Ankara Kaçıncı Derece Deprem Bölgesinde Yer Almaktadır?

Ankara Kaçıncı Derece Deprem Bölgesinde Yer Almaktadır? Ankara deprem bölgesi derece riski olarak 4. derece riskli bölgede yer almaktadır. Deprem riski 5.derece üzerinden belirlenmektedir.

Ankaradeprem bölgesi derece riski olarak 4. derece riskli bölgede yer almaktadır. Deprem riski 5.derece üzerinden belirlenmektedir. En riskli derece 1. derecedir. Ankara deprem riski olarak kısmen risksiz bir bölge yer almaktadır. Deprem riski en fazla olan şehirler arasında bulunmamaktadır. Türkiye’de deprem riski en fazla olan şehirler ise şu şekilde listelenmektedir:

İstanbul Çanakkale İzmir Balıkesir Manisa Aydın Muğla Denizli Tunceli Bingöl Muş Bitlis Osmaniye Kırşehir Kırıkkale

Deprem riski en az olan şehirler ise şu şekildedir:

Konya Karaman Aksaray Niğde Ankara bu açıdan ortalama bir risk grubunda bulunmaktadır. Ancak son yıllarda çevre fay hatlarının hareketlendiği bilinmektedir. 2019 yılında Ankara merkezli depremler meydana gelmiştir. Bu depremlerin uyarıcı olduğu tahmin edilmektedir.

Ankara Hangi Fay Hatları Üzerinde

Ankara fay hatları arasında tehlike arz eden fay hatları şu şekildedir:

Kuzey Anadolu Fay Hattı: Ankara’ya yaklaşık 80 kilometre mesafede bulunmaktadır. Bolu Gerede’den geçmektedir. Tuz Gölü Fay Hattı: Haymana’nın oldukça yakınından geçmektedir. Keskin Fay Hattı: Daha önce 6.8 büyüklüğünde deprem oluşturmuştur.

Ankara Depremleri, Deprem Hakkında Bilgi

Ankara deprem tarihi incelendiğinde sanıldığının aksine Ankara’da büyük depremler olduğu görülmektedir. Ankara’nın 1900’lü yıllardan önce yaşadığı depremler şu şekildedir:

12 Ağustos 1668: Beypazarı civarında meydana gelmiştir. Ağır hasar oluşturmuştur. 15 Ağustos 1668: İki kişinin ölümüne neden olan oldukça büyük bir depremdir. Büyük bir hasara sebep olmuştur. Kalede ve surlarda tahribat meydana getirmiştir. 16-18 Ağustos 1668: Ankara’da arka arkaya meydana gelen ve şehir içerisinde çok büyük hasara sebep olan depremlerdir. Birçok evin yıkılmasıyla sonuçlanmıştır.

1900 sonrası Ankara deprem tarihi açısından önemli depremler ise şu şekildedir:

9 Mart 1902: Çankırı merkezli meydana gelen bir depremdir. Çankırı civarında yaklaşık 3000 evin yıkılmasına sebep olmuştur. 4 kişi vefat etmiştir. 100 kişi ise yaralanmıştır. 19 Nisan 1938: Kırşehir ve Keskin merkezli olarak meydana gelmiştir. 149 kişinin ölümüne sebep olmuştur. 211 kişi ise yaralanmıştır. 4000 bina yıkılmıştır. 1 Şubat 1944: Bolu Gerede merkezli olarak meydana gelmiştir. Ankara’nın Beypazarı, Kızılcahamam, Çamlıdere ve Ayaş ilçelerinde hissedilmiştir. Bu ilçelerde büyük hasara sebep olduğu bilinmektedir. 6 Haziran 2000: Çankırı’da meydana gelmiştir. Ankara’da büyük hasara sebep olmuştur. 31 Temmuz 2005: Bala merkezli olarak meydana getirmiştir. 20 Aralık 2007: Bala merkezli olarak meydana gelmiştir. Yaklaşık 1000 yapının hasar gördüğü bilinmektedir.

Türkiye Fay Hatları

Türkiye’de bulunan fay hatları şu şekilde listelenebilmektedir:

Kuzey Anadolu Fay Hattı: Saroz Körfezi’nden başlar. Marmara Denizi, Tosya ve Erzincan üzerinden geçerek Van Gölü’ne kadar uzanmaktadır. Doğu Anadolu Fay Hattı: Hatay’dan başlayıp Bitlis’e kadar uzanmaktadır. Batı Anadolu Fay Hattı:Ege Bölgesi’nden kuzey ve güney çevresine doğru uzanmaktadır.

Türkiye Deprem Riski Dereceleri

Türkiye’nin deprem dereceleri ise şu şekilde listelenmektedir:

Derece Deprem Bölgeleri: Kırıkkale, Erzincan, Isparta, Uşak, Kırşehir, Çankırı, Yalova, Bartın, Amasya, Uşak, Muş, Bitlis, Uşak, Çankırı, Çanakkale, Tunceli vd Derece Deprem Bölgeleri: İstanbul, Tekirdağ, Zonguldak, Kars, Iğdır, Bitlis, Şırnak, Kütahya, Eskişehir, Ağrı, Çorum vd. Derece Deprem Bölgeleri: Edirne, Şanlıurfa, Sinop, Ordu, Giresun, Nevşehir, Yozgat, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Nevşehir, Konya, Artvin, Mardin vd. Derece Deprem Bölgeleri: Giresun, Trabzon, Ankara, Konya, Aksaray, Edirne, Niğde, Adana, Rize, Kırklareli vd. Derece Deprem Bölgeleri: Konya, Karaman, Aksaray vd. Fay Hattı Sorgulama

Fay hattı geçen yerleri sorgulama hizmeti, Maden Tetkik ve Arama kurumunun sunduğu bir hizmettir. Bu hizmet ile kişilerin evinin yakınından fay hattı geçip geçmediği sorgulanabilmektedir. Bu sayede gerekli tedbirlerin alınması amaçlanmaktadır. Sorgulama hizmeti, Maden Tetkik ve Arama kurumunun resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Sorgulama yapmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

Yerbilimleri MTA resmi internet sitesine girmeniz gerekmektedir. Ana sayfada harita bulunmaktadır. Sol menüden fayları seçmeniz gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından fay sorgulaması yapılabilmektedir.

E-Devlet Türkiye Deprem Haritaları

E-Devlet deprem tehlike haritaları görüntüleme işlemi yapmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

E-Devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir. Sisteme T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile giriş yapılabilmektedir. E-Devlet şifresi PTT kurumundan 2 TL karşılığında alınmaktadır. Sistemin ana sayfasında “Kurumlar” sekmesi bulunmaktadır. Bu sekme üzerinden Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı kurumunun seçilmesi gerekmektedir. Ardından kurum hizmetleri görüntülenecektir. “Türkiye Deprem Tehlike Haritaları” hizmetine tıklayarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ankara Deprem Son Dakika

Ankara son dakika deprem haberleri, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü resmi internet sitesi üzerinden görüntülenebilmektedir. Kandilli Rasathanesi tarafından Türkiye’nin bulunduğu fay hatları üzerinde meydana gelen tüm depremler anlık olarak sisteme kaydedilmektedir. En güvenilir Ankara deprem haberleri bu sistem üzerinden görüntülenmektedir.

29 Eyl 2021 - 22:40 - Gündem