- 21 Ara 2021 - 00:33 G: 08 Oca 2022 - 08:12

Tarım Sigortası Nedir, Şartları Nelerdir?

Geçici veya mevsimlik olarak tarımda çalışan işçilerin veya gündelik çalışan kişilerin sigortalılık durumlarına ilişkin düzenlemelere 5510 sayılı kanun ilgili maddelerinde yer verilmiştir.

Geçici veya mevsimlik olarak tarımda çalışan işçilerin veya gündelik çalışan kişilerin sigortalılık durumlarına ilişkin düzenlemelere 5510 sayılı kanun ilgili maddelerinde yer verilmiştir.

Tarım sigortası kapsamında daha az prim ödemesi gerçekleştirerek bu tip vatandaşların emeklilik hakkı kazanması mümkündür. İsteğe bağlı sigortalılık olan Ek – 5 tarım sigortası Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında değerlendirilmiştir.

Kendi hesabına bağımsız olarak tarımsal faaliyette bulananlar Bağ Kur (4/B) kapsamında değerlendirilmektedir. Tarım sektöründe hizmet sözleşmesi ile süreksiz çalışan kişiler ise 4/A (SSK) kapsamında değerlendirilir. Sigorta kanunları kapsamında yapılan düzenlemeler yeni çalışmalar kapsamında bu vatandaşlar için farklı maddeler çıkarılmıştır.

Ek – 5 Tarım Sigortası Nedir, Şartları Nelerdir?

2011 yılında Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa, 6111 sayılı torba kanunun eklenmesi ile Ek – 5 madde eklenmiş oldu. Bu kapsamda yer alan kişiler ise kamu idarelerinde, tarımda ve orman işlerinde hizmet akdiyle süresiz çalışanları kapsamaktadır. Bu yönüyle Ek – 5 sigorta kapsamında yer alan kişiler tarım sigortalısı olarak değerlendirilmektedir. Bu sayede tarım sektöründe mevsimlik olarak çalışanlar dahil olmak üzere, gündelik işçilerin de isteğe bağlı sigorta kapsamından yararlanması mümkündür.

Ek – 5 tarım sigortasının en temel şartları arasında tarım sektöründe herhangi bir faaliyet alanında süreksiz olarak çalışıyor olmak gerekir. Kanun kapsamında tarım sigortalısı olmak için aranan şartlar:

Çiftçilik kaydının bulunmaması, Aktif ticari vergi kaydının bulunmaması, Herhangi bir işte aktif olarak faaliyet yürütmüyor olmak.

Vatandaşlarda aranan en temel şartlar arasında yer almaktadır. Gerekli şartların sağlanması halinde vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu ile tarım sigortalarını yatırması mümkündür.

Tarım Sigortası (Ek – 5) Nasıl Yapılır?

Tarım sigortası yaptırmak isteyenler, tarım işlerinde hizmet akdiyle, sözleşmesiyle süreksiz çalışanlara ait giriş bildirgesi ilgili kurumlar tarafından onaylandıktan sonra, Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurularını yapmaları gerekir. Giriş bildirgesinin; muhtarlık, birlik, kuruluş, il/ilçe tarım müdürlüğü vb. kurumlar tarafından onaylanmasının ardından:

Tarım sigorta formu doldurulur, Bağlı olunan muhtarlığa onaylatılır, İl veya ilçe tarım müdürlüğüne onaylatılır, Kimlik fotokopisi forma eklenir, SGK il/ilçe müdürlüğüne evrak teslim edilir.

Tüm belgelerin doldurulması ve adımların eksiksiz olarak takip edilmesi halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından evrakın tesliminden bir ay sonra SGK tarafından gönderilen form ile vatandaşların Vakıfbank veya Ziraat Bankası üzerinden prim ödeme işlemlerini gerçekleştirmesi mümkündür.

Tarım Sigortası Emeklilik Şartları Nelerdir?

İşe ve sigorta ödemeye 1999 – 2008 tarihleri arasında başlayan vatandaşların emekli olabilmesi için erkeklerde 60 yaş, 7 bin prim gün sayısı, kadınlarda 58 yaş ve 7 bin prim gün sayısının tamamlanması gerekir.

Ek – 5 tarım sigortası ödenmezse tıpkı diğer sigortalılıklarda olduğu gibi emeklilik ve sigorta hizmetleri için gerekli prim sayısı oluşmaz. Bu nedenle prim yatırmayan kişiler tarım sigortası kapsamında sunulan hizmetlerden yararlanamazlar.

21 Ara 2021 - 00:33 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Alfa Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alfa Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.