- 31 Oca 2021 - 17:10

Resmi nikah nasıl kıyılır? Nikah işlemleri sırasında dikkat edilmesi gerekenler

Resmi nikah kıyılması için belediyeler ve kurumlardan talep edilen belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Resmi nikah evlendirme dairesinde kıyılmaktadır.

Resmi nikah kıyılması için belediyeler ve kurumlardan talep edilen belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Resmi nikah evlendirme dairesinde kıyılmaktadır. Resmi nikah kıyılması için:

Öncelikli olarak çiftin evlilik için talep edilen belgeleri hazırlaması gerekmektedir. Sağlık raporu aile hekimlerinden ve devlet hastanelerinden alınabilmektedir. Belgelerin tamamlanmasından sonra eşlerden birinin ikamet ettiği konumdaki evlendirme dairesine başvurulmalıdır. Evlendirme dairesinin hizmet verdiği süreye kadar (genellikle 18:00 olmaktadır, ancak doğru bilgiler için evlendirme dairesini aramak ve bilgi almak daha sağlıklı olacaktır.) başvuru yapılabilir. Ardından nikah günü alınır ve verilen tarihte nikah kıyılır.

Nikah Memuru Neler Sorar?

Nikah memuru soruları

standarttır ve evliliğin geçerli ve resmi olması için sorulur. Bundan dolayı nikah memuru sorularına doğru cevap vermek, ciddi olmak önem taşır. Buna göre:

Nikah memuru ilk olarak eşlerin nüfus bilgilerini sorarak törene başlamaktadır. Kadın ve erkek eşin isim, soy isim ve anne-baba isimleri sorulmaktadır. Ardından çiftin hür iradesi ile nikah kıyma başvurusunda bulunduklarını beyan etmeleri talep edilir. Daha sonra herhangi bir olumsuz durumun bulunup bulunmadığına karşı beyanlar tekrarlanır ve son olarak çiftin evlenmek isteyip istemedikleri sorulur ve nikah kıyma işlemleri tamamlanır.

Nikah Nerede Kıyılır?

Nikah kıymak

için çiftin beraber şekilde ikamet ettikleri evlendirme dairesine başvurması gerekmektedir. Eşlerden birinin ikamet ettiği konumdaki evlendirme dairesinde resmi nikah kıyılır. Bunun dışında:

Şayet çift düğün yapacaksa, nikah memurunu ücretli olarak düğünün yapılacağı salona da çağırabilir. Çift, ikamet ettikleri bölge dışında farklı bir belediyede evlenmeyi talep ediyorsa, gerekli izinleri alarak evliliğin farklı bir yerde kıyılmasını sağlayabilir.

Nikah İşlemleri 2019

Resmi nikah işlemleri

tüm belediyeler ve Türkiye’nin geneli için standarttır. Resmi nikah işlemleri 2019 senesinde:

Evlenmek isteyen çiftin başvurularını yapmadan önce belgelerini hazırlaması gerekmektedir. Sağlık raporu için eşlerin ikametlerinin bulunduğu aile hekimlerine başvurması gerekmektedir. Aile hekimleri talep edilen testleri ve bu testlerin nerede yapılacağına dair bilgileri verecektir. Sağlık raporlarının alınması ve evlenmeye engel teşkil edilebilecek sağlık sorunlarının olmaması durumunda başvuru yapılabilir. Belgelerini bir dosyada toplayan çift, ikamet ettikleri evlendirme dairelerine başvurmalıdır. Evlendirme dairesine mesai saatleri içerisinde, izin günleri haricinde gidilmelidir. Evlendirme dairesine gitmek için önceden randevu almaya gerek yoktur. Çift, evlendirme dairesine giderek 6 ay içerisinde evlilik randevusu alabilir. Evlilik için en erken tarh, başvurunun ardından 24 saat sonradır. Altı ay sonra belgelerin geçerliliğini kaybetmesi sebebiyle, en geç altı ay sonraya randevu verilir.

Nikah için Gerekli Belgeler 2021

Nikah için gereken belgeler, belediyeler tarafından talep edilmektedir. Özellikle sağlık raporu eşlerin bulaşıcı ya da ölümcül sağlık sorunlarının olup olmamasına dair yapılan testleri içermektedir. Nikah için gerekli belgeler ise:

Fotoğraflı nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi gerekmektedir. Eşlerin vesikalık fotoğrafı gerekmektedir. Aile hekimlerinden onaylanmış sağlık raporu gerekmektedir. Nüfus kayıt örneği talep edilmektedir. İkametgah belgesi talep edilmektedir. Evlilik beyannamesi gerekmektedir.

İmam Nikahı Nasıl Kıyılır, Neler Sorulur?

İmam nikahı kıyılması

yasal bir zorunluluk değildir. İmam nikahı, devlet gözünde resmi kabul edilmez. Bundan dolayı eşlerin birbirine karşı yasal yükümlülükleri yoktur. İmam nikahı dini talepler doğrultusunda, imam tarafından kıyılmaktadır. İmam nikahı için:

İmam nikahı kıyılması için bu alanda hizmet veren bir imam ile anlaşmak gerekmektedir. Nikah sırasında 2 şahit talep edilmektedir. Kadının boşanma durumunda yaşayabileceği maddi sorunlar için maddi imkanlar talep etmesi gerekmektedir. Mehirlerin tespit edilmesinden sonra imam nikahı hoca tarafından kıyılmaktadır.

Resmi Tatillerde Nikah Kıyılır mı?

Resmi tatillerde nikah kıyılması

mümkündür. Ancak hafta sonları ya da mesai saatleri dışında yapılacak olan nikah törenleri için farklı ücretlendirme talep edilmektedir. Evlendirme memurlarının mesai saatleri dışında kalan tüm gün ve saatler için alacakları ücret artmaktadır. Tatiller ve resmi günler için de belediyenin uygun olması durumunda nikah için gün vermesi mümkündür. Eşlerin talebine göre çalışma saatlerinin dışında ya da resmi tatillerde tören yapılması mümkündür.

Yıldırım Nikahı Nasıl Kıyılır?

Yıldırım nikahı kıymak

günümüzde geçerli bir nikah şekli değildir. Geçmiş dönemlerde bilgisayar ile işlemler yapılmamaktaydı. Bundan dolayı çiftin evlilik başvurusu aylarda sürmekteydi. Bu durum sebebiyle de acil zamanlarda (erkeğin savaşa gitmesi, çocuk sahibi olmak, ciddi ameliyatlar vb.) yetkililer süreci hızlandırabilme yetisine sahipti. Bu durum yıldırım nikahı olarak bilinmekteydi. Günümüzde ise çiftlerin belgelerini teslim etmesinden sonraki 24 saat içerisinde bile gün alması mümkündür. Belediyenin evlilik tarihi için uygun ve müsait olması halinde çiftler diledikleri zaman aralığı için resmi nikah günü almak mümkündür. Ancak evlilik için en geç 6 ay sonraya gün alınmaktadır. 6 ayı geçen durumlarda belgeler geçerliliğini yitirir.

31 Oca 2021 - 17:10 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Alfa Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alfa Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.