- 20 Ara 2021 - 23:57 G: 08 Oca 2022 - 12:30

Kıdem Tazminatı Nedir? Kıdem Tazminatı Kaç Yılda Hak Edilir?

Çalışanın, işveren tarafından genel ahlak kurallarına aykırı hareket etmemesi halinde, başka sebeplerce işten çıkarılmasında şayet 365 iş günü çalıştıysa kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadır.

Çalışanın, işveren tarafından genel ahlak kurallarına aykırı hareket etmemesi halinde, başka sebeplerce işten çıkarılmasında şayet 365 iş günü çalıştıysa kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadır.

Kıdem Tazminatı Nedir? Kıdem Tazminatı Kaç Yılda Hak Edilir? Kıdem Tazminatı Nedir? Kıdem tazminatı, çalışan işten çıkması durumunda sosyal güvence olarak tayin edilmiş alması gereken para miktarıdır. Öncelikli olarak çalışanın, sigortalı olarak 365 iş günü işyerinde çalışmış olması gerekmektedir. 4857 sayılı İş Kanunu’na göre çalışan, işten çıkarılması durumunda bu tazminatı almakla yükümlüdür.

Önemli olan nokta işveren tarafından işten çıkarılmanız halinde bu tazminatı almaya hak kazabilirsiniz. Bazı istisnai durumlar içerisinde kendi isteğiniz ile işten ayrıldığınızda da kıdem tazminatı alabilirsiniz. Bunun yasalarca koruma altına alınması, işverenin çalışanını kolayca işten çıkarmasını önlemek hem de çalışanın daha sonraki süreçte maddi mağduriyetini azaltmaktır.

Kıdem Tazminatı Kaç Yılda Hak Edilir?

Çalışanların iş hukukuyla ilgili en çok merak ettiği konuların başında kıdem tazminatı gelir. Kıdem tazminatı çalışanın çeşitli sebeplerce işten ayrılırken iş kanunu gereği iş sahibinin ödediği tazminat şeklidir. Mevcut hukuk içerisinde kendi isteği ile işten ayrılmış kişi kıdem tazminatı alamamaktadır.

Kıdem Tazminatı Hakkı

4857 sayılı İş Kanunu gereğince iş yeri sahibi tarafından farklı sebeplerce işten çıkarılan işçiye ödeme yapılması gerekir. Çalışanın haklarını korumak için çıkarılan bu kanun için çalışanın da belirli koşulları yerine getirmesi gerekmektedir.

Kıdem Tazminatı Alma Koşulları 2020

İşten çıkarılan çalışanın kıdem tazminatına hak kazanması için şu şartları taşıyor olması gerekmektedir;

· Aynı işyerinde ve işverene bağlı olarak en az 1 yıldır – 365 iş günü çalışıyor olmaması,

· İş sözleşmesinin çalışanın ahlak kurallarına aykırı bir şekilde fesh edilmemiş olmaması,

· Emeklilik hakkının elde etmemesi,

· Evlenmeyi mazeret göstermemesi

Başlıklarının dışında kalan sebeplerce kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadır. Bunun dışında kalan işten çıkarılmalarda işyerinin kıdem tazminatı vermeye yanaşmaması durumlarında avukata başvuru yapılmalı ve hukuki süreç başlatılmalıdır.

Kıdem Tazminatını Bozan Durumlar

İşyerinin el değiştirmesi durumunda şayet işçi işten çıkarılıyorsa kıdem tazminatı alabilir. Ücretinin verilmediği durumlarda ayrılma dilekçesini yazan işçiye yine kıdem tazminatı uygulanır. Çırak olarak çalışılan işlerde de tazminat alınmamaktadır. Ayrıca kıdem tazminatının ödenmediği durumlarda 10 yıl içerisinde gerekli mercilere başvuru yapılması gerekmektedir. Bu davaların zaman aşımı 10 yıl ile sınırlıdır.

