- 09 Şub 2021 - 10:27

Yeşil Kart Nedir? Kimler Nasıl Çıkarabilir?

Yeşil kart çıkarmak isteyen kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden başvurularını gerçekleştirmek zorundadır.

Yeşil kartın verilme amacı, fakirlik belgesine sahip olan kişilerin, devlet tarafından belirli ayrıcalıklardan faydalanmasını sağlamaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hazırlanan yeşil kart projesi, maddi olanaksızlıkları olan kişilerin kolaylıkla tespit edilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Yeşil Kartın Özellikleri ve Sağladığı Haklar Nelerdir?

Yeşil kartın avantajları ve karta ait genel özellikler aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

Devlete bağlı olan sağlık ocakları, sağlık kurulları, hastaneler ve diğer sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanılmaktadır. Eczanelerden temin edilen ilaçlar için katılım oranı ödenme zorunluluğu bulunmamaktadır. Özel hastanelere gidilmesi haricinde, muayene ücreti ödenmemektedir. Sosyal Güvenlik kurumu tarafından karşılanan tüm sağlık hizmetlerinden faydalanılmaktadır.

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kapsamında hazırlanan fakirlik yardımından faydalanma hakkı sunmaktadır. Yeşil kart sahibi olan kişilerin mensup olduğu hane halkının ortalama geliri, asgari tutarın 1/3’ünden daha az olması şartıyla, 609,57 TL aylık alınmaktadır.

SGK Yeşil Kart Başvuru Şartları Nelerdir?

Yeşil kart başvuru koşulları şu şekildedir:

Kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Engelli raporuyla başvuru yapan kişilerin, en az %40 oranında engel durumu bulunmalıdır. Engelli raporunun, kurul kararıyla çıkarılması gerekir. Hane halkının ortalama gelirinin, asgari oranın üçte birinden daha düşük olması gerekmektedir. Yeşil kart başvurusu yapan kişilerin, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca verilen herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmaması gerekmektedir. Kişilerin üzerine kayıtlı gayrimenkul ya da farklı bir mülk bulunmamalıdır. Kişilerin nafaka almaması ya da nafaka alma haklarının bulunmaması şart koşulmuştur. Kamu kurum ve kuruluşlarından faydalanma hakkı bulunmayan kişiler, yeşil kart başvurusu yapamazlar.

Yeşil Kart Alma Hakkı Bulunan Kişiler Kimlerdir?

Yeşil kart verilen kişilerin ortak özellikleri aşağıda belirtildiği gibidir:

65 yaşın üzerinde olan ve yaşlılık aylığı almaya hak kazanan kişiler, yeşil kart başvurusu yapabilirler. Fakirlik belgesi bulunan kişilerin, yeşil kart alma ve bu kartın sağladığı tüm getirilerden faydalanma hakkı bulunmaktadır. Hane halkına ait aylık toplam gelirin kişi başına düşen ortalaması, asgari ücretin 1/3’ünden daha az olan kişiler, yeşil kartlı olma hakkı elde etmektedir. Herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan kişiler, yeşil kartlı olarak sağlık hizmeti almaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK yeşil kart başvurusu yapmak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda detaylı şekilde sıralanmıştır:

Yeşil kart başvuruları, Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden gerçekleştirilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi olan www.sgk.gov.tr adresi üzerinden, yeşil kart başvuru dilekçesinin indirilmesi ve doldurulması gerekir. Kaymakamlıklar, valilikler ya da Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe müdürlüklerine gidilere, yeşil kart başvurusu yapılmak istendiği belirtilmelidir. Başvurunun gerçekleştirildiği kurum tarafından, başvuru sahiplerinin yeşil kart başvuru şartlarına yum sağlayıp sağlamadığı incelenmektedir.

