Ankara'da kadın sığınma evleri nerede? Kadın sığınma evleri telefon ve adresleri!

AnkaraKadın Sığınma Evi adresleri de başta başkentli vatandaşlar olmak üzere şehir dışındaki vatandaşların da hakkında araştırma yaptığı konular arasında yer almaktadır.

Bu gerekliliğin bir sonucu olarak ülkemiz de kadın sığınma evleri açılmıştır. Türkiye'nin dört bir yanında bulunan kadın sığınma evlerine pek çok kişinin müracaat ettiği de bilinmektedir. Bu nedenle AnkaraKadın Sığınma Evi adresleri de başta başkentli vatandaşlar olmak üzere şehir dışındaki vatandaşların da hakkında araştırma yaptığı konular arasında yer almaktadır.

Yaygın isimleri ile kadın sığınma evleri olarak bilinen bu kurumlar, kadınların yakın çevrelerindeki ve genellikle aile içindeki erkekler tarafından (koca, baba, sevgili vb) şiddet gören kadınlar ve çocuklar için barınma imkanı sağlayan evlerdir. Bu evlerin amacı hem şiddet gören kadınlara hem de çocuklarına kendilerini güvende hissedebilecekleri bir alan sağlamaktır. Bu doğrultuda kadınların yeniden hayata katılmalarını sağlayacak önlemler de alınmakta ve şiddet gören kadınların yaşadıkları bu tür problemlere karşı çözüm önerileri üretilmektedir. Şiddet gören kadınların Ankara'da sığınabilecekleri evlerin adresleri şu şekildedir:

Çankaya Belediyesi Kadın Sığınma Evi Ziya Gökalp Caddesi No 11 A1 Blok Kat: 12 Kızılay/Ankara

Ankara Kadın Sığınma Evi İletişim

Kadın sığınma evleri toplumdan soyutlamayı değil yeniden topluma kazandırmayı hedeflemektedir. Bu yüzden de kadınların sığınma evlerinde uzun süre kalmamaları için psikolojik ve hukuksal destek sağlanırken, iş bulmasına da yardımcı olunmaktadır. Ankara Kadın Sığınma Evi İletişim bilgileri de başkentli vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Ankara'da ikamet eden kadınların sığınabilecekleri kadın sığınma evleri belediyelerin idaresindedir.

Kadın sığınma evleri cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayırt etmeksizin toplumda kadınlık deneyimi yaşayan fiziksel ve psikolojik şiddet gören kişilerin rahatlıkla barınabileceği evlerdir. Aile içi şiddete dolaylı veya doğrudan maruz kalan çocuklar da kadın sığınma evlerinde barınabilmektedir. Sığınma evinde kaldığı süre boyunca çocuğun eğitiminin olumsuz etkilenmemesi için sığınma evi çalışanları, gönüllüleri ve eve sığınan kadınlar için önemlidir. Kadın Sığınma Evlerinde sığınan kadınların beyanı esas alınır. Şiddete uğradığını beyan ederek sığınma evine ulaşan kadının sözü esas kabul edilir ve aksini kanıtlamak erkeğin yükümlülüğündedir.

Ankara Kadın Sığınma Evi Nerede

Kadın sığınma evlerinin pek çoğunda gizlilik esas olduğu için bu tip mekanların açık adresleri internet üzerinden çok fazla yayınlanmamaktadır. Şiddetten kaçıp canını kurtaran kadınların ve çocukların sığındıkları bu evlerin yerlerinin gizli tutulması, şiddet uygulayan kişiler tarafından da kolaylıkla bulunmaması gerekmektedir. Bu bağlamda Ankara kadın sığınma evi nerede sorusunun yanıtını arayan kişilerin şiddete uğrayan kadınlar kadar, eşlerine veya çocuklarına şiddet uygulayan erkeklerin de olabileceği unutulmamalıdır. Bu adreslere kolaylıkla ulaşan şiddete meyilli arızalı kişiler, eve sığınan kadın ve çocuklara hem fizyolojik hem de psikolojik şiddet uygulamaya devam edebilir. Bu yüzden kadın sığınma evine sığınan kadınların kendilerini güvende hissetmesi açısından bu tür yerlerin adresinin gizli tutulması önemlidir.

