Hemen Başvuru Yapan Herkese Nakit Desteği Veriliyor! Son Tarih Açıklandı, Geç Kalmayın Hemen Başvurun!

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN), Kırsal Kalkınmanın Desteklenmesi Mali Destek Programı kapsamında, özellikle 3 şehirdeki tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin geliştirilmesi amacı ile üretilen projelere 15 milyon TL destek verileceği açıkladı. Başvuran her vatandaşa hibe verileceği duyuruldu. Konuya ilişkin başvurular 31 Aralık tarihine kadar devam edecek.

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci yaptığı açıklamada, 2010 yılından bu yana destek verdiklerini ve bölgedeki destek mitarının 550 milyon TL’ye kadar çıktığını açıkladı. ORAN kapsamında verilecek olan destek; Yozgat, Sivas ve Kayseri bölgeleri için verilecek.

ORAN Açıklamada Bulundu

Destek programında birkaç önceliğin olduğu açıklandı. Açıklamalarda; “Bunların başında özellikle kırsal alanda tarım ve hayvancılık odaklı kadın topluluğunun artırılması, kooperatifleşmenin desteklenerek kurumsal yapılara kavuşturulmasını hedefliyor. Ata tohumlarının geliştirilmesine de önem veriyoruz. Ülkemizde binlerce yerel ata tohumu bulunuyor. Bunların tekrar ortaya çıkması ve kaybedilmemesi için gerekli ağların kurulması için elimizden geleni yapacağız. Üretim, paketleme ve çiftçi ile buluşturma ağlarının kurulması ilk önceliklerimizden biridir.” ifadelerine yer verildi.

ORAN’ın açıklamalarına göre, proje kapsamında verilen destek ödemesinden yararlanmak isteyen vatandaşlar için başvurular 31 Aralık tarihine kadar devam edecek ve yılbaşı itibariyle başvurular sona erecek. Bu kapsamda proje başına en az 250 bin TL ve en fazla 1 milyon TL’ye kadar destek sağlanacağı açıklandı.

Geçen Yıl 42 İle Destek Verilmişti

Geçtiğimiz yıl ORAN, 42 ile benzer bir destek duyurusu yapmıştı. Bu duyuruda, 42 il ve 7 farklı sektöre destek kapsamında 60 milyon Euro veya 400 milyon TL hibe verileceği açıklanmıştı. Hibeye ilişkin, TKDK’nın IPARD2 adı verilen 6 çağrı yayınlanmış ve Tarım ve Orman Bakanı tarafından konu hakkında açıklamalar yapılmıştı. Pakdemirli, konuya ilişkin hayvan ve tarım hibesinde küçük yatırımcılara öncelik vereceğini belirtmişti. Geçtiğimiz yıl yapılan duyuruda hibe desteğini kapsayan sektörler ve kodları şu şekildeydi:

Bitkisel Üretimin çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi 302-1 Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretimi, İşlenmesi ve Paketlenmesi 302-2 Zanaatkârlık ve Katma Değerli Ürünler 302-3 KATMA DEĞERLİ ÜRÜN NEDİR? Ürünün işlenmesiyle yeni bir ürün elde edilmesi durumudur. Örneğin domatesten salça yapılması vb. et işleme, pekmez, salça, pestil, sirke, ezme, boza, bakliyat, tuz, soslar, gül suyu, sabun gibi ürünlerdir. Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri 302-4 Su Ürünleri Yetiştiriciliği 302-5 Makine Parkları 302-6 Yenilenebilir Enerji Tesisleri 302-7

Yapılan duyuruda, hibeden yararlanmak isteyen vatandaşların, bu 7 sektörden birinde iş yapması gerekiyordu. Ayrıca devlet, bu hibe kapsamında sağlanan desteğin %65’ini üstlenmişti. Destekten yararlanabilen iller ise şöyleydi: Hatay, Ağrı, Muş, Erzurum, Çankırı, Diyarbakır, Yozgat, Ardahan, Erzincan, Isparta, Karaman, Kars, Mersin ve Tokat.

24 Kas 2020 - 13:20 - Ekonomi