- 13 Oca 2022 - 10:48 G: 13 Oca 2022 - 10:49

Babalık Testi Nedir, Hangi Hukuki Durumlarda Babalık Testine Başvurulur?

Babalık testini gerçekleştiren özel merkezlerden elde edilen verilere göre babalık testleri 6 yıl içinde yaklaşık 3 kat arttı. DNA ve babalık testlerinde deyim yerindeyse patlama yaşanıyor.

Babalık testini gerçekleştiren özel merkezlerden elde edilen verilere göre babalık testleri 6 yıl içinde yaklaşık 3 kat arttı. DNA ve babalık testlerinde deyim yerindeyse patlama yaşanıyor.

Babalık Testi Nedir, Hangi Hukuki Durumlarda Babalık Testine Başvurulur?

DNA ve babalık testi, son dönemde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sık sık başvurulan biyolojik araştırma yöntemlerinden biri haline geldi. Babalık testini gerçekleştiren özel merkezlerden elde edilen verilere göre babalık testleri 6 yıl içinde yaklaşık 3 kat arttı. DNA ve babalık testlerinde deyim yerindeyse patlama yaşanmasına sebep olarak, televizyonda gündüz kuşağında yayınlanan programlar ile bazı dizilerin etkisinin yüksek olduğu belirtiliyor.

Acaba çocuğumun babası, gerçekten ben miyim? sorusu ile birlikte gelen endişeler, son yıllarda binlerce kişinin hastane ve laboratuvarlara başvurmasına neden oluyor. Uzmanlar babalık testi için, bu işlemi gerçekleştiren merkezlere başvuruların artışa geçtiğini söylerken, dizilerin ve yayınlanan gündüz kuşağı programlarında ortaya çıkan olayların etkisinin bu testlerde yaşanan artışta pay sahibi olduğunu belirtti.

Babalık Testi Nasıl Yapılır? Dna Testi Fiyatları Nelerdir?

Son dönemde giderek artış gösteren babalık testlerinin fiyatı ortalama bin ile 5 bin TL arasında değişiyor. Adli vakalar haricinde babalık testlerinin masraflarını devlet karşılamıyor. Yasal olarak özel hastanelerde de babalık testi yapmak mümkün ancak davaya konu olan babalık testlerinde mahkemeler yalnızca devlet hastanelerinde yapılan babalık testlerini kabul ediliyor. DNA ve babalık testi gerçekleştiren özel merkezlerden yapılan açıklamalara göre babalık testleri son 6 yıl içinde yaklaşık 3 kat artış gösterdi.

Babalık testi yapan şirketlerden birinde, 6 yıl öncesine kadar günde ortalama 30 babalık testi başvurusu yapılırken bu yıl itibarıyla ortalama 100 telefon aldıkları açıklandı. Merkezden edinilen bilgilere göre babalık testi talebindeki artışlarda gündüz kuşağı programları ve dizilerinin etkisi de olduğu ifade edildi. Babalık testleri üzerine ilk defa resmi akademik çalışmalar yürüten İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü'nden Doç. Dr. Emel Hülya Yükseloğlu da haber ve gündüz kuşağı programlarında yaşan olayların etkisine dikkat çekerken, son 10 yıl içinde vatandaşlarda farkındalığın arttığını vurguladı.

Babalık testi yaptırmak isteyenlerin büyük bir çoğunluğunu özellikle bu işi yapan özel merkezleri tercih ettiğine değinen Yükseloğlu, bu artışta nüfus kayıtlarında yapılan hataların ve miras davalarının da etkisinin olduğunu belirtti. Son yıllarda insanlarda şüphenin arttığını ve eşinin iç çamaşırını getirip test yaptırmak isteyenlerin bile olduğunu söyleyen Yükseloğlu bu durumun etik olmadığını ifade etti.

Babalık Testi Talepleri Artıyor

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Genetik Bölümü Öğretim Üyesi ve Tıbbi Genetik Derneği Başkanı Prof. Mehmet Ali Ergün de babalık testi taleplerinde ciddi bir artış olduğunu söyleyerek, bunun yanında genetik testi başvurusunun da hastanede karıştığı düşünülen çocuklar için yapıldığını belirtti. Üniversite ve devlet hastanelerinde görev yapan hekimleri söz konusu testleri yapmaktan kaçındığını belirten Ergün, inanılmaz trajediler yaşandığı için bu testleri bölümlerinde uygulamak istemediklerini ve bu testleri etik bulmadıklarını kaydetti.

Soybağı Ne Demek?

Soybağının anlamı çocuğun babası ya da çocuğu doğuran kadın ile evli olan erkektir. Bu anlam yasalara göre olan bir açıklamadır. Çocuğun doğuran kişi kadın olduğu için anne her zaman hukuken bellidir. Bundan dolayı da çocuğun velayetine otomatik olarak sahiptir. Ancak erkeğin çocuk ile olan bağı biraz daha karmaşıktır. Doğumda sırasında annenin evli olduğu kişi çocuğun da hukuken babasıdır. Fakat kadın evli değilse soybağı tespiti yoluna başvurulabilir.

Soybağı ve Babalık Davaları

Bir erkek ile çocuğun arasındaki soybağı her zaman doğrudan kurulmaz. Doğum olduğu zaman anne ile evli olan erkek doğrudan çocuk ile soybağı kurar. Fakat bunun dışında tanıma ve hakim kararı ile de soybağı kurulabilir. Tanıma işlemi babanın mahkemeye başvurması sonucunda olan bir süreçtir. Fakat söz konusu olan çocuk başka bir erkekli ile soybağı içerisindeyse önce onun geçersiz kılınması gereklidir. Başka bir erkek ile soybağı olan çocuğun tanınması mümkün değildir. Böyle bir durumda mahkemeye başvurarak babalık davası açılabilir.

Babalık davası ücreti hesaplanırken farklı masraflar değerlendirmeye alınır. Delillerin toplanması, bilir kişinin inceleme yapması, babalık testi masrafları babalık davası parasına dahil edilmektedir. Bu giderler ve diğer tebligat giderleri peşin olarak alınmaktadır. Avukata ödenmesi gereken tutar dışında, babalık davası için ödemeniz gereken tutar en az bin TL civarındadır. Eğer talep ederseniz ve mahkeme lehinize sonuçlanır ise, masraflar baba tarafından ödenebilir.

Babalık Davasında Babalık İspatının Yapılması Nasıl Olur?

Babalık davasında ispat yapmak için en güvenilir ve tercih edilen yöntem DNA testidir. DNA testi yapılmasının mümkün olmadığı durumlar olabilir. Böyle bir durumda çocuğun annesi ile davalı olan babanın çocuk doğumundan önce 300 gün ile 180 gün arasında cinsel ilişkide bulunup bulunmaması dikkate alınacaktır.

Dava neticesinde çocuk ile baba arasında soy bağı kurulmuş olur. Bu bağ kurulduktan sonra aile hukuku ve miras hukuku çerçevesinde çocuğa bazı haklar doğmuş olur. Davanın anne tarafından açılması halinde velayet de mahkeme tarafından karara bağlanır.

13 Oca 2022 - 10:48 - Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Alfa Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alfa Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.