- 21 Ara 2021 - 00:35 G: 08 Oca 2022 - 12:57

Banka Hesabı Sorgulama! Hangi Bankalarda Hesabım Var?

Hesap açılmış bankaları tespit etmek için e-devlet sistemi üzerinden sorgu yapılmaktadır. Banka hesapları, kullanılmadıkları süre boyunca aktif olarak kalmakta ve içlerinde bulunan parayı muhafaza etmektedir.

Hesap açılmış bankaları tespit etmek için e-devlet sistemi üzerinden sorgu yapılmaktadır. Banka hesapları, kullanılmadıkları süre boyunca aktif olarak kalmakta ve içlerinde bulunan parayı muhafaza etmektedir.

Türkiye'deki Bankalar... Banka hesaplarında hesap işletim ücreti alınmadığı zaman, hesabın yıllarca açık kalmasında herhangi bir problem yaşanmamaktadır. Ancak aylık ya da dönemlik hesap işletim ücreti alındığı zaman, banka hesapları için fatura oluşturulabilir. Ayrıca uzun yıllar boyunca hesabını aktif olarak kullanmayan vatandaşlardan, hesap işletim ücreti kesileceği konusunda karar çıkarılmıştır. Yani kullanılmayan hesapların aktif kalması, zaman içerisinde borca girilmesine yol açabilir. Kullanılmayan hesapların tespit edilmesi için sorgulama yaptıktan sonra, gereksiz hesaplar kullanım dışı bırakılmalıdır.

Kaç Bankada Hesabım Var Nasıl Öğrenebilirim?

Banka hesabı sorgulaması yapmak için e-devlet sistemi ya da bankaların kendi kanalları kullanılmalıdır. Şimdiye kadar açılmış tüm banka hesaplarını tek kanaldan öğrenmek isteyen kişiler, e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmalıdır. Belli başlı bankalarda hesabı olduğunu bilen kişiler, sadece o bankalara ulaşarak hesaplarının güncel durumunu sorgulayabilirler. Kaç bankada hesabı olduğunu öğrenen kişiler, banka hesaplarından gereksiz olanları belirleyerek hesapların bloke edilmesi için işlem başlatabilirler.

E-Devlet Üzerinden Banka Hesabı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet banka hesabı sorgulaması yapmak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda detaylı şekilde sıralanmıştır:

E-devlet sistemine giriş yapmak için www.turkiye.gov.tr adresi kullanılmalıdır. Adres üzerinden web sitesine bağlandıktan sonra, sayfada yer alan “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklanmalıdır. E-devlet giriş ekranı üzerinden, sisteme erişmek için T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi kullanılmalıdır. Giriş bilgileri yazıldıktan sonra “Giriş Yap” butonuna tıklayarak, e-devlet ana sayfası açılmalıdır. E-devlet hizmetler bölümü üzerinden “Şahıs Ödeme Banka Hesabı Tanımlama” sekmesine tıklanmalı ve banka bilgilerine erişilmelidir.

E-devlet sistemi kullanılarak, mevcut banka hesaplarının tespitinin yanında banka hesaplarının hangisinin açık olup, hangisinin kapalı durumda olduğu da öğrenilebilir. Banka hesaplarının açılış tarihleri ve hesap hareketleri gibi bilgiler, e-devlet sistemindeki dokümanda yer almaktadır.

Bankalar Üzerinden Hesap Sorgulaması Yapmanın Yolları Nelerdir?

