Asgari Ücret 2022’de Ne Kadar Olacak? Asgari Ücrete Zam Yapılacak mı?

Büyük bir merak ile alacağı zammı bekleyen asgari ücretli çalışanlar, kur karşısında eriyen maaşlarının 2022 yılında kendilerine çok daha iyi şartlar sağlamasını istiyor. Bu bağlamda giderek yaklaşan Asgari Ücret Tespit çalışmaları ile ilgili detaylar haberimizde...

Büyük bir merak ile alacağı zammı bekleyen asgari ücretli çalışanlar, kur karşısında eriyen maaşlarının 2022 yılında kendilerine çok daha iyi şartlar sağlamasını istiyor. Bu bağlamda giderek yaklaşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplanacağı o tarih, asgari ücret zammı hakkında da çeşitli tahminlerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Peki, asgari ücret 2022’de ne kadar olacak? Asgari ücrete zam yapılacak mı? İşte, detaylar…

Asgari ücretli çalışan sayısının yoğun olduğu bir ülke olan Türkiye’de asgari ücretlinin alacağı zam pek çok vatandaşı yakından ilgilendiriyor. Her yıl artan hayat pahalılığına karşın aldıkları maaşların gün ve gün eridiğini düşünen asgari ücretli çalışanlar, zam haberini her zaman dört gözle bekliyor. Ocak ayında yeniden zam alacak olan asgari ücretlinin ne kadar zam alacağı da Orta Vadeli Program ve Merkez Bankası'nın Piyasa Katılımcıları Anketi'nden ortaya çıkan yıl sonunda gerçekleşecek enflasyonun yüzde 16,40 civarında olacağı öngörüsü ile uzmanlarca ortaya konulmaya başlanıyor. Bu formülden yola çıkan rakamlar ise, asgari ücretliyi memnun edecek mi bir hayli merak ediliyor!

Tahmini yıl sonu enflasyonuna göre, asgari ücret artışının 5-6 puan üzerinde olması bekleniyor. Bu da artış olarak hesaplandığında asgari ücretin yüzde 22 civarında artış yaşayacak olmasını gösteriyor. Buna göre, 2022 yılı asgari ücreti hesaplandığında; brüt asgari ücretin 4 bin 364 lira 50 kuruş, net asgari ücretin ise 3 bin 447 lira 50 kuruş civarına kadar çıkması bekleniyor. Gerçekleşecek olan enflasyona göre değişikik gösterebileceği için uzmanlar 2022 yılın asgari ücretinin 3 bin 300 TL ile 3 bin 750 TL arasında bir rakama denk gelmesini bekliyor. 2022 yılı asgari ücreti için ise, gözler Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplanacağı o tarihe çevriliyor!

2022 asgari ücret zammı için işçi sendikaları ve işveren temsilcilerinin ilgili bakanlık ile birlikte kurduğu ortak bir komisyon kurulacak. İşçi sendikaları ve işveren temsilcileri tarafından hükümet ile yapılacak olan görüşmeler neticesinde belli olacak olan asgari ücret zammı için gerçekleştirilecek olan görüşmeler, önümüzdeki günlerde başlayacak. Öte yandan komisyonun gerçekleştirdiği görüşmelerde enflasyon oranları ve Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile ilgili tespitleri de masaya yatırılacak.

28 Eki 2021 - 15:14 - Yaşam