- 20 Ara 2021 - 23:14 G: 08 Oca 2022 - 05:38

Doğalgaz Aboneliği Açtırma Ücreti 2021 Ne Kadar? Doğalgaz Aboneliği Nasıl Açılır?

Her vatandaş ister kiracı olsun, ister ev sahibi olsun fark etmeksizin kullandığı gayrimenkulün (konut veya işyeri) elektrik, su ve doğalgaz aboneliklerini kendi şahsı adına almakla yükümlüdür.

Her vatandaş ister kiracı olsun, ister ev sahibi olsun fark etmeksizin kullandığı gayrimenkulün (konut veya işyeri) elektrik, su ve doğalgaz aboneliklerini kendi şahsı adına almakla yükümlüdür.

Şahsın abonelik işlemleri için, gerekli abonelik ücretlerini ve gereken belgeleri elektrik, su ve doğalgaz adına ayrı ayrı ibraz etmesi gerekiyor.

Yeni bir taşınmaz ( konut ya da işyeri) satın alan veya yeni bir adrese taşınan vatandaşlar, bu aboneliklerin nasıl açtırılacağını ve abonelik ücretlerinin ne kadar olduğunu araştırıyor.

Doğalgaz Açtırma İşlemleri

Evinize yakın doğalgaz servisi kutusu yoksa, doğalgaz dağıtım şirketinin abone merkezine gidebilir ve hat çekilmesi veya servis kutusu sağlanması için talepte bulunabilirsiniz. Bu taleple birlikte, doğalgaz şirketi binayı dağıtım ağına bağlamakla yükümlüdür. Bu yükümlülüğün yerine getirilebilmesi için ekonomik ve teknik açıdan mümkün olması yeterlidir. Hat çekim işlemlerinin süresi, dağıtım şirketinin programına göre değişiklik gösterebilir. Dağıtım şirketi, talep başvurusunu en geç 15 gün içerisinde değerlendirmelidir. Olası bir uygun bulmama durumunda ise şirket gerekçesini bildirmekle yükümlüdür.

Doğalgaz Açtırma İşlemleri

Doğalgaz abonelik başvurusunu; mülk sahibi, bağımsız bölüm maliki veya temsilcileri ya da kiracılar yapabilir. Başvuru için gerekli evraklar şu şekildedir:

Nüfus cüzdanı Mülk sahibi ise tapu ya da yapı ruhsatı fotokopisi Kiracı ise abone olabileceğine dair imzalı dilekçe ve kira kontratı fotokopisi Daha önce binada abonelik yapılmışsa binanın tesisat numarası Zorunlu deprem sigortası (DASK) poliçesi.

Abonelik başvuru talebi uygun bulunursa, bir kereye mahsus ve iade edilmemek üzere abone bağlantı bedeli ödenir. Bu ücret sayaç ve bağlantı maliyetini kapsar.

Doğalgaz bağlantı başvurusu sırasında sayaç için ayrıca bir bedel ödenmez. Abone bağlantı ücreti evin brüt alanına göre değişiklik gösterir. Ödenecek bu bedel hesaplanırken, bağımsız bölüm sayısı (BBS) denen bir birimden faydalanılır.

Doğalgaz Aboneliği Başvuru Evrakları

Abonelik sözleşmesinden sonra, doğalgaz kullanmak için kullanım sözleşmesi yapılması gerekir. Yapının iç tesisatı varsa bu sözleşme, abonelik bağlantı sözleşmesi ile birlikte yapılır. Bu işlemler için gerekli evraklar şu şekildedir:

Nüfus cüzdanı Tesisat numarası Tapu yada kira kontratı fotokopisi TC Kimlik numaralı resmi kimlik beyanı

Konut harici yerler için (Ticari işletme, resmi kurum vb.) bu maddelere ek olarak;

Vergi levhası fotokopisi veya internet çıktısı TürkiyeTicaret Sicili gazetesinin ilgili sayfasının fotokopisi İmza sirküleri ve yetki belgesi fotokopisi Kaşe

Doğalgaz Aboneliği Güvence Bedeli (Depozito)

Doğalgaz dağıtım şirketi, mekanik sayaca sahip tüm tüketicilerden kullanım sözleşmesi sırasında depozito (güvence bedeli) alır. Depozito bedeli, dağıtım şirketine göre değişkenlik göstermez. Tüm Türkiye’de, güvence bedeli EPDK’nın belirlediği ücretler üzerinden uygulanır. Güvence bedel tutarları, doğalgazın kullanım amacı ve tüketim elemanlarının sayısına göre değişiklik gösterir.

Sözleşme sırasında ödediğiniz güvence bedeli, abonelik sözleşmesini iptal ettiğinizde enflasyona göre güncel tutar belirlenerek şirket tarafından, tarafınıza iade edilir.

20 Ara 2021 - 23:14 - Magazin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Alfa Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alfa Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.