- 31 Oca 2021 - 17:11 G: 31 Oca 2021 - 17:12

Boşanma Sürecinde Ev Paylaşımı Nasıl Olur? Evden Kim Gider?

Boşanınca Evden Kim Gider? Boşanınca evden giden kişi , mahkeme kararının sonucuna bağlı olarak belirlenir. Boşanma süreci devam ederken, kişiler yasa...

Boşanınca Evden Kim Gider? Boşanınca evden giden kişi , mahkeme kararının sonucuna bağlı olarak belirlenir. Boşanma süreci devam ederken, kişiler yasal olarak hala evli sayılmaları sebebi ile her iki