- 19 Ara 2021 - 13:09 G: 08 Oca 2022 - 12:18

Emekli maaşı ne zaman bağlanır? Emekli olunca ilk maaş ne zaman bağlanır?

Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı, sigortalılık süresi şartı ve yaş şartını tamamlayan 4A, 4B ve 4C'li çalışanlar için en önemli adım emeklilik başvurusunda bulunmaktır. Başvurudan sonraki süreç hakkında bilmeniz gerekenleri sizin için derledik... Emekli maaşı ne zaman bağlanır? Süreç kaç günde tamamlanır? 4A, 4B ve 4C emekli maaşı ne zaman bağlanır? işte bu soruların cevabı...

Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı, sigortalılık süresi şartı ve yaş şartını tamamlayan 4A, 4B ve 4C'li çalışanlar için en önemli adım emeklilik başvurusunda bulunmaktır. Başvurudan sonraki süreç hakkında bilmeniz gerekenleri sizin için derledik... Emekli maaşı ne zaman bağlanır? Süreç kaç günde tamamlanır? 4A, 4B ve 4C emekli maaşı ne zaman bağlanır? işte bu soruların cevabı...

Emekli maaşının bağlanma süresi; 45 güne kadar uzayabilmektedir. Emeklilik başvurusunun yapıldığı ayı takip eden ayda, emekli maaşının bağlanması mümkündür. Bu süreçte hak edilen maaşta bir kayıp yaşanmamaktadır. Maaş alınamayan sürede yatırılması gereken tutar, birikmiş şekilde toplu olarak yatırılmaktadır.

Emekli Maaşı Alabilmeye Hak Kazanabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Emekli maaşı alabilmek için koşullar şunlardır:Bağlı bulunulan sigorta kolu için belirtilen emeklilik yaşının doldurulması gereklidir. 2008 senesi itibari ile sigorta başlangıcı yapanların 5.400 prim gününü tamamlaması gereklidir. 2008 senesinden sonra emeklilik hakkı elde edecek olanlar için 63 yaş alt sınır olarak kabul edilmektedir. Sigorta başlangıcı 2008 yılı olanların 53 yaşında emekli olabilmeleri için 7.200 prim gününü doldurmuş olmaları gereklidir. Emeklilik hakkı elde edebilmek için sağlanması gereken minimum şartlar; 15 sene sigortalılık süresi ve 3.600 prim gününü doldurmadır.

Emekli Maaşı İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

Emekli maaşı başvurusu için öncelikle emeklilik dilekçesinin verilmesi gereklidir. Bir adet fotoğraf, gelir vergisinden muafiyet belgesi ve tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile başvuru yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile ve e-devlet üzerinden başvuru yapabilmek mümkündür. Başvuru yöntemleri aşağıdadır:

Gerekli belgeler ile beraber iş yerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilerek başvuru yapılabilmektedir. Gerekli belgeler işleme konduktan sonra bekleme süreci başlamaktadır. https://www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden emeklilik kaydı yapılabilmektedir. Bunun için ana sayfadan giriş yap butonuna tıklandıktan sonra e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapılması gereklidir. E-devlet şifresi herhangi bir PTT şubesinden alınabilmektedir. Ardından e-hizmetler menüsünden Sosyal Güvenlik Kurumu başlığının altındaki 4A emeklilik kaydı menüsüne giriş yapılmalıdır. Açılan sayfada bulunan formun doldurulması gereklidir. Emeklilik başvurusu yapılmış olmaktadır.

Emekli Maaşı Ödemeleri Hangi Zamanlarda Yapılmaktadır?

