Ne Zaman Maskeler Çıkacak? Maske Çıkarma Yasası Çıktı Mı?

Tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam eden koronavirüs salgını dönem dönem insanları sıkabiliyor. Türkiye’de de çok sıkı önlem aldıran koronavirüs salgını, şu an için daha gevşek önlemler ile idare edilmeye çalışıyor. Sizde maskelerin ne zaman çıkacağını merak ediyorsanız işte size detaylar...

Tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam eden koronavirüs salgını dönem dönem insanları sıkabiliyor. Türkiye’de de çok sıkı önlem aldıran koronavirüs salgını, şu an için daha gevşek önlemler ile idare edilmeye çalışıyor. Yasakların kalktığı ve işletmelerin çalışmaya devam ettiği Türkiye’de maskenin ne zaman son bulacağı ise, büyük bir merak ile bekleniliyor. Peki, ne zaman maskeler çıkacak? Maske çıkarma yasası çıktı mı? İşte, detaylar…

Bir süredir tüm dünyayı etkisi altına almış olan koronavirüs salgını, çeşitli mutasyona uğrayarak etkisini sürdürmeye devam ediyor. Pek çok insanın canına mahal olan bu salgın, şimdiye dek, eve kapanmalar ve işletmelerin faaliyetlerini durdurması gibi sıkı sıkıya alınmış önlemler ile yönetilmiş bulunuyor. Haziran ayında kademeli olarak normalleşmeye gitmeye karar veren Türkiye ise, tek bir önlem hariç her önlemi kontrollü bir şekilde gevşetmiş bulunuyor. İşletmelerin yeniden faaliyete geçirildiği, konser ve tiyatro gibi toplu etkinliklerin yeniden sahne aldığı ve sokağa çıkma yasaklarının kalktığı Türkiye’de gözler bu kez geriye kalan o son önleme çevriliyor!

Türkiye’ye 2020 yılının Mart ayı itibariyle yayılmaya başlayan ve o günden bugüne tüm illeri etkisi altına alan koronavirüs için günümüzde maske ve aşı önlemleri uygulanmaya devam ediyor. Mart ayından bu yana maske takmaya başlayan Türkiye, 2021 yılından bu yana da aşı yaptırmaya başlamış bulunuyor. Her şeye rağmen salgını durduramayan ama kontrol altına almış bulunan Türkiye’nin maske takmaya ne kadar daha devam edeceği vatandaşların en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. O soruya cevap ise, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan gelmiş bulunuyor!

Maskeden bir hayli sıkılmış olan vatandaşlar, maskesiz günlerini özlemeye başlıyor. Salgını başından bu yana üç şeye bir hayli önem veren Türkiye; maske, mesafe ve temizlik mottosu ile aldığı önlemlere devam ediyor. Konuyla ilgili dönem dönem açıklama gerçekleştiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maskelerin ancak bulaş hızı sınırlandırılabildiğinde veya tamamen son bulduğunda çıkarılabileceğini ifade ediyor. Uzmanlara göre ise, bulaşın sınırlandırılabilmesi ve maskelerin çıkması için tüm Türkiye’nin en az çift doz aşılanması tamamlamış olması gerekiyor.

28 Eki 2021 - 15:10 - Yaşam