SGK Girişi Olan Herkesin Dikkatine! 750 TL İle 2200 TL Arasında Yardım Veriliyor! Sadece Bu Durumlarda Geçerli...

SGK'dan öyle bir müjde geldi ki haberi duyanlar detayları inceledi. SSK girişi olan milyonlarca insana 2.200 TL yardım yapılacak. Bu yardımın hangi şartlar kapsamında olduğu ise SGK'da sigortalı istihdam eden vatandaşları büyük bir meraka sürükledi. Yapılan araştırmalar sonrasında şartları sağlayan vatandaşlar 2.200 TL para yardımını alabilecekler. Haber hakkında tüm detaylar...

SGK'dan gelen bu haber doğrultusunda tüm vatandaşları büyük bir merak sardı. Şartları sağalayn vatandaşlara verilecek olan bu yardımın detayları açıklandı. Bu yardım, SGK'nın sigortalı olarak istihdam eden kişileri, yakınları hayatını kaybetitğinde verilecek olan cenaze yardımı olarak belirtildi. Verilen şartlar sağlandığı takdirde vatandaşlar bu yardımdan faydalanabilecekler.

SGK'nın verdiği bu yardım sigortalı istihdam eden vatandaşların yakınları vefat ettiğinde, o kişiler adına alacağı para yardımı olarak belirtildi. Bu yardımı almak için gerekli şartları sağlayan her vatandaş yardımdan faydalanabilecek ve belirtilen ücreti alacak. Öncelik ölen kişinin eşi ve çocuklarına verilirken farklı bir durum söz konusu olduğunda vefat eden kişinin çocukları ve eşi yoksa bu ücret cenazeyi kaldıran akrabasına ödenecek. SGK'dan verilen cenaze yardımı için belirtilen şartlar nelerdir?

SGK Tarafından Verilen Bu Yardımın Şartları Nelerdir?

SGK'nın verdiği cenaze yardımı kişiler şartları sağladığı takdirde ödemeyi alacaklar. Bu yardımı alabilmek için 1. dereceden yakınınızın vefat etmiş olması gerekiyor. Kişi ölümünden önce belirttiği kişiler de bu yardımdan faydalanabilecek. Cenaze için verilen bu yardımı almanın en temel şartı ise sigortalı istihdam ederken vefat etmesi gerekiyor. Öncelik ölen kişinin eşine ve çocuklarına verilirken vefat eden kişinin eşi ve çocukları olmadığı takdirde cenazeyi kaldıran akrabalara ödeme yapılıyor.

SGK'nın cenaze yardımın alabilmek için ilk şart veraset ilamı verilmesi. Verilen verasetin ardından verasetin bir örneğinin kesin olarak SGK'ya verilmesi gerekiyor. Verilen verasetin ardından dilekçe yazarak talepte bulunulması gerekiyor. Ölen kişinin cenaze masrafları kim tarafından karşılanıyorsa, bu kişinin yaptığı ödemeleri belgelemesi ve düzenlemesi gerekiyor. Düzenlenen belgenin ilgili muhtarlığa imzalatılarak SGK'ya verilmesi gerekiyor. Belgeleri eksiksiz olarak tamamlayan kişi cenaze için gerekli yardıma başvuruda bulunabilir.

Yapılan cenaze yardımı kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Bu farklılık kişinin bağlı olduğu sigortanın alanına göre farklılıklar gösteriyor. Hem SSK hem de Bağkur olarak istihdam eden kişi hayatını kaybettiğinde kişinin yakınına 2020 yılından itibaren tahsil edilen ücret ortalama 715 TL olarak belirlendi. Emekli sandığı olarak istihdam eden kişinin vefatından sonra yakınlarına verilen ücret ise 2.200 TL olarak belirtildi.

24 Kas 2020 - 11:32 - Ekonomi