- 21 Ara 2021 - 00:51 G: 08 Oca 2022 - 05:17

Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır? Tapu Alırken Yaş Sınırı Var Mı?

Gayrimenkul sahipleri veya gayrimenkul satın alacaklardan bazıları tapu satış - devir işlemini 18 yaşından küçük çocukları adına yapmak isteyebilmekteler. 18 yaşından küçük çocuğa tapu verilir mi? Tapu alırken veya devir edilirken yaş sınırı uygulaması var mıdır?

Gayrimenkul sahipleri veya gayrimenkul satın alacaklardan bazıları tapu satış - devir işlemini 18 yaşından küçük çocukları adına yapmak isteyebilmekteler. 18 yaşından küçük çocuğa tapu verilir mi? Tapu alırken veya devir edilirken yaş sınırı uygulaması var mıdır?

Tapu alabilmek için en az 18 yaşında olunması gereklidir. Miras yolu ile 18 yaşından küçüklere bir taşınmazın kalması durumunda ise bu taşınmaz ile ilgili işlemleri vasisi yürütmektedir. 65 yaşına kadar tapu işlemleri herhangi bir sağlık raporu gerekmeden yapılabilmektedir. Ancak 65 yaş ve üstü olan kişilerden akli dengelerinin yerinde olduğuna dair bir sağlık raporu talep edilmektedir.

Tapuda Kaç Fotoğraf Gerekli?

Tapu başvurusu için gerekli olan fotoğraf sayısı ikidir. İki adet vesikalık fotoğraf ile başvuru yapılması gereklidir. Bu fotoğrafların tapu işlemlerinden önceki 6 ay içerisinde çekilmiş olması gereklidir. Tapu işlemleri için gerekli olan diğer başvuru belgeleri ise şunlardır:

Kimlik belgesi ve bu belgenin bir adet fotokopisi gereklidir. Kimlik belgesine alternatif olarak pasaport da kabul edilmektedir. Vergi borcunun olmadığına dair bir belge sunulması gereklidir. Ayrıca eğer borç var ise bu borçlara dair ödendi makbuzu talep edilmektedir. Alım satım işleminin gerçekleştirilebilmesi için önceki tapunun aslı istenmektedir. Ayrıca fotokopisi de kabul edilmektedir. Tapu harcı ve emlak vergisi ödenmiş olmalıdır ve bunların ödenmiş olduğunun işlemler sırasında görüntülenebiliyor olması gereklidir. Zorunlu deprem sigortasının yaptırılması gereklidir. Eğer var ise de hala geçerli olup olmadığı kontrol edilmelidir. Tapu işlemlerini eğer tapu sahibi yürütmeyecek ise; noter onaylı vekaletnamenin gerekli belgeler arasında olması gereklidir.

Tüzel Kişilerin Tapu Devir İşlemleri Yapabilmeleri İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tüzel kişilerin tapu işlemleri için ihtiyaç duydukları evraklar şöyledir:

Ticaret Sicil Memurluğu tarafından düzenlenmiş olan yetki belgesi talep edilmektedir. Bu belgenin bağlı olunan sanayi ve ticaret odası müdürlüğü tarafından onaylı olması gereklidir. İşlemin yapıldığı yılın tarihi ve yetkililerin kimlik bilgileri belgede açıkça yer almalıdır. Vergi levhasının aslı ve ek olarak bir örneği istenmektedir. İlgili şirket yetkilisinin imza sirküleri gereklidir. Rayiç değeri ve vergi borcu yoktur yazısı için belediyeden belge alınması gereklidir. Şirket adına satış işlemlerini bir başkasının yürütmesi durumunda ise vekaletname istenmektedir.

Tapu Kaç Kişi Üzerine Olabilir?

Tapu sahibi olabilecek kişi sayısı, bir ile sınırlı değildir. Birden fazla kişinin üzerine tapu düzenlenebilir. Bu şartlar altında düzenlenen tapulara hisseli tapu adı verilmektedir. Hisseli tapularda ilgili gayrimenkul üzerinde hakkı bulunan kişilerin isimleri, sayıları ve hisseleri belirtilmektedir. Ancak gayrimenkulün hangi kısmında hakları olduğuna dair bir bilgiye yer verilmemektedir.

Tapuya Kaç Para Gider?