Emekli maaşı ödeme dönemleri şöyledir:Tahsis numarasının sonu 0 olanlar, ayın 26. gününde emekli maaşı almaktadırlar. Emeklilik numarasının son hanesi 2 ise; ayın 25’inde emekli maaşı verilmektedir. Ayın 20’sinde emekli maaşı alacak olanların tahsis numarasının son hanesi 3’tür. Ayın 24. gününde, emeklilik numarasının son hanesi 4 olanlar emekli maaşı almaktadırlar. Emeklilik numarası 5 ile bitenler, ayın 19’unda emekli maaşı alabilmektedirler. Emekli tahsis numarasının son hanesi 6 olanlara ayın 23’ünde emekli maaşı verilmektedir. Tahsis numarası 7 ile bitenlerin emekli maaşı ödemesi ayın 18’inde yapılmaktadır. Ayın 22’sinde emekli maaşı ödemesi alacak olanların emeklilik numarasının son hanesi 8’dir. Tahsis numarası 9 ile bitenler, her ayın 17. gününde emekli maaşlarını almaktadırlar.

İlk Emekli Maaşı Ödemesi Nereye Yapılmaktadır?

İlk yatırılan emekli maaşı; emekli maaşı almaya hak kazanan kişinin talep ettiği bankaya ve hesap numarasına yatırılmaktadır. Bu talebi emeklilik başvuru esnasında doldurulan form aracılığı ile yapmak mümkündür. Doldurulan formda, emekli maaşının alınması istenen bankanın belirtilmesi istenen bir alan bulunmaktadır. Ancak eğer başvuruda herhangi bir banka belirtilmemiş ise; emekli maaşının bağlanmasının ardından maaş PTT’ye yatırılmaktadır. PTT’den ilk emekli maaşı alındıktan sonra belirtilen bankadan veya başka bir bankadan emekli maaşı almaya devam etmek mümkündür.

Emekli Maaşı Ödemelerinin Alınabileceği Bankalar Hangileridir?

Emekli maaşı alınabilecek bankalar aşağıda sıralanmıştır:

Vakıflar Bankası’ndan emekli maaşı alabilmektedir. Türkiye İş Bankası’na emekli maaşı geçirilebilmektedir. Halk Bankası tarafından emekli maaşı ödenebilmektedir. Emekli maaşı ödemesi Ziraat Bankası’ndan alınabilmektedir. Garanti Bankası emekli maaşının alınabileceği bankalardandır. Fibabanka’dan emekli maaşı alınabilmektedir. HSBC’den emekli maaşı almak mümkündür. Emekli maaşını Şekerbank’tan alabilmek mümkündür. Denizbank emekli maaş ödemesi yapan bankalar arasındadır. ING Bank’tan emekli maaşı alınabilmektedir. Yapı Kredi Bankası’ndan emekli maaşı ödemesi alınabilmektedir.

SGK Emekli Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Emekli maaşı sorgulaması için izlenmesi gereken adımlar aşağıda belirtilmiştir:

Öncelikle e-devlet sistemine giriş yapılması gereklidir. E-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile beraber sisteme giriş yapılabilmektedir. Ardından e-hizmetler listesinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na ayrılan kısım üzerinden 4A, 4B veya 4C için belirtilen hizmet dökümlerine giriş yapılabilmektedir. Aynı zamanda ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan arama kısmına bağlı bulunulan sigorta kolunun adı yazılarak da hizmet dökümü araması yapılabilmektedir. Hizmet dökümüne giriş yaptıktan sonra hak edilen emekli maaşının miktarını, ne kadardır alındığını, yatırılan prim tutarlarını, maaş üzerinden yapılan kesintileri görebilmek mümkündür.

Emekli Maaşının Bağlanma Süresini Ne Uzatabilmektedir?

Emekli maaşı bağlanma süresinin artması iki sebebe bağlı olabilmektedir:

Emekli maaşı alabilmek için başvuru yapılan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yoğun olması sebebi ile işlemlerde gecikmeler meydana gelebilmektedir ve dolayısı ile maaşın bağlanma süresi uzayabilmektedir. Eğer emekliliğe hak kazanan kişi sigortalılık süresi içerisinde birden fazla sigorta kolunda çalışmış ise; bunların prim gün sayılarının toplanmasında ve dosyaların talep edilmesinde yaşanabilecek gecikmelerden dolayı emekli maaşının bağlanması gecikebilmektedir.

19 Ara 2021 - 13:09 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Alfa Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alfa Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.