Kadın sığınma evlerinde çalışan veya gönüllü görev yapan kişilerin bu evlerin varlığını duyurmaya yetkileri bulunmaktadır. Bu kişiler çevrelerindeki şiddet gören kadınlara bu tür sığınma evlerinin olduğunu söylemek durumundadır. Kadınların ulaşabileceği telefon numarasının duyurulması ve ulaşabilecekleri alternatif bir adreslerin bulunması, görevli ve gönüllülerin şiddet gören kadın ve çocuklara yardımcı olabilmesini sağlamaktadır.

Kadın Sığınma Evi Kuralları Nelerdir?

Kadın sığınma evlerinde bazı kurallar ve esaslar bulunmaktadır. Aile içi şiddet gören ve bu tür kurumlara sığınmak isteyen kişiler genellikle evler hakkında bilgi sahibi olmak için bu tür araştırmalar yapmaktadır. Kadın sığınma evi kuralları nelerdir sorusunun yanıtlarını arayanlar için bu tür kurumların belli başlı kuralları bulunduğunu söylemek mümkündür. Kadın sığınma evlerinde aile içi şiddet gören kadın ve çocuklara yönelik şu şekilde bir ortam bulunmaktadır:

Kadın ve çocuk haklarına saygı ortamı İnsanlık onuruna saygı ortamı Güvenli ve şiddetten uzak bir barınma ortamı Kadınlara ve çocuklara yönelik psikolojik destek programları Şiddet gören çocuk ve kadınlar için rehberlik hizmetleri, sosyal hizmetler, giysi yardımı, eşya yardımı, çeşitli yardımlar Şiddet gören çocuklara yönelik bakım ve eğitim destekleri Sosyal etkinlikler Sanatla iyileşme çalışmaları

Tüm bunların yanı sıra kadın sığınma evi çerçevesinde barınan kadın ve çocuklara psikolojik ve hukuki destek, kadın ve çocuklar için uğraş terapisi, meslek edindirme kurs desteği, okul dönemi çocukların eğitim görmelerini sağlama, okul öncesi çocuklara sığınma evinde bulunan kreşte eğitim verme gibi hizmetler ve destekler de verilmektedir.

Kadın Sığınma Evi Giriş ve Çıkış Saatleri

Pek çok kişi internet üzerinden kadın sığınma evi giriş ve çıkış saatleri hakkında detaylı bilgilere ulaşmak adına araştırma yapmaktadır. Özellikle Ankara'da bulunan kadın sığınma evlerinin adreslerine ulaşmak isteyen kişiler bunun yanı sıra bu tür kurumlara giriş ve çıkış saatlerinin ne zaman olduğunu da mera konusu haline getirmektedir. Ancak kadın sığınma evlerinde gizlilik esas olduğu için bu tür bilgilerin internet üzerinden paylaşılması hem sakıncalıdır hem de gizlilik prensiplerine aykırıdır. Dolayısıyla kadın sığınma evi giriş ve çıkış saatleri sadece şiddetten kaçıp bu evlere sığınan kişiler ve bu alanda gönüllü hizmet veren vatandaşlar tarafından bilinmektedir.

Ankara Kadın Sığınma Evi Keçiören

Ankara Büyükşehir Belediyesi toplumsal yaşam içinde gördüğü şiddet sebebiyle direncini kaybetmiş, şiddetten mağdur kadınların gerekli desteğini sağlamak için Ankara Kadın Sığınma Evi Keçiören kurumunu faaliyetleri arasına almıştır. Kadın sığınma evinde şiddete uğrayan kadınların barınma sorununun çözülmesi, şiddetten mağdur kadınlarda şiddet sonucu ortaya çıkan umutsuzluk, değersizlik, suçluluk, utanç ve korku gibi duyguların aşılması, yasal yardımların yapılması gibi hizmetler verilmektedir.

Ankara Etimesgut Kadın Sığınma Evi

Yaklaşık 24 yatak kapasiteli olan Ankara Etimesgut Kadın Sığınma Evi şiddet gören kadın ve çocuklara güvenilir bir kapı olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Dinlenme salonları, yemek odası, eğittim ve rehabilitasyon odası, çocuk oyun odası ve çocuk parklı, çamaşır ve ütü odası, görüşme odaları gibi tesisleri ile şiddet gören kadınların ve çocuklarının güvenle sığınabilecekleri bir yuva görevi görmektedir. Ayrıca çok sayıda sosyal çalışmacı, sağlık görevlisi ve çocuk gelişim uzmanları da bu yerlerde görev yapmaktadır.

29 Eyl 2021 - 21:35 - Gündem