İşçinin Kendi İsteği ile Ayrılmasında Kıdem Tazminatı Alacağı Durumlar

Her ne kadar çalışanın kendi isteği ile işten ayrıldığı durumlarda yani istifada kıdem tazminatı söz konusu değilse de belirli istisnalarda kıdem tazminatı talebinde bulunabilir. Bu durumlar şöyle sıralanmaktadır;

· İşçinin, çalışma koşullarının ağır olması yüzünden fizyolojik veya psikolojik durumunun kötüleşmesi –ama bu durumun belgelenmesi gerekmektedir,

· İşçinin aldığı maaşın yanı sıra sosyal yardım alacaklarının (mesai ücreti, ikramiye, giysi yardımı vb.) ödenmemesi,

· Çalışanın sigortasının eksik veya geç yatırılması,

· Dini ve resmi bayramlarda çalıştığı hallerde fazla ücret almıyorsa,

· Yıllık izinleri tam olarak sağlanmıyorsa,

· Ücretini alamıyorsa,

· Gazeteciler içinse 5 yıl çalışma şartıyla,

istifa durumlarında kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadır. Süreçle ilgili olası durumlarda mutlaka avukat yardımına başvurmak ve haklardan haberdar olmak önem taşımaktadır. Kıdem tazminatı ödememekte direnen işyeri için önce avukat aracılığı ile ihtar gönderilmekte, ihtar sonuçsuz kaldığında ise mahkeme süreci başlamaktadır. İşçinin haklı olduğu çoğu durumda avukatın yazmış olduğu ihtar ile durum değişmekte ve çalışan haklarını elde etmektedir.

2 Yıl Çalışan Ne Kadar Kıdem Tazminatı Alır?

Çalışanların merak ettiği konulardan birisi kıdem tazminatının hangi sürelerde ve ne kadar alınacağıdır. Kıdem tazminatı almak için uyulması gereken belirli kıstaslar vardır ve kıdem tazminatı hesaplama da bu ölçütlerin uygunluğuna göre yapılmaktadır.

Askere Gidecekler veya Emekli Olanlar Kıdem Tazminatı Alabilir mi?

Bedelli askerlik dışında askere gidecek tüm çalışanlar askerlik belgelerini işverenlerine verdikleri takdirde kıdem tazminatı alabilirler. Ancak ihbar tazminatından faydalanamazlar. Emeklilerin ise çalışma hakları diğer çalışanlardan farklı değildir. Emeklilerin de kıdem ve ihbar tazminat alma hakları bulunmaktadır. Sadece emeklilik gerekçesi ile işten ayrılma durumunda kıdem tazminatı hakkı söz konusu olmamaktadır.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem Tazminatı Hesaplama, Kıdem tazminatı hesaplaması çalışanın işten çıkarıldığı tarihten itibaren için her tam yıl yani 365 iş günü için 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı ödenmesi gerekmektedir. Kıdem tazminatını hak eden çalışan, her tam yıl için brüt ücret üzerinden 30 günlük hesaplama yapması gerekmektedir. Sözleşmesinin fesih edildiği tarihten itibaren geçerli olan kıdem tazminatı hesaplama yapmak gerekir.

2019 yılı itibariyle tavan ücret senelik bazda 6,379.86 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla iki yıl çalışanın kıdem tazminatını hesaplamak için mevcut asgari ücretin brüt rakamını 2 ile çarpmak gerekmektedir. Şayet iki yılı aşan gün bazda fazlalık varsa, örneğin 2 yıl 7 gün gibi buradaki gün sayısı da hesaplamaya dahil edilir. Kıdem tazminatı almanız için kanunlarca koruma altına alınmış olup işten çıkarılmanız durumunda mutlaka başvuru yapmanız gerekmektedir. İşverenin kıdem tazminatını ödemek istememesi durumlarında, hukuki destek alabilir, durumu lehinize çevirebilirsiniz.

Kendi İsteği ile İşten Ayrılma Durumunda Kıdem Tazminatı

Çalışanın, işveren tarafından genel ahlak kurallarına aykırı hareket etmemesi halinde, başka sebeplerce işten çıkarılmasında şayet 365 iş günü çalıştıysa kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadır. Fakat bazı istisnai işten kendi ayrılma (istifa) durumlarında da kıdem tazminatı alınabilir. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilir;

· Sigortanın geç yatması,

· Kâğıt üstünde yazılan mesai saatlerinin dışında ağır çalışma koşulları varsa,

· SGK’ya giriş çıkış habersiz halde yapılıyorsa,

· Yıllık izinlerinizi tam olarak kullanamıyorsanız,

· İşe başlamadan önce size sunulan haklar verilmiyorsa,

· Maaşınızı alamıyorsanız,

· Fiziksel veya psikolojik olarak baskıya maruz kalıyorsanız

durumlarında istifa halinde kıdem tazminatı almaya hak kazanırsınız. Ayrıca çalışanın vefatı halinde de varislerine kıdem tazminatı ödemesi yapılmaktadır.

20 Ara 2021 - 23:57 - Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Alfa Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alfa Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.