Bankalardan hesap sorgulaması yaparken kullanılabilen kanallar ve bu kanallardaki işlem detayları aşağıdaki açıklamada ele alınmıştır:

Bankaların müşteri hizmetleri aranarak, hesap sorgulaması yapılabilir. Müşteri hizmetleri üzerinden müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra, banka hesaplarının aktif olup olmadığı ve hesapların güncel bilgileri hakkındaki tüm detaylara erişilebilir. Bankaların internet siteleri üzerinden, müşteri numarası ve bankacılık şifresiyle sisteme girilmelidir. Bankada bulunan vadeli ya da vadesiz hesapların tamamının bilgileri, internet bankacılığı sisteminde yer alacaktır. Mobil bankacılık uygulaması kullanılarak, bankada bulunan tüm hesaplar kontrol edilebilir. T.C. kimlik numarası ya da müşteri numarasıyla birlikte, bankacılık şifresinin de girilmesiyle mobil bankacılık uygulamasına erişim sağlanabilir. Aktif olan tüm hesaplar, uygulama listesinde yer alacaktır.

Hangi Bankadan Kredi Alabilirim?

Kredi alınacak bankalar, kişilerin kredi durumuna ve banka müşterisi olmasına göre değişiklik göstermektedir. Bankaların aktif müşterisi olan ve daha önce bankalardan kredi kullanan müşterilerin, aynı bankalar üzerinden kredi alma imkanları daha fazladır. Bankalar tarafından belirlenen kredi kampanyaları, sadece banka müşterilerinin kullanımına sunulmamaktadır. Kredi notu ve kredi sicili normal olan, düzenli geliri bulunan tüm kişiler bankaların hazırladığı kredilere başvuru yapabilirler. Kredi başvurusu için bankaların online bankacılık kanalları kullanılabileceği gibi, banka şubelerine gidilebilir ya da farklı bankacılık hizmetleri üzerinden başvuru yapılabilir.

Bankalardan Kredi Alma Şartları Nelerdir?

Kredi başvurusunda gerekli koşullar şu şekilde sıralanabilir:

Kredi başvurusu yapmak için 18 yaşının tamamlanması şart koşulmuştur. Kişilerin düzenli bir geliri bulunmalı ve tüm gelirler, gelir belgesi üzerinde toplanmalıdır. Kişilerin aylık net geliri, kredi taksitini karşılayabilecek düzeyde olmalıdır. Kredinin aylık taksit tutarı, aylık gelirin %50’sinden daha fazla olamayacak şekilde planlanmalıdır. Kredi başvurusu için yüksek kredi notuna sahip olmak gerekir. Bankaların planladığı kara listede, kişilerin adı bulunmamalı ve kredi sicili temiz olmalıdır. Daha önceden alınan kredi ve kredi kartlarının taksitleri, düzenli şekilde ödenmek zorundadır. Kredi notu düşük olan ya da yüksek tutarda kredi limiti talep eden kişilerin, kredi için kefil ve teminat göstermesi talep edilmektedir.

Kredi Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Kredi başvuru belgeleri aşağıda belirtilmiştir:

Kimlik belgesi ya da T.C. kimlik geçerliliği bulunan pasaport ve sürücü belgesi örnekleri İkametgâh kayıt belgeleri Resmi geçerliliği olan gelir belgesi Emekliler için banka onaylı hesap ekstresi Öğrenciler için öğrencilik belgesi Sahip olunan gayrimenkullere ait tapu belgesi fotokopileri Kişilere ait son 3 aylık fatura dökümü

Kredi Başvurusu İçin Kullanılan Yollar Nelerdir?

Kredi başvuru kanalları aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

Banka Şubesi: Banka şubesine gidilerek, başvuru yapılmak istenen kredi türü belirtilmeli ve kredi başvuru formu doldurulmalıdır. Müşteri Hizmetleri: Bankaların müşteri hizmetleri arandıktan sonra, başvuru yapılmak istenen kredi türü belirtilmeli ve gelir bilgisi gibi detaylar belirlenerek, kredi başvuru talebi onaylanmalıdır. Online Bankacılık: İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmetlerine giriş yaptıktan sonra, kredi kampanyaları incelenmeli ve uygun bulunan krediye başvurulmalıdır.

21 Ara 2021 - 00:35 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Alfa Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alfa Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.