- 19 Ara 2021 - 19:07 G: 08 Oca 2022 - 05:07

Sermayesiz İş Kurma Fikirleri Nelerdir? İşte Sermayesiz Yapılabilecek İşler 2021

2021 yılında sermayesiz iş fikirleri geçmiş yıllara nazaran çok daha fazla hale geldi. Çünkü gelişen teknolojiyle birlikte gelen yeni kollar, 5 kuruş sermaye olmadan birçok iş yapma imkanı tanıyor. Tabi bazı iş kolları ise çok minimum tutarlarda sermayeyle yapabileceğiniz kollar olarak kendini gösteriyor. Sermayesiz iş kurma ve sermayesiz iş fikirleri ile ilgili detaylı bilgiyi haber içeriğimizden görüntüleyebilirsiniz.

2021 yılında sermayesiz iş fikirleri geçmiş yıllara nazaran çok daha fazla hale geldi. Çünkü gelişen teknolojiyle birlikte gelen yeni kollar, 5 kuruş sermaye olmadan birçok iş yapma imkanı tanıyor. Tabi bazı iş kolları ise çok minimum tutarlarda sermayeyle yapabileceğiniz kollar olarak kendini gösteriyor. Sermayesiz iş kurma ve sermayesiz iş fikirleri ile ilgili detaylı bilgiyi haber içeriğimizden görüntüleyebilirsiniz.

Türkiye'de ekonominin her geçen gün halk tarafında bir tık daha daralması birçok insanın geçim kaygısını son derece artırdı. Bu da ek gelir ve yeni iş fikirleri ihtiyacı doğurdu. Tabi sadece ekonomik sebepler ya da ek iş kaygısıyla değil, aynı zamanda girişimci ruhlu kişiler, az sermayeyle ve sermayesiz iş fikirleriyle girişimlerini gerçekleştirme arzusundalar. Bu ve bunun gibi sebeplerle bu yılın en çok araştırılan konularından biri sermayesiz iş kurma ve sermayesiz iş fikirleri olarak kendini gösterdi.

Sermayesiz iş fikirlerini sıralamadan önce bu noktada bir uyarıda bulunmak istiyoruz. Bu uyarımız, hem kişisel gelişim hem de işin devamlılığı için oldukça önemli:

Sermayesiz yapılan bir iş, yüksek sermayeli işlere nazaran çok daha fazla emek isteyen iştir. Paranız olmasa dahi, çok yüksek emeklerle yüksek yerlere ulaşmanız imkansız değildir. Tek yapmanız gereken şey inanmak, çok çalışmak ve sonuca ulaşmak. Bugün Dünya'nın en büyük şirketlerinden Facebook, en büyük şirketi Amazon... Bunların hiçbiri yüksek sermayeyle yapılan şeyler değil. Bu sebepten dolayı çok çalışmak zor gelecekse, herhangi bir şekilde bu fikirlere göz atmanızı önermiyoruz. Çünkü tamamı yoğun emek isteyen işler olarak öne çıkıyor.

Sermayesiz iş fikirleri sayesinde ayda 30.000 TL - 40.000 TL gibi ciro yakalamak imkansız gibi gelebilir. Fakat bu, dikenli yolun sonundaki apaçık yol olarak kendini gösterecektir. Bu sebeple hızlı bir büyüme istiyor, yüksek gelirlere sahip olma arzusu içerisindeyseniz, bu arzunuzu yerine getirmek için gereken her şeyi eksiksiz bir şekilde yapmalısınız. İşte sermayesiz iş fikirleri:

Bu iş kollarından büyük çoğunluğundan sermaye elde edip, farklı bir iş koluna yönlenebilirsiniz. Önemli olan ortada hiç para yokken para kazanabilmek.

1- Anketler

İlk sıraya anketleri ekledik, çünkü hiçbir bilgi birikimi veya tecrübe olmadan yapılabilecek ilk iş anket doldurmak. Anket doldurmak karlı bir iş midir? Elbette hayır. Çok düşük ücretler ödenir. Fakat belirli anket servislerine üye olup sabahtan geceye kadar anket doldurduğunuz takdirde asgari ücretten daha fazla bir gelir sahibi olabilirsiniz. Bunu sürekli hale getirdiğinizde ve buradan elde ettiğiniz kazancı biriktirdiğinizde, bir zaman sonra artık farklı bir sektöre atılacak parayı elde edebilirsiniz. Önemli olan sabır ve emek. Günümüzde birçok anket doldurma sitesi bulunmaktadır. Söz konusu sitelere üye olarak, sizlere gönderilen bazen uzun, bazen kısa anketleri doldurup gelir elde edebilirsiniz. Bunu ek gelir amaçlı da işten geldikten sonra vs. yapabilirsiniz.

