İŞKUR Tam Tamına 9000 TL Ödeme Yapacak! Şartlar Belli, Uyan Herkese Anında Veriliyor! Görenler Şok İçinde Kaldı…

İŞKUR ve SGK'dan öyle bir haber geldi ki duyanlar şok oldu. Yaptığı haberde 9.000 TL'ye kadar para yardımı yapacağını söyledi. Yapılacak bu yardım tüm vatandaşın dikkatini çekti. İstenilen şartlar sağlandığı takdirde bu yardımdan yararlanılabilecek. Bu yardımın ise anneler için olduğu öne sürüldü. Devlet anneleri bir nebze de olsa rahatlatmak için bu yardımı duyurdu. Haberi gören anneler detayları inceledi.

Devlet anneler için birçok yardımda bulundu. Yayınlanan bu haberlerde SGK ve İŞKUR 9.000 TL'ye kadar yardım yapacağını dile getirdi. Birçok vatandaşa çeşitli yardımlarda bulunan SGK ve İŞKUR bu sefer yardımı anneler için yaptı. Bu yardımla anneler maddi anlamda rahatlığa erişebilecek. SGK ve İŞKUR şimdi de anneler için çeşitli yardımlar sağlamaya başladı. Haberi gören anneler başvurunun detaylarını ve şartlarını araştırmaya başladı.

Yapılan yardımlardan bir tanesi de annelerin aldığı süt yardımı. Bunun yanı sıra doğum parası da yapılan yardımlar arasında yer alıyor. İŞKUR ve SGK'nın yayınladığı haber kapsamında anneler hangi yardımdan faydalanabilecek. Yardımların başvuruları ve şartları nelerdir?

Doğum Parası Yardımı İçin Ne Yapmalıyım?

Anneler için verilen yardımlardan bir tanesi de doğum parası yardımı. T.C. vatandaşı olan her kadın bu yardımdan faydalanabilir. Bu yardımı alacak olan annenin her hangi bir çalışma durumunun olmasına gerek yok. Tek seferlik olan bu yardımın geri ödemesi yapılmıyor. Bunun yanı sıra bu yardım çocuk sayısına göre veriliyor. Bu yardımı almak için bazı kriterler göz önüne alınıyor. Bu yardımdan faydalanmak isteyen her anne ve babanın mavi karta sahip olması gerekiyor. Ayrı olarak doğumların 15 Mayıs 2008 sonrasında ve sağ olarak yapılmış olması gerekiyor. Başvurular ise çocuğun ilgili nüfus müdürlüklerinden Kimlik Paylaşım Sistemi'ne kayıt ettirilmesinin ardından yapılıyor. Yapılan bu işlemin ardından başvurular, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmetler merkezleri tarafından gerçekleştiriliyor.

Annenin doğan ilk çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL, üçüncü ve sonrasındaki çocukları için ise 600 TL yardım parası veriliyor. Eğer anne aynı anda birden çok çocuk sahibi olursa; ikiz çocukların ilki için 300 TL ve ikincisi için 400 TL olacak şekilde toplamda 700 TL'lik bir yardım ödemesi gerçekleştiriliyor. Üçüz bebeklerin ilki için 300 TL, ikincisi için 400 TL, üçüncüsü için 600 TL verilerek toplamda 1300 TL'lik bir yardım ödemesi yapılıyor.

25 Kas 2020 - 10:04 - Ekonomi