Sigortalı Sigortasız Herkese 601 TL Ödeme Yapılacak! Başvurular Başladı, Şartlar Belli! Uyan Herkese Anında Verilecek!

Hükümetten büyük müjdeli haber geldi! Çalışan, çalışmayan, ev kadını, esnaf emeklisi ve işsize 601 TL para yardımı! Müjdeli haberin ardından vatandaşlar heyecanla haberi araştırıyor.

65 Yaş Aylığı İçin Gereken Şartlar ve Detaylar

Devlet destekleri daha önceden beridir yapılan uygulamalar ve bu uygulamalara bir yenisi daha eklenecek. Bu zamana kadar muhtaç ve geliri olmayan vatandaşlara gıda, konut, sağlık gibi alanlarda ihtiyaçlarını sağlıklı bir biçimde giderebilmeleri için çeşitli şartları karşılayan ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmayan yaşlılara her ay 672 TL 65 yaş aylığı ödeniyor. Vatandaşlar ise muhtaçlık değerlendirmesinin nasıl yapılacağını araştırıyor.

Başvuru şartları ve akla takılan birçok soru merak ediliyor. Bu kapsamda verilen aylık ödeme tutarı 672 TL. Ayrıca bu aylık ödeme için 65 yaşını doldurmuş olmak ve sosyal güvenlik kuruluşlarından gerlir veya aylık almıyor olmak gerekiyor. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar, başvurularını bağlı oldukları ikametgah adreslerindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (kaymakamlık) yapması gerekiyor. Başvuruların ardından işlemler 1 ay içerisinde sonuçlanıyor. Yani vatandaşlar, 65 yaş aylığından yararlanmak için uzun bir süre beklemeyecek. Öte yandan bu destekten, emekli olan vatandaşlar da maalesef faydalanamıyor.

Fakirlik Maaşı ve Muhtaçlık Aylığı

Gelir sahibi olmayan ve muhtaç durumdaki vatandaşlara devler; gıda, para ve kıyafet gibi yardımlarda bulunuyor. Bir diğer yandan fakirlik maaşı için de bazı şartlar gerekiyor. Fakirlik maaşından yararlanabilecekler listesi şöyle:

Anne babası olmayan muhtaç çocuklar %40 ve üzerinde engeli bulunan vatandaşlar Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar Herhangi bir gelire veya aylığa sahip olmayan vatandaşlar Mahkeme kararıyla veya kanunla bakım altına alınmamış olan vatandaşalr

Fakirlik maaşından yararlanabiliyor. Bir diğer yandan, gelir getirici taşınır ve taşınmaz mülkü bulunmayanlar veya bu mülklere sahip olup da gelir elde edeceği aylık ortalama gelirin yönetmelik ile belirlenmiş olan ve muhtaç aylığı tutarını geçmeyenlere de muhtaç aylığı sağlanıyor.

Devletin sağladığı bazı diğer destekler de şöyle:

Barınma yardımı: başvuruya göre 317 TL Gıda yardımı: başvuruya göre 274 TL Yakacak yardımı: her kış 500 kg kömür Evde 65 yaş üstü biri varsa aylık 130 TL Eşi vefat eden kadına aylık 250 TL Evde engelli biri varsa engelli kişiye aylık 261 TL Çocuk için sağlık yardımı: aylık 30 TL üniversite eğitimi alan çocuk için, aylık 200 TL ve ayrıca bir kereye mahsus geri ödemesiz 12 bin TL, engelli 18 yaş altı yakınına ise aylık 261 TL yardım sağlanmaktadır.

Şartlara uyan her vatandaşa devlet, bu yardımları sağlamaktadır.

25 Kas 2020 - 14:08 - Ekonomi