Artık Hiç Kimse Elektrik, Su ve Doğalgaz Ödemeyecek! Devlet Hepsinin Ödemesini Kendisi Yapacak!

Milyonlarca vatandaşın beklediği müjdeli haber sonunda geldi! Elektrik, doğalgaz ve su faturalarında artık yeni dönem başlıyor. Bakan Pekcan, milyonlarca vatandaşın beklediği müjdeli haberi verdi. Covid-19 salgını ile beraber ekonomik sıkıntılar yaşayan vatandaşlara, kira ve fatura ödemelerinde hibe desteği sağlanacak. Herkesin heyecanla beklediği karar sonunda açıklandı, haberi görenler detaylı araştırmalara başladı. Kira, elektrik, doğalgaz ve su faturaları artık devlet tarafından karşılanacak

Küresel Covid-19 salgını ile birlikte birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de virüsle mücadele ve tedbir paketleri açıklandı. Bu paketler içerisinde yer alan kısıtlamalar ile milyonlarca vatandaş, istemeden de olsa mağdur oldu. Ekonomik anlamda sıkıntılar çekmeye başlayan vatandaşların imdadına devlet yetişti. Açıklanan kararın ardından, herkes bu destekten nasıl yararlanabileceğini, nereye gitmesi gerektiğini araştırmaya başladı ve karar ile birlikte akıllara takılan birçok sorunun da yanıtı böylece bulunmuş oldu. Devlet, zor durumda kalan vatandaşların kira ve fatura ödemelerinde sorun yaşamamaları için hibe desteği sağlayacağını duyurdu.

Müjdeli Haber Ticaret Bakanı’ndan Geldi! Sadece Fatura ve Kira da Değil!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, zor durumda kalan esnafların kira ve fatura ödemeleri için hibe desteği sağlanması konusunda çalışmaların yapıldığını ve aynı zamanda küresel firmalarla da sosyal sorumluluk projeleri için görüştüklerini açıkladı. Covid-19 salgını ile birlikte oldukça zor dönemlerden geçen esnafa müjdeli haber Bakan Pekcan’dan geldi. Ruhsar Pekcan esnafa; kira, elektrik, su, doğalgaz ödemeleri karşılığında hesaplanacak olan tutarda hibe yarıdmında bulunulması için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüşmelerin sürdüğünü açıkladı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan esnaflara, küresel şirketlerle de görüşme yaptıklarını belirterek, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında da destek sağlanacağını ifade etti.

Öte yandan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile esnafın kira ve fatura ödemelerine destek hibesi konusunda görüşmelerin sürdüğünü ifade etmesinin ardından bir müjdeli haber daha verdi. Pekcan, kredi ödemeleri için de beklenen güzel haberi duyurdu. Bakan Pekcan yaptığı açıklamada; “Hazine doğrultusunda esnaf için kullanılan faiz indirimli krediler, ertelemelerden dolayı Ocak ve Ekim’de, Halkbank’a yapılan gelir kaybının 2,6 milyar lira olduğunu bildirmiştir. Oda, borsa mevduatlarının bankalara yatırılmasının ardından oluşturulan kaynaktan düşük faizli kredi imkanları sağlandı. 50 bin firmaya 3 milyar lira Nefes Kredisi kullandırıldı.” ifadelerine yer verdi.

Altın İthalatında %40’lık Azalma!

Duyurduğu müjdeli kredi haberinin yanında, Covid-19 salgını sürecinde ekonomide belirsizliğin artması ile beraber, Türkiye’deki altın taleplerinden dolayı artış yaşandığını dile getiren Pekcan, altın ithalatı ile ilgili; “Ekim’den sonra 21,5 milyar dolar altın ithalatı gerçekleşti. Ocak ve Ekim döneminde, geçen yılın aynı dönemine oranla %27,3 artış meydana geldi. Bu artış, altın ithalat rakamlarında hem miktar olarak hem de değer olarak arttı. 2020 Ağustos ayından sonra altın ithalatımız, bir önceki aylara oranla düşüş gösterdi. Ekim ayında, Eylül ayına oranla altın ithalatımız %40 azaldı.” dedi.

27 Kas 2020 - 13:15 - Ekonomi