2- Editörlük

Bugün en yeni iş kollarından biri editörlüktür. Aslında bu iş kolu çok eski bir kol fakat, günümüzdeki anlamı sebebiyle yeni bir iş kolu denilmektedir. Editörlük, eski zamanlarda gazete ve kitaplar için; düzenleyen, yayına hazır hale getiren kişilerin meslekleriydi. Günümüzde editörlük, İnternet sitelerinde makale giriş - çıkışı yapan, içerik üreten, sitenin içerik yapısını düzene sokan meslek olarak bilinmektedir. Editörlük için sadece bir bilgisayar sahibi olmanız yeterli. Ardından bu konuyla ilgili "SEO Uyumlu Makale Yazma", "Editörlük Nedir", "Siteye İçerik Üretme" gibi konularla ilgili araştırma yapıp bu alanda uzmanlaşmanız gerekmektedir. Gerekli araştırmaları tamamlayıp, denemelerinizi bitirdikten sonra Freelancer bulunabilen (Bionluk, R10, Facebook) sitelere ilan verip iş alabilirsiniz.

3- Uygulamalar

Günümüzde App Store ve Google Play üzerinde gelir yaratabilecek birçok uygulama vardır. Bu uygulamalar yine ankette olduğu gibi birçok farklı kategoride ele alınabilir. İlk olarak oyunlardan bahsedelim. Bugün Dünya'nın en çok oynanan oyunu olan PUBG'de güzel level aldırılmış, değerleri yüksek olan bir hesap binlerce liraya satılabiliyor. Bu tarz oyunlar keşfedip, karakteri yükseltip satabilirsiniz. Ayrıca gerek fiş gönderme, gerek denetleme yapma, gerek yorum yapma / beğeni yapma uygulamaları gibi uygulamaları araştırıp, bu uygulamalarda size verilen görevleri yerine getirerek para kazanabilirsiniz. Buralardan elde edilecek kazançlar çok yüksek miktardaki kazançlar olmasa da, yine asgari ücrete denk olabilir. Bu sayede yine anket işinde olduğu gibi bir miktar sermaye kazanıp, ardından farklı bir iş koluna yönlenebilirsiniz.

4- Satış / Pazarlama

Satış / Pazarlama işinde oldukça güzel bir şekilde para dönmektedir. Bu iş, bir tık yetenek isteyen bir iş olduğu için herkesin yapabileceğini söylemek istemiyoruz. Bugün hemen hemen her yerde şu tarz bir ilana rastlayabilirsiniz: "Kapı kapı dolaşıp diş fırçası satın, komisyonunuzu alın". Özellikle bugün Üniversite öğrencilerinin sık tercih ettiği bir iş kolu olan bu iş sayesinde hem pazarlamayı öğrenir, hem de sattığınız ürünlerin komisyonunu alabilirsiniz. Bu sadece diş fırçası tekelinde düşünülmemeli. Bugün herhangi bir mağazaya giderek, sizin şu ürününüzü satmak istiyorum, sizden de komisyon almak istiyorum dediğinizde, bunu reddedecek çok mağaza olduğu gibi kabul edecek de çok mağaza bulunmaktadır. Mağazanın ürünlerini ücretsiz e- ticaret sitelerine koyarak Letgo, sahibinden gibi yerlerde paylaşarak satabilirsiniz. Buradan da komisyonunuzu alıp, gelir elde edebilirsiniz.

5- Youtube

Youtube'dan bundan 5-6 yıl önce giriş yapmış olsaydınız para kazanmanız çok kolaydı. Çünkü o dönemler başlayıp, bugüne kadar hiç bırakmadan emek verip devamlılığını sürdürmüş olan herkes çok güzel paralar kazanıyor ki bu paralar milyonlarla ifade ediliyor. Fakat yeni başlayan bir kişi için bu oldukça zordur. Ama yazımızın başında ne dedik? Zor diye bir şey yok. Emek, emek ve daha çok emekle bu işleri halledebilirsiniz. Youtube'da para kazanmak için yapmanız gereken tek bir şey var. Kendinize bir konu belirlemek ve bu konu üzerine içerikler üretmek. Telefonunuzla video çekip, yine telefon uygulamalarıyla bu videoları düzenleyip, yayına alabilirsiniz. Haftada en az 5 içerik yüklediğinizde, belirli bir süre sonra yavaş yavaş görüntülemelerin arttığını göreceksiniz. Facebook üzerinde Youtube'da dayanışma için birçok grup bulunmaktadır. Bu gruplardan üyelik açarak abone sayınızı artırabilir, daha çok kişiye ulaşabilirsiniz. Youtube'da 4000 saat izlenme süresini ve 1000 aboneyi geçtiğiniz takdirde düzenli gelir sağlamaya başlayacaksınızdır.