Tapu harcı tutarı, alıcıdan ve satıcıdan eşit tutarda alınmaktadır. Alıcının da satıcının da payına satış bedelinin %2’si kadar tapu harcı düşmektedir. Ancak alıcı ve satıcı kendi aralarında bu harcı bir tarafın ödemesine karar verebilmektedir. Bu duruma karışılmamaktadır. 31.12.2019 tarihine kadar ise tapu harcında bir indirim bulunmaktadır. Bu indirime göre alıcıdan ve satıcıdan %1.5 olmak üzere toplamda %3 oranında tapu harcı talep edilmektedir. Örnek vermek gerekir ise; normal şartlarda 100.000 TL bir ev için tapu işlemleri yapıldığında, %2 oranı üzerinden hesaplandığında hem alıcıdan hem de satıcıdan 2.000 TL olmak üzere toplamda 4.000 TL tapu harcı istenmektedir. Bu tutar 31.12.2019 tarihine kadar ise 1.500’er TL’den 3.000 TL olmaktadır.

Ödenmesi Gereken Tapu Harç Tutarının Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Tapu harç sorgulaması için izlenmesi gereken adımlar aşağıdadır sıralanmıştır: https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır. Sağ üst köşede bulunan giriş yap butonuna tıklanmalıdır ve T.C. kimlik numarası ile beraber e-devlet şifresi girilerek sisteme giriş gerçekleştirilmelidir. E-devlet şifresi Türkiye’de yaşayanların PTT şubelerinden, yurt dışında bulunanların ise konsolosluklardan ücreti karşılığında edinebilecekleri bir şifredir. Sisteme giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki size nasıl yardım edebilirim kısmına Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yazarak veya e-hizmetler listesinden ilgili kurumu bularak işleme devam edilmelidir. Ardından Tapu ve Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama/Döner Sermaye Ödeme işlemine tıklanması gereklidir. Açılan sayfadan tapu harcı ile ilgili istenen bilgilere ulaşılabilmektedir.

Tapu Kaç Günde Alınır?

Tapu işlemlerinin süresi; bir gün sürmektedir. Eğer tapu işlemleri için randevu erken saate alınır ise ve işlem sırasında bir terslik çıkmaz ise gün içerisinde tapu işlemleri tamamen tamamlanmış olmaktadır. Ancak işlemlere geç başlanması dolayısı ile ertesi güne işlem kalması durumunda ise iki güne kadar uzayabilmektedir. Maksimum 3 iş günü içerisinde tapu alınmış olmaktadır.

Tapuya Kim Başvurur?

Tapu başvurusunu tapu sahibinin Tapu Müdürlüğü’ne yapması gereklidir. Bu süreçte tapu sahibinin bu işlemleri kendisinin yapmaması durumunda ise yerine bu işlemleri yürütecek olan bir vekilinin olması ve noter onaylı bir vekaletname ile kendisine işlem yetkisi verdiğini belirtmesi gereklidir.

İnternet Üzerinden Tapu Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnternetten tapu başvurusu yapmak için takip edilmesi gereken adımlar aşağıda belirtilmiştir: Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesine giriş yapılması gereklidir. Site üzerinden e-randevu alınması gereklidir. Bunun için yeni randevu al butonuna tıklanması gereklidir. Açılan sayfada tapu başvurusu ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktalara değinilmektedir ve kullanıcı sözleşmesi yer almaktadır. Okuyup onaylandığını belirten kutucuğun işaretlenmesi gereklidir. 6 haneli güvenlik kodunun yazılması ve sonrasında işleme devam edilmesi gereklidir. Ardından kimlik bilgileri ve iletişim bilgileri yazılmalıdır. İşlemin hangi Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne gidilerek gerçekleştirileceği seçilmelidir. İlgili kurumda yapılacak olan işlem türü seçilmelidir. Alım ve satım, miras, ipotek kaldırma gibi seçenekler bulunmaktadır. Bu seçenekler içerisinden alım ve satımın seçilmesi gereklidir. Başvuru işleminin yapılmak istendiği gün ve saatin seçilmesi gereklidir. Randevu oluşturulduktan sonra mail yolu ile kişiye onay bilgisi verilmektedir. Ardından alınan randevu saatinde ve gününde, gerekli belgeler ile beraber tapuya gidilmelidir. İşlemler gerçekleştirilmektedir. Gidilemeyecek durumda olunan randevuların ise önceden iptal edilmesi gereklidir. Her gün için sadece bir adet randevu oluşturabilme hakkı tanınmaktadır.

Tapu Harcı Ödemesi Yapılabilecek Bankalar Hangileridir?

Tapu harcı ödenebilecek bankalar aşağıdadır:

Ziraat Bankası Türkiye Finans Katılım Bankası Garanti Bankası Yapı Kredi Bankası Türkiye İş Bankası Turkish Bank Albaraka Türk Katılım Bankası Şekerbank Halk Bankası

Tapu harcı ödemelerinin kredi kartı ile internet üzerinden yapılması durumunda ise işlemler Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesi üzerinden yapılmaktadır.

21 Ara 2021 - 00:51 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Alfa Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alfa Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.