine gerekmemesine rağmen ameliyat olması halinde doktorun sorumluluğunu doğuran bir durum ortaya çıkmış olur.

Malpraktis Davası Nasıl Açılır?

Doktorun yanlış teşhiste bulunması ve hastanın yanlış tedaviye yönlendirilmiş olması halinde hekim dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranışından sorumlu olacaktır. Hasta zararın varlığını, hekimin kusurunu ve kusurla zarar arasında illiyet bağı olduğunu ispat ettiği takdirde maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabilecektir.

Hasta hastane/ameliyat masraflarının, çalışamadığı günler için uğradığı kazanç kayıplarının, doktorun hatalı tıbbi müdahalesi yüzünden yeniden görmek zorunda olduğu tedavi masraflarının tazminini talep edebilecektir. Bunun yanında hastanın veya gerekli şartlar gerçekleştiğinde ailesinin hatalı tıbbi müdahaleden dolayı acı, elem, üzüntü çekmesi halinde manevi tazminat olarak uygun miktarda para alabileceklerdir.

Malpraktis Davası Nerede Açılır?

Burada hatalı teşhis/tedavi gerçekleştiren doktorun kamuda mı yoksa özelde mi çalıştığı önem arz etmektedir. Kamuda çalışan doktorların müdahaleleri nedeniyle idare aleyhine idare mahkemesi nezdinde dava açılır. Devlet, kusuru oranında personel olarak çalıştırdığı doktora rücu edebilir. Özelde çalışan doktorlarla ilgili olarak ise, hem hastane hem de doktor aleyhine tazminat davası açılması mümkündür. Yargıtay’a göre özel hastane işleten kimse tacir sıfatıyla basiretli tacir gibi davranmak zorundadır. Dolayısıyla özel hastane yöneticisi, yanında çalıştıracağı personeli seçerken tüm özeni göstermekle yükümlüdür. Bu nedenle bir hasta sırf hekim hatası sebebiyle zarara uğramışsa hastane aleyhine de dava açılacaktır. Çünkü özel hastane, adam çalıştıranın sorumluluğu gereğince de meydana gelen zararlardan sorumlu tutulacaktır. Kısaca zararın özel hastanedeki bir doktorun davranışı sebebiyle ortaya çıkması halinde malpraktis davası, doktor ve özel hastane aleyhine genel mahkemede açılacaktır.

Malpraktis Ceza Davası

Malpraktis davalarına ilişkin olarak, doktorun cezai sorumluluğu da gündeme gelebilecektir. Tedavi sürecinde kişilere yapılan müdahalelerin hukuka uygun kabul edilmesinin sebebi hastanın tedaviyi kabul etmesi, bu anlamda ilgilinin rızasıdır.

İlgilinin rızası hukuka uygunluk sebebinin oluşabilmesi için bazı şartları taşıması gerekir:

- Öncelikle doktor tarafından gerçekleştirilen müdahale tedavi amaçlı olmalıdır.

- Müdahale tıbbın gereklerine uygun olarak yapılmalıdır.

- Hasta tedavi süreci ve muhtemel riskler konusunda aydınlatılmış olmalıdır.

- Tıbbi müdahaleye rızasını beyan eden hastanın buna ehil olması gerekir.

Hukuka uygunluk nedeninin şartlarının oluşmaması halinde yapılan müdahale hukuk aykırı hale gelecek ve ceza hukuku bakımından taksirle öldürme, taksirle yaralama, kasten öldürme, kasten yaralama, neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçlarından dolayı hekimin cezai sorumluluğuna gidilebilecektir.

Kamuda çalışan doktorlar hakkında yapılan ceza şikâyetlerinde, Savcılık tarafından ceza soruşturması yapılabilmesi için, öncelikle şüpheli doktor hakkında bağlı bulunduğu mülki idare amirinden soruşturma izni alınması gerekmektedir.

Kamuda çalışan doktorlar hakkında gerekli olan soruşturma izni özelde çalışan doktorlar için söz konusu olmayacaktır.

Malpraktis davası ile birlikte doktorun cezai sorumluluğuna da gidilmiş ise; Borçlar Kanunu 53. maddesine göre hukuk hâkimi ceza mahkemesinde verilen beraat kararı ile bağlı değilse de verilecek mahkûmiyet kararı ve tespit edilen maddi olguları ile bağlıdır. Bu durumda mahkemece hazırlık soruşturması sonucunun, eğer dava açılmış ise ceza davasının sonucunun beklenerek, hâsıl olacak sonuca uygun bir karar verilmesi doğru olacaktır.

16 Ara 2021 - 22:39 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Alfa Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alfa Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.