6- Instagram / Facebook

Instagram bir yana Facebook'ta gelir sağlamak Youtube'a göre oldukça kolaydır. Facebook, yeni yayınladığı güncellemeyle birlikte artık videolarda vs. reklam gösterimine başladı aynı zamanda Twitch.tv gibi canlı yayın özelliğini de açtı. Özellikle Facebook hesabınız varsa çok fazla pres videolarına veya yemek videolarına denk gelmişsinizdir. Çünkü bu videolar, sayfa beğenisi yerlerde olsa dahi keşfete düşüp, sizle hiç alakası olmayan insanlara gösterilip izlenebiliyor. Doğal olarak izlendikçe de para kazandırıyor. Bir Facebook sayfası açtıktan sonra burada ilginç videolar ve fotoğraflar paylaşıp, büyük sayfalarda da yorum bölümü aracılığıyla kendi çapınızda reklamınızı yapıp sayfanızı büyütebilirsiniz. Günde en az 3 video, 2 fotoğraf paylaştığınız takdirde ortalama olarak 6-7 aylık sürede çok büyük bir gelişme elde edeceğinizi net bir şekilde göreceksiniz.

Instagram'da ise para kazanmak Facebook'a göre çok daha zor. Çünkü yüksek takipçili bir hesap sahibi olmanız gerekir. Tabi bunun zorluk derecesi Youtube ile kıyaslanırsa Youtube daha zor. Instagram'da kendinize bir konu belirleyip o konuyla ilgili bir hesap oluşturduktan sonra, düzenli olarak içerik üretirsiniz. Ardından ise "GT" adı verilen geri takip olayını yapabilirsiniz. Yani farklı hesaplara takip isteği gönderip, onların sizi takip etmesini etmeseler dahi böyle bir hesaptan haberdar olmalarını sağlayabilirsiniz. Sonrasında ise sizi tekrar takip etmeyen kişileri silebilirsiniz. Burada önemli nokta 3-4 ay hiç bıkmadan bu işlemi gerçekleştirmek ve günde 100 kişiden daha fazla kişiye takip atmamak. Çünkü Instagram tarafından engellenebilirsiniz.

7- Boyama

Boyama işi çok fazla çeşitte ele alınabilir. Fakat biz burada ev boyasından bahsediyoruz. Ev tadilatının olmazsa olmazı olan duvar boyası ayrı bir ustalık isteyen iştir. Fakat basit boyamalar için pek ustaya gerek yoktur. Son yıllarda insanlar masabaşı iş istediğinden, rahatlığa bir tık daha önem verdiklerinden dolayı boyama ustası bulmak cidden çok zor bir hal aldı. Bugün 6-7 yıl önce çok düşük ücretlere alınabilen boyama hizmeti bugün usta sayısı azaldığı için çok daha yüksek fiyatlara yapılıyor. Eğer ev boyama konusunda bilgi sahibi değilseniz ve hiçbir tecrübeniz yoksa çok düşük bir ücretle bir ev boyası alıp, yaşadığınız evin bir duvarını boyayabilirsiniz. Bu sayede eliniz alışacaktır. Bunu 1 hafta tekrarladığınızda usta kadar olamasanız da, en azından para kazanacak ve insanları mağdur etmeyecek seviyede boya yeteneğine sahip olabilirsiniz.

İş alırken asla usta olduğunuzu söylemeyin ve bu işle ilgili bilginizi şeffaf bir şekilde anlatın. Çünkü para kazanmak için yalan söyler ve müşteriye mağduriyet yaşatırsanız bu çok ahlak dışı bir hareket olacaktır. Bir yönden dolandırıcılıktan hiçbir farkı kalmayacaktır. Bu ince çizgiyi tutturmaya özen göstermelisiniz.

7 farklı sermayesiz iş fikri bu şekilde kendini gösteriyor. Eğer sizlerin de aklına gelen farklı iş fikirleri varsa yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Fikirleriniz değerlendirilecek ve makale içeriğinde bu fikirlere de yer verilecektir.

19 Ara 2021 - 19:07 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Alfa Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alfa Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.