Bu Şartlara Uyan Herkes Erkenden Emekli Olabilecek! Şartlar Çok Basit!

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren haberler gelmeye devam ediyor. Çoğu kişinin sigortası hakkında bilmediği çok şey var! Sigorta girişleri tekrardan düzeltilebilir hale gelecek. Yapılan doğumlar sigorta başlangıcından önceyse borçlanma yapabilecekler. SGK genelgesinde açıklamalar yapıldı. İşte haberin tüm detayları…

Erken emeklilik için araştırmalar hız kesmeden devam ediyor. Emeklilik şartlarını yerine getiren vatandaşlar emekli olurken bu şartlardan en çok etkilenen kesim ise yaşa takılanlar oldu. Sigorta başlangıçlarının eski olması emeklilik yaşının düşük olması demektir. Bu nedenle 1991 yılı başlangıcı olan kişilerin emeklilik yaşı kadınlarda 47 yaş 5450 prim günü ile emekli olabiliyor.

Sigortalı bir şekilde çalışma hayatına devam eden kişilerin askere gitmesi durumunda sigortasını halen devam ettirebilme şansına sahiptir. Erkeklerin sigorta başlangıcından sonra askerde geçen süre kadar borçlanabilmeleri mümkündür. Askerde prim gününü aktif bir şekilde ilerletebilir. Prim borçlarında eksik gün olan vatandaşlar ödeyebilir.

Erken Emekli Olmak Artık Çok Kolay!

Staj zamanı boyunca sigortalı bir şekilde çalışma geçerli değildir. Staj süreleri sadece kısa ödemelerin belirtilmesi olarak biliniyor. Bu sayede sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Staj sigortaları iş başlangıç olarak değerlendirilmez. Emekli olmak isteyen vatandaşlar sigorta kapsamında birçok hata yapabiliyor. Sigortalı bir şekilde çalışmaya başlayanlar sigortası oluyor ancak staj yaparken sigortası başlayanlar bu kapsama dâhil olmuyor.

Bu hatalar emeklilik primlerini ve emekli olma yaşlarını çok etkiliyor. Emeklilikte ne kadar erken sigorta girişi olursa emeklilik yaşı o kadar kısalır. Kadınlarda emeklilik yaşı erkeklere göre daha düşüktür. Hem doğum hem bakım yaparak prim gününü devam ettirebilir. Staja başlanırken yapılan sigortalar geçerli değildir. Stajlarını tamamlamış olan kadınlar sigorta başlangıç tarihini önceden yapmışlarsa genelgede borçlandırma yapabiliyor. Ve doğum borçlanmasından faydalanabiliyorlar.

Ancak staj yapmakta olan kadınlar doğum borçlanmasına başvuruda bulunarak sigorta primlerini devam ettirebilirler. Erken emeklilik için en önemli şartlardan birisi olan prim günü borçlanması son günlerde en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Son günlerde emeklilik şartlarında bir değişiklik olması bekleniliyor.

26 Kas 2020 - 18:59 - Ekonomi