Yeşil kart başvuru incelemesinin tamamlanması için belirtilen şartların teyit ettirildiği kurumlar ve sebepleri:

Gelir durumunun kontrolü için mal müdürlükleri İkametgâh kontrolü için muhtarlık Tapu sicilinin kontrolü için tapu müdürlükleri Kişilerin ikamet ettiği belediyeler Vukuatlı nüfus kayıt örneği için nüfus müdürlükleri Jandarma ve emniyet genel müdürlüğü

Yeşil kart başvurusu için belirtilen kurumlar üzerinden inceleme yapıldıktan sonra, gerekli kriterlere uygun bulunan kişilere yeşil kart alma hakkı verilmektedir.

Yeşil Kart Başvuru Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Yeşil kart sorgulaması yapmak için e-devlet sistemi kullanılmalıdır. www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden, yeşil kart başvurusunun son durumu teyit edilebilir. İnternet sitesi açıldıktan sonra, sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıkladıktan sonra, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi belirtilerek sisteme giriş yapılmalıdır. E-devlet giriş ekranı açıldıktan ve sisteme giriş yaptıktan sonra, sayfada yer alan aramalar bölümü üzerinden sorgulama yapılacaktır. Arama bölümüne “SGK – SPAS Müstahaktık Sorgulaması” yazıldıktan sonra, açılan sayfa üzerinden sorgulama işlemleri gerçekleştirilebilir. Sağlık provizyon aktivasyon sistemi üzerinde yer alan sorgulama sayfasının alt kısmında “60/c1 Primi Hazine Tarafından Karşılanmaktadır” ibaresi yer alan sorgulama sayfaları, yeşil kart başvurusunun olumlu olarak sonuçlandığını temsil etmektedir. Yeşil Kart başvurusu onaylandıktan sonra, yeşil kartlılara tanınan tüm haklardan faydalanılabilir.

Yeşil Kartın Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Yeşil kart kullanım süresi 1 yıl olarak belirlenmiştir. Kişilerin maddi durumunun düzelmesi durumunda, yeşil kart kullanımları devre dışı bırakılmaktadır. Eğer kullanım süresi içerisinde kişilerin maddi durumunda herhangi bir düzelme meydana gelmezse, kartın kullanım süresi yıl bazlı olarak uzatılacaktır. Yeşil kart kullanım süresinin uzatılması için yeşil kart yoklama belgesi doldurularak, yeşil kartın kullanım süresi uzatılabilir. Yeşil kart kullanım süresinin uzatılması için kartın alındığı kaymakamlık, valilik ya da Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden işlem gerçekleştirilmelidir. Yeşil kart geçerlilik süresinin uzatılmasına, yeşil kart vizeleme işlemi adı verilir.

Yeşil Kart Başvurusu İçin Gelir Testi Detayları

Gelir testinin özellikleri ve bu testin kart başvurusuna olan etkileri, aşağıdaki sıralamada detaylı şekilde açıklanmıştır:

Gelir testi esnasında, hane halkının tamamının gelirleri değerlendirmeye alınmaktadır. Yeşil kart başvurusu yapan kişilerin haricinde, eş, bekar çocuk, kardeş, anne, baba, büyükanne ve büyükbabanın gelirleri de hesaba katılmaktadır. Ancak tüm bu kişilerin aynı evde yaşaması şart koşulmuştur. Hane halkına at tüm gelirler hesaplandıktan sonra, belgelere aktarılmaktadır. Kişilerin yaşadığı evin kira olup olmadığı ve hane halkına ait herhangi bir mülkün olup olmadığı teyit edilmektedir.

Hane halkına ait beslenme, barınma, giyinme, eğitim, sağlık ve ulaşım masraflarının hepsi teyit edildikten sonra, hesaplamaya dahil edilmektedir. Hane içerisindeki her bir kişiye düşen aylık gelir tutarı asgari ücretin üçte birinden daha az olursa, bu hane üyeleri adına yeşil kart çıkarılmaktadır. Gelir testi sonucu negatif çıktığı zaman, yeşil kart başvuruları geri çevrilir.

09 Şub 2021 - 10:27 İstanbul- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Alfa Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alfa Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.