- 20 Ara 2021 - 00:18 G: 08 Oca 2022 - 13:09

Boşanma Davasında Hâkim Neye Dikkat Eder?

Hakim boşanmak isteyen tarafların, öne sürmüş olduğu boşanma nedenlerini inceleyerek evlilik birliğinin neden sarsıldığı, kusurun hangi tarafta olduğu gibi birtakım değerlendirmelerde bulunulur.

Hakim boşanmak isteyen tarafların, öne sürmüş olduğu boşanma nedenlerini inceleyerek evlilik birliğinin neden sarsıldığı, kusurun hangi tarafta olduğu gibi birtakım değerlendirmelerde bulunulur.

Hakim boşanmak isteyen tarafların, öne sürmüş olduğu boşanma nedenlerini inceleyerek evlilik birliğinin neden sarsıldığı, kusurun hangi tarafta olduğu gibi birtakım değerlendirmelerde bulunulur.

Boşanma Davasında Hâkim Neye Dikkat Eder?

Boşanmak isteyen eşler , açacakları boşanma davalarında, birçok hususu merak eder. Bunların başında ise hâkim neye dikkat eder ve hakimin soracağı sorular yer alır. Bu alanda, bazı noktalar önem taşır. Hâkim, boşanmaya zemin hazırlayan olaylar, bu olayların nasıl bu noktaya geldiği ve ne gibi gelişmelerin yaşandığı gibi konularda incelemelerde bulunur ve taraflara bu yönde sorular sorabilir.

Hakim Boşanma Davasında Ne Sorar ?

Hakim boşanmak isteyen tarafların, öne sürmüş olduğu boşanma nedenlerini inceleyerek evlilik birliğinin neden sarsıldığı, kusurun hangi tarafta olduğu gibi birtakım değerlendirmelerde bulunulur. Boşanma davasında hakimin dikkat edeceği bu hususlar, boşanmadan kaynaklanacak olan maddi ve manevi neticelere etki edeceğinden, davanın aydınlatılması ve eşlerin kusur oranlarının ortaya çıkarılması son derece önem taşır.

Hakim, dava esnasında, bazı konularda karara varabilmek adına, taraflara farklı sorular yöneltme hakkına sahiptir. Bu sorular davanın içeriğine ve evlilik birliğinin bu noktaya gelmesine zemin hazırlayan etkenler ile alakalı olabilir. Boşanma davasında hakim neye dikkat eder ve n sorar gibi soruların kesin bir cevabı yoktur. Boşanma davasının durumu, tarafların maddi ve manevi durumları, davanın temel içeriği gibi göz önünde bulundurularak, birçok farklı konu üzerinde, farklı noktalara dikkat edilebilir.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Hakim Neye Dikkat Eder ?

Anlaşmalı boşanma davalarında, hakim neye dikkat eder sorusunun cevabı ve hakimin sorabileceği sorular oldukça basit konular üzerindedir. Bunun sebebi ise, tarafların anlaşmış olmalarıdır. Bu durumda hakim, boşanmayı gerektiren olayların incelenmesine gerek duymaz. Hakim, anlaşmalı boşanma davalarında, tarafların boşanmaya dair taleplerini alır, ayrıca tarafların özgür iradeleri dahilinde boşanmak isteyip istemediğini de sorar. Şayet taraflardan herhangi biri, boşanmanın kendi özgür iradesi dışında olduğunu beyan ederse, tehditle boşanmanın kabul ettirildiği ortaya çıkar ve hakim direkt olarak davayı reddeder.

Çekişmeli Boşanma Davalarında Hakim Hangi Hususlara Dikkat Eder ?

Anlaşmalı boşanma davalarına göre, çekişmeli boşanma davaları oldukça daha uzun bir sürece yayılabiliyor. Hakimin neye dikkat edeceği ve taraflara ne gibi sorular soracağının bir kesinliği bulunmuyor ve çok farklı konular üzerinde durulabiliyor. Bu konuların en başında, öne sürülmüş olan boşanma sebebinin ispatı gelmektedir. Ayrıca, yapılması gereken diğer yasal prosedürlerin, uygulanıp uygulanmadığı da incelenir. Bu durumlarda iki tarafta kendi iddiaların üzerine davayı sürdürmeye devam edebilirler. Hakimin bu konudaki asıl amacı, boşanmanın gerçekleşmesi için yeterli sebeplerin olup olmadığının anlaşılması ve tarafların kusur oranlarının belirlenmesidir.

Aldatmaya Dayalı Boşanma Davasında Hakim Neye Dikkat Eder ?

Aldatma sebebi ile boşanma

davası açılmış ise, hakim neye dikkat eder sorusunun cevabı aldatmaya yönelik konular üzerindedir. Hakim, aldatma olayının ne zaman gerçekleştiği, aldatma olayının bir defaya mahsus olduğu veya sürekli olduğu, aldatmaya yönelik delil olup olmadığı, delil var ise neler olduğu ve eşlerin talep ettiği hususular, hakkında sorular sorabilir ve verilen cevaplara göre boşanma davası hakkında bir kanaat oluşturur. Taraflardan birinin kusur oranı yüksek ise ve hakim aldatma olayının gerçekliliğine kanaat getirmişse, boşanma gerçekleşebilir.

20 Ara 2021 - 00:18 - Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Alfa Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alfa Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.