Tanıma ve Tenfiz Davası İçin Gerekli Belgeler - Yurt dışı Boşanma İşlemleri

Tanıma ve tenfiz davasında talep edilen evraklar, söz konusu yabancı ülke mahkemesinin vermiş olduğu boşanma ilamının Türk Mahkemelerince ve dolayısıyla da Türk Hukuku kapsamında geçerli sayılabilmesi hususunda büyük önem teşkil eden belgelerden oluşmaktadır.

Tanıma ve Tenfiz Davası İçin Gerekli Belgeler - Yurt dışı Boşanma İşlemleri

Tanıma ve tenfiz davasında talep edilen evraklar, söz konusu yabancı ülke mahkemesinin vermiş olduğu boşanma ilamının Türk Mahkemelerince ve dolayısıyla da Türk Hukuku kapsamında geçerli sayılabilmesi hususunda büyük önem teşkil eden belgelerden oluşmaktadır. Dolayısıyla bu tür belgelerin kanunlarda belirtilen usul ve esaslara göre hazırlanması ve yetkili aile mahkemesine açılan tanıma ve tenfiz davalarında dava dilekçesine ek olarak dava dosyasına eklenmesi gerekmektedir. Bu yazımızda tanıma ve tenfiz davası için gerekli belgeler hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Tanıma ve tenfiz davalarında yetkili aile mahkemesi tarafından talep edilen belgelerin hızlı ve usullere uygun bir şekilde hazırlanması, bu tür davaların sürecinde pozitif etki göstertmektedir. Aksi halde kanunlarda belirtilen usul ve esaslara uygun hazırlanmayan da dava dosyalarıyla birlikte tanıma ve tenfiz davalarının sonuçlanma süresi birkaç yılı bulabilmektedir. Bu nedenle söz konusu evrakların hazırlanması esnasında alanında uzman aile hukuk avukatından profesyonel hukuki destek alınması fayda sağlamaktadır.

Tanıma ve Tenfiz Davalarında Talep Edilen Belgeler

Tanıma ve tenfiz yönetmeliği 2019 yılında da söz konusu davalarda yetkili mahkeme tarafından talep edilen belgeleri öne çıkarmaktadır. Bu bağlamda tanıma ve tenfiz davalarında başvuran davacı tarafından hazırlanması gereken belgeler şunlardan oluşmaktadır:

1. Yurt dışı mahkemesinde boşandığınıza dair mahkeme kararı:

Tanıma ve tenfiz davalarında gerekli görülen belgelerden ilki, şüphesiz yabancı ülke mahkemesinde açılan ve sonuçlanan boşanma davası kararıdır. Söz konusu ilamın, ıslak imzalı yani mühürlü olması önem teşkil etmektedir. Bununla birlikte bu ilamın o ülkede bulunan makamlarca kesinleşmiş olması gerekmektedir.

2. Boşanma kararının kesinleştiğini gösterir belge:

Yabancı ülke mahkemesinde verilen boşanma kararının kesinleşmiş olması önem arz eden bir konudur. Bu sebeple ilamda belirtilen kararın altına ilave olarak yazılan “kesinleşme şerhi” bulunan belgeleri tanıma ve tenfiz davasında talep edilen belgeler arasında göstermek mümkündür.

3. Boşanmanın gerçekleştiği ülkenin konsolosluğundan alınacak apostile belgesi:

Söz konusu apostile belgesi, kesinleşmiş olarak öne sürülen yabancı ülke mahkemesinin yetkili makamlarca onandığını gösteren bir evraktır. Dolayısıyla kesinleşmiş bir boşanma kararının yetkili mahkeme tarafından verilmiş olduğunu gösteren nitelik apostile belgesidir. Bu belge Türk Büyükelçiliğinden veya konsolosluktan alınmalıdır.

4. Boşanma kararının tercümesi

Türk mahkemelerinde yargılama dili Türkçe kabul edildiği için söz konusu yabancı ülke mahkemesinin vermiş olduğu kesinleşmiş boşanma kararının Türkçe tercümesi bulunması şarttır. Bu belge de tanıma ve tenfiz davası için gerekli belgeler arasında yer almaktadır.

16 Ara 2021 - 22:39 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Alfa Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alfa Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.