- 21 Ara 2021 - 00:46 G: 08 Oca 2022 - 07:15

SGK Adres Değişikliği Dilekçesi Nasıl Yazılır? Dilekçede Hangi Bilgiler Yer Alır?

Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı hizmet veren vatandaşların, işyeri veya ikamet adreslerinde herhangi bir değişiklik olması halinde bu durumun ilgili birimlere bildirilmesi gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunun yanı sıra mükelleflerin yeni adreslerini vergi dairelerine de bir dilekçe yardımı ile bildirilmeleri gerekmektedir. İkamet adresinin aynı il içinde veya il dışında değiştirilmesi halinde Sosyal Güvenlik Kurumuna durumun bildirilmesi gerekir.

Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı hizmet veren vatandaşların, işyeri veya ikamet adreslerinde herhangi bir değişiklik olması halinde bu durumun ilgili birimlere bildirilmesi gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunun yanı sıra mükelleflerin yeni adreslerini vergi dairelerine de bir dilekçe yardımı ile bildirilmeleri gerekmektedir. İkamet adresinin aynı il içinde veya il dışında değiştirilmesi halinde Sosyal Güvenlik Kurumuna durumun bildirilmesi gerekir.

SGK adres güncelleme işlemleri için kanuni süreler içinde adres değişikliği yapan kişilerin bu durumu SGK il/ilçe müdürlüklerine dilekçe yardımı ile bildirmeleri gerekmektedir. SGK hizmetlerinin elektronik ortama aktarılmasının ardından söz konusu işlemlerin internet üzerinden yapılması da mümkün hale gelmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu İşveren Prim Toplama Sistemi üzerinden Ulusal Adres Veritabanı Sistemi ile vatandaşların elektronik ortam üzerinden adres değişikliği yapmaları mümkündür.

SGK adres değişikliği dilekçesinde hangi bilgiler yer alır?

Sosyal Güvenlik Kurumuna adres değişikliği bilgilerinin iletilmesi adına kuruma dilekçe verilmesi veya elektronik ortam üzerinden gerekli adres değişikliği bildirim işlemlerinin yapılması gerekir. SGK adres değişikliği dilekçe örneği incelendiğinde dilekçede olması gereken bilgiler:

Ad - soyad, T.C. kimlik numarası, SGK sicil numarası, Adres, Telefon numarası, E - posta adresi, Konu, Adres değişikliği tarihi ve yeni adres, İmza.

Olarak belirlenmiştir. Bu bilgiler ışığında kişilerin dilekçe kurallarına uygun olarak adres değişikliklerini kuruma bildirmek üzere dilekçe yazmaları mümkündür. Günümüzde çoğu resmi bildirim ve başvuru işleminin elektronik ortam üzerine aktarılmasıyla adres değişikliği ve güncelleme işlemeleri için e – SGK uygulamalarını kullanmanız mümkündür.

Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe ile bildirim yapmadan önce adres değişikliği için 5510 sayılı kanunun ilgili maddelerinde belirlenen kanuni süreleri takip etmeniz gerekmektedir. Bu süreler içinde adres değişikliği bildirimimin mutlaka yapılması gerekir.

SGK adres değişikliği ne kadar sürede bildirilir?

5510 Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu kapsamında adres değişikliğinin gerçekleştiği tarihten itibaren, işyerinin bulunduğu adresten farklı bir adrese naklinin gerçekleşmesiyle en geç 10 gün içinde kuruma başvuru yapılması gerekmektedir. İşyeri değişikliği nedeniyle işe giriş bildirimlerinin tekrar yapılması gerekir. Ancak bu bildirim için belirli süreler dışında bildirim yapılması halinde idari para cezası ön görülmemiştir.

Aynı il içinde farklı bir adrese naklin gerçekleşmesi halinde iş yeri bildirgesi verilmez. Ancak bildirim işveren tarafından naklin gerçekleşmesinin ardından 10 gün içinde yazılı bir bildirim ile ünite değişikliği yazılı olarak kuruma bildirilmelidir. SGK adres değişikliği bildirim süresi içinde ilgili birimlere bildirge işlemlerinin yapılması şarttır. Belirli süreler içinde yapılmayan bildirim işlemleri için taraflara idari para cezası uygulanabilmektedir.

SGK adres değişikliği bildirimi nereden yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumunun birçok resmi işlemi veritabını üzerinden gerçekleştirmesi vatandaşların sistem üzerinden kısa sürede tüm resmi işlemlerini yapmalarına izin vermiştir. Adres değişikliği işlemleri için internet üzerinden bildirim işlemlerinizi yapmanız mümkündür. ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu > İşveren Prim Toplama Sistemi > Ulusal Adres Veritabanı Sistemi ile İşyeri Adres Girişi’’ ile adres bildirim ve değişiklik işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Son yıllarda e – devlet ile başlayan uygulamalar sayesinde tüm vatandaşların elektronik ortam üzerinden birçok resmi işlemi kuruma gitmelerine gerek kalmadan yapmaları mümkün hale getirilmiştir. SGK adres değişikliği sistemine giriş yapmak için:

Kullanıcı adı, Sistem şifresi, İşyeri şifresi, Güvenlik kodu.

Bilgileri yeterli olmaktadır. Söz konusu bilgilere sahip olmayan kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu il/ilçe müdürlüklerine girerek sisteme giriş bilgilerini talep etmeleri gerekmektedir. Belirlenen süreler içinde adres değişikliğinin kuruma belirlenen yöntemler ile bildirilmesi zorunludur.

21 Ara 2021 - 00:46 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Alfa Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alfa Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.