En Karlı Sektör Hangisi – Mağaza Açmak İçin Fikirler!

İş aramanın ve iş bulmanın git gide zorlaştığı son günlerde vatandaşlar yeni iş fikirlerini araştırmaya başladı. En karlı sektörün hangisi olduğunu araştıran vatandaşlar, mağaza açmak gibi fikrileri gündeminde tutuyor.

Ellerinde birikimi olan vatandaşlar, bu birikimleri hangi alanlarda değerlendirebileceğinin yollarını aramaya koyulmuş durumda. İşveren için uygun şartlarda uygun çalışan bulmak ne kadar zor olsa da bu işin zorluğunu asıl, iş arayanlar yaşıyor.

Zaman geçtikçe Türkiye’de iş bulma şartları da değişiklik gösterdi. Eskiden lise mezunları “okumuş” sayılarak devlet dairelerinde kolayca işe girebiliyorken; zaman geçtikçe değişen şartlar iş bulmayı daha zor bir hale getirdi. Artık bırakın lise mezunlarını, üniversite mezunları bile iş bulmakta oldukça zorlanıyor. Hatta iş bulmak için, bazen tek bölüm bitirmiş olmak bile yetmiyor.

Çağımızın, işe alımlarda aranan ilk şartlarından biri yabancı dil oldu. Alanında etkin, tecrübeli, esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilecek… İşverenler, birçok şartı adayların birçok şartı sağlamasını bekliyor. Özellikle sosyal medyada gündem olan bir konu da, iş tecrübesi konusu. Tecrübesiz olduğu için başvurularına olumsuz dönülen vatandaşlar; “Tecrübemin olması için bir işe başlamam lazım. Bir işe başlayabilmem için de tecrübemin olması lazım.” paradoksuna takılıp kalmış halde duruyor. Haksız da sayılmazlar, çünkü bu durum gerçekten de adeta bir paradoks oluşturuyor.

Hal böyle olunca, iş arayanlar çözümün iş aramakta değil, iş kurmakta olduğunu düşünüyor. Bunun için birikim yapanlar, ailesinin yatırımlarını değerlendirenler ve daha birçok vatandaş iş kurmanın yollarını arıyor.

İş kurmanın yollarını arayan vatandaşların aklında da haliyle, en karlı sektör hangisi, sorusu beliriyor. Gelin burada bazı sektörlere göz atalım…

Doğum ve Bebek Fotoğrafçılığı

Özellikle sosyal medya, insanlara inanılmaz iş ağlarının kapısını aralıyor. Örneğin Instagram’da gelen beğeniler, yorumlar ve paylaşımlar insanları adeta gerçek dünyadan koparmış durumda! İnsanlar, her anını şaşaalı bir biçimde paylaşmak, diğer insanlara göstermek istiyor. Bu durumu fırsata çevirmenin en güzel yollarından biri, doğum ve bebek fotoğrafçılığı olarak karşımıza çıkıyor!

En özel anlarını paylaşmak isteyen ebeveynler, doğum anını ve bebeklerinin dünyaya “merhaba” deyişini ölümsüzleştirmek istiyor. Bu sayede de fotoğrafılar kazanç elde ediyor. Anne – babaya sunulan iyi bir hizmetle adını duyuran fotoğrafçılar, azımsanmayacak kazançlar elde edebiliyor.

Mağaza Açmak

Özellikle bir butik mağaza açma fikri, çoğu insanın aklından en azından bir dönem geçmiştir. Aslında haksız da sayılmaz bu insanlar zira doğru yöntemler izlendiğinde ve doğru adımlar atıldığında bu işte iyi kazançlar var!

Tabii kazançtan önce; piyasa araştırması, bölge seçimi, iş yapılacak markalar, hedef kitle, yerli sermaye gibi bazı önemli konuların aşılması gerekiyor. Ve bu adımlar tamamlandığında, geriye sürekli müşteriler kazanmaya başlamak ve ürün veya hizmet satmak kalıyor!

20 Kas 2020 - 16:12 - Ekonomi