- 11 Oca 2022 - 14:17 G: 11 Oca 2022 - 14:20

Sözleşmeli Er Maaşları 2022! Sözleşmeli er maaşı 2022 Doğuda ne kadar?

Sözleşmeli Er Maaşları 2022! Sözleşmeli er maaşı 2022 Doğuda ne kadar? Bahsi geçen 8.800 TL'lik maaş da, sınır dışı görevi yapan Sözleşmeli er maaşı olarak öne çıkmaktadır. Şuanda Suriye başta olmak üzere Irak üzerinde etkilerini gösteren sözleşmeli er maaşları evli ve çocukluysa 13.800 TL'ye ulaşmaktadır.

Sözleşmeli Er Maaşları 2022! Sözleşmeli er maaşı 2022 Doğuda ne kadar? Dışarıdan uzman erbaş alımı durduruldu. Milli Savunma Bakanlığınca birlik komutanlarına gönderilen emiir ile yeni dönemde Uzman Er ve Erbaş alımı hakkında yapılan değişiklikleri iletti.

Sözleşmeli er maaşları için sabit bir tutar belirlenmiş olsa da, hibçir sözleşmeli er bu sabit tutar üzerinden maaş almamaktadır. Çünkü sözleşmeli er maaşları birçok ek ödemeyle birlikte oldukça yüksek seviyelerde tutulmaktadır.

Peki sözleşmeli er maaşları 2022 yılında ne kadar olmuştur? Başta hizmet yılı olmak üzere, atanılan kadro, görev bölgesi, görev birliğinin hangi konumda olduğu, sözleşmeli erin medeni durumu ve çocuk sahibi durumu sözleşmeli er maaşları üzerinde direkt olarak etki yaratmaktadır. 

Sözleşmeli Er Maaşları 2022! Sözleşmeli er maaşı 2022 Doğuda ne kadar?

Maaş Hesaplama; 5800 çıplak maaşı var zaten. Komando olduğu için komando tazminatı yani 500 Tl alır. Maaşı 6300 Tl olur.Suriyede görev yaptığı için Suriye Tazminatı olarak 8000 Tl alır. Maaşı 14300 Tl olur. Evli olduğu için 500 Tl aile yardımı alır. 14800 Tl net maaşı olur.

Sözleşmeli Er Doğu Maaşı: 8800 Tl

Sözleşmeli Er Suriye Maaşı: 13800 Tl

Sözleşmeli er maaşları konusunda aslan payına sahip olanlar, sınır dışı görev yapanlardır. Çünkü maaşa ek olarak verilen sınır dışı primi, maaşı oldukça yüksek seviyelere taşımaktadır. Bahsi geçen 8.800 TL'lik maaş da, sınır dışı görevi yapan Sözleşmeli er maaşı olarak öne çıkmaktadır. Şuanda Suriye başta olmak üzere Irak üzerinde etkilerini gösteren sözleşmeli er maaşları evli ve çocukluysa 13.800 TL'ye ulaşmaktadır.

DIŞARIDAN UZMAN ERBAŞ ALIMI OLMAYACAK

Milli Savunma Bakanlığı 3 yıl boyunca 2021,2021 VE 2022 yıllarında Uzman Erbaş alımı yapılmayacak.

Yeni askerlik sistemine geçiş sonrası alınan karar ile Uzman Erbaş adalyları silah altındaki askerliğini yapan kişiler arasından seçilecek. Adaylar askerliklerini yaptıkları sırada görevlerine Sözleşmeli Uzman Erbaş olarak devam edeilecekleri açıklandı.

Sözleşmeli Er Şartları 2022

Sözleşmeli er; Türk Silahlı Kuvvetleri’nde bir rütbedir. Rütbe açılımına baktığımızda, Uzman Çavuş rütbesinin bir alt kademesidir. Normal askerlik görevini yerine getiren erlerinde bir üst kademesinde yer alır. 29 yaşını bitirene kadar görev süresi 4 yılı geçemez. En fazla 3 yıllık sözleşme yapılır. Sözleşmeler bittiğinde, 1 yıldan az olamama ve 3 yılı geçmeme şartı ile sözleşmeler yenilenir.

Görevinin 7. yılını bitirmiş sözleşmeli er ise, bazı koşullarda silah taşımaya elverişli değildir vb. durumu var ise (olumlu nitelik belgesine sahip olanlar, mevzuattaki koşulları sağladığı sürece) Devlet Personel Daire Başkanlığı’nda bir işe yerleştirilir.

UZMAN ERBAŞ ALIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sözleşmeli er kadrosuna alımlar, açılan sınavla başarılı olan adaylar arasından yerleştirilir. Sınava başvurmak için belirlenen şartları taşıyor olması gerekir. Bu şartlar ise şu şekildedir;

- T.C. vatandaşı ve erkek olmak,

- Adaylar eğitim seviyelerine göre belirtilen statüye başvuru yapabilecektir.

- Uzman çavuş adayları için en az lise ve dengi okul mezunu veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olmak (öğrenimini yurt dışında bitirenlerin diplomalarının denkliği onaylanmış olmak

- Uzman onbaşı adayları için en az ilköğretim/ortaokul veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olmak (öğrenimini yurt dışında bitirenlerin diplomalarının denkliği onaylanmış olmak)

- Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için müracaat tarihinin ilk günü itibarıyla terhisinin üzerinden beş yıldan fazla süre geçmemiş olmak (22 Şubat 2013 tarihi ve sonrasında terhis olanlar),

- Askerlik hizmetini erbaş veya er olarak yapmış veya başvurduğu esnada yapıyor olmak,

- Müracat yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibarıyla (01 Ocak 2018 tarihi itibarıyla) yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş (28 yaşından gün almamış) olmak (01 Ocak 1991 tarihi ve sonrasında doğanlar),

- Askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için, uygun nitelik belgesi almış olmak, Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen Nitelik Belgesinde "Uzman Erbaş Olur" kararı bulunmak, 80 ve üzeri not almış olmak,

- Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce subay (yedek subay dâhil), astsubay, uzman jandarma veya uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak

- Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç yıl görev yapmış, müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibarıyla yirmi dokuz yaşını bitirmemiş olmak,

11 Oca 2022 - 14:17 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Alfa Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alfa Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.