- 19 Ara 2021 - 00:55 G: 08 Oca 2022 - 04:43

Doğum borçlanması hangi yılları kapsıyor? Doğum borçlanması ne işe yarar?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında düzenlenen doğum borçlanması, doğum nedeniyle çalışma hayatından ayrılan kadınların bu süre zarfında eksik kalan prim ödemelerini borçlanma yoluyla ödeyerek emeklilik hakkı için prim saydırması mümkündür.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında düzenlenen doğum borçlanması, doğum nedeniyle çalışma hayatından ayrılan kadınların bu süre zarfında eksik kalan prim ödemelerini borçlanma yoluyla ödeyerek emeklilik hakkı için prim saydırması mümkündür.

Emekli olacaklar dikkat! 2020 doğum borçlanması şartları nelerdir? 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında düzenlenen doğum borçlanması, doğum nedeniyle çalışma hayatından ayrılan kadınların bu süre zarfında eksik kalan prim ödemelerini borçlanma yoluyla ödeyerek emeklilik hakkı için prim saydırması mümkündür.

Sigorta tescil tarihinden itibaren çalışan kadınların gerçekleştirdiği doğumlar için borçlanma yoluna gitmeleri mümkündür. Benzer bir hak erkekler için askerlik borçlanması olarak tanımlanmıştır. Temelde her iki unsurda da vatandaşların zorunlu olarak çalışamadıkları dönem için borçlanma yoluna gitmeleri mümkün görülmektedir.

Doğum borçlanmasının şartları:

  • 4/A, 4/B veya 4/C sigortalılıklarının tescil edilmiş ve kişi adına prim bildiriminin yapılmış olması.
  • Doğumdan önce sigortalı olarak çalışılmış olması.
  • Doğum sonrasında kişi adına prim ödemesinin gerçekleşmemiş olması.
  • Borçlanılacak süreler içinde çocuğun yaşamış/yaşıyor olması.

Doğum borçlanmasının başlıca şartları arasında yer almaktadır. Bu haktan yararlanmak için mutlaka canlı doğumun gerçekleşmiş olması ve kişinin doğumdan önce sigortalı olması gerekmektedir. Sonradan sigorta tescilleri yapılan vatandaşların bu haktan yararlanmaları mümkün değildir.

Doğum Borçlanması Borçlanma Süreleri Ne Kadardır?

Sigortalı tescilinin ardından doğum gerçekleştiren kadınlar için birçok farklı süre borçlanmaya dahil edilebilmektedir. Prim ödemesinden doğum nedeniyle mahrum kalan sigortalı kadınların, bu süreleri prim için saydırması ve borçlanma yoluna gitmesi mümkündür. Doğum borçlanması için belirlenen süreler:

  • Doğumdan sonraki 8 hafta, çoğul gebelikte 10 hafta ve doğuma 3 hafta kalana kadar çalışılması halinde, doğum sonrası istirahate eklenen süreler dahil toplam 2 yıllık süreye kadar borçlanma yapılabilir.
  • Doğum nedeniyle çalışılamayan en fazla üç defa 2’şer yıllık olmak üzere en fazla 6 yıllık süre için borçlanma yapılabilir.
  • Doğum yapılan tarihten sonra prim ödenen kadınlarda bu süreler dahil edilmez. Bu süreler düşülerek hesaplama yapılır.
  • İlk doğumdan sonra iki yıl dolmadan yeniden doğum yapan kadınlar, geçen süre kadar iki yıllık süreye toplam geçen süre dahil edilerek borçlanma yapabilir.

Sigortalı kadınların bu haktan yararlanmaları için kanunda ve ilgili yönetmeliklerde sayılan tüm şartları ve süreleri takip etmeleri gerekmektedir. Gerekli koşulların oluşması halinde ilgili süreler için tüm kadın sigortalıların doğum borçlanması yoluna giderek prim yerine borçlanma gerçekleştirmesi mümkündür.

Doğum Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sigortalı olarak hizmet akdine bağlı veya kendi nam ve hesabına çalışan kadınlar tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden doğum borçlanması için başvuru yapılması mümkündür. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından birçok farklı hizmetin elektronik ortama taşınmasının ardından vatandaşların e – devlet üzerinden başvuru yapmaları mümkündür.

Sosyal Güvenlik Kurumu 4/A Doğum Borçlanması Başvurusu sayfası üzerinden, eski adıyla SSK çalışanlarının e – devlet ile başvuru işlemlerini gerçekleştirmesi mümkündür. Bunun yanı sıra doğrudan kurum üzerinden, doğum yaptığı süreleri prim için saydırmak isteyen vatandaşların doğum borçlanması başvurularını SGK’ya iletmeleri mümkündür.

19 Ara 2021 - 00:55 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Alfa Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alfa Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.