- 24 Ara 2021 - 11:04 G: 08 Oca 2022 - 12:48

İstihkak İddiası Nedir? İstihkak Davası Nasıl Açılır?

İstihkak davası açmak için söz konusu malların haciz ile alınmasından itibaren 7 gün içerisinde başvuru yapmak gerekmektedir.

İstihkak davası açmak için söz konusu malların haciz ile alınmasından itibaren 7 gün içerisinde başvuru yapmak gerekmektedir.

İstihkak iddiası nedir? İstihkak Davası Nasıl Açılır? İstihkak davası açmak çekişmeleri mallar üzerindeki karışıklığın kaldırılması için açılmaktadır. İstihkak davası nasıl açılır, sorusunun birkaç farklı cevabı bulunmaktadır. Birden fazla hukuk dalında, farklı konularda açılabilen bir dava olan istihkak davası, Türk Medeni Kanunu’nda eşya hukuku ve miras hukuku alanında açılabileceği gibi, icra iflas hukuku kapsamında da açılabilir.

İcra İflas Kanunu Kapsamında İstihkak Davası Nedir?

İcra iflas hukukunda istihkak davası haciz sırasında ya da hacizden sonra haczedilmiş olan mallar üzerinde, farklı bir kişinin kendi lehine mülkiyet iddiasında bulunduğu durumlarda açılmaktadır. Durumun tespit edilmesi için icra iflas kanunu kapsamında istihkak davası açılmaktadır. Bunun dışında haciz borçlusu olan malların 3. Kişiye ait olduğu ifade edilerek de bu davayı açmak mümkündür.

İstihkak davası açmak için söz konusu malların haciz ile alınmasından itibaren 7 gün içerisinde başvuru yapmak gerekmektedir.

Haczedilen malın ait olduğu kişi dava açılmadan ve haciz sırasında belirsizdir. Bundan dolayı da mal çekişmeli konumdadır. Malın çekişmeden kurtulması için mal sahibinin ya da borçlunun haciz işlemlerinden sonra icra müdürlüğünden haczin kaldırılması talep edilmektedir.

Bu talep, icra müdürlüğü aracılığı ile alacaklıya bildirilir. Şayet alacaklı itiraz etmez ise mal üzerinde bulunan haciz kalkmaktadır. Ancak alacaklı 3 gün içinde itiraz ederse, istihkak davası açılmaktadır.

• Açılan davanın reddedilmesi halinde, haciz kesinleşmektedir.

• Şayet daha önce haczin ertelenmesine karar verilmiş ise davacı aleyhine tazminat kararı verilebilir. Bu tazminata karar verilmesi için talep gerekmektedir.

• Davanın kabul edilmesi durumunda ise mal üçüncü kişinin hakkı olarak saklı tutulmakla beraber, haciz olunur. Mülkiyet hakkı söz konusu ise haciz kalkar. Bu noktada yüzde on beş tazminata karar verilir.

• Haksız hacizden sebebiyle meydana gelen gerçek zararların tazmini genel hükümler kapsamında talep edilebilir.

İstihkak Davası Açmak için Yapılması Gerekenler Nasıldır?

İcra hukukunda Haczedilen mal ve taşınmaz ile ilgili hak iddiasında bulunan üçüncü kimselerin, icra mahkemelerine dava açabileceği gibi, İcrada haciz talebinde bulunan alacaklının malı haczedilen kişide malın kendisine ait olmadığını belirterek dava açabilir.

İstihkak davası açmadan önce, haciz işlemlerinin yapıldığı icra müdürlüğüne başvurmak gerekmektedir. İcra müdürlüğünden haczin sonlandırılması talep edilmelidir. Ancak alacaklı olan kişi itiraza 3 gün içinde karşı bir itirazda bulunursa, dava icra müdürlüğünden istihkak davasına taşınacaktır.

Bu süreç, icra iflas hukuku için geçerlidir. Ancak miras nedeniyle istihkak davası açılacaksa, bu dava istihkak davasında taşınmazın yer aldığı mevkiideki Sulh Hukuk Mahkemesi aracılığı ile açılmaktadır. İstihkak davası ne zaman sonuçlanır sorusunun yanıtı ise her dava durumuna göre değişmektedir.

Genel olarak istihkak davaları hızlı sonuç alınabilen davalar olsa da mutlaka alanında uzman bir avukat ile çalışmak gerekmektedir. Mahkeme kararına göre malın üzerindeki haczin kaldırılmasına karar verilebileceği gibi davanın iptaline karar verilebilir. Bu gibi sebepler dolayısıyla alanında uzman bir avukat ile çalışmak en hızlı ve kesin çözümü almak için önem teşkil etmektedir.

24 Ara 2021 - 11:04 - Magazin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Alfa Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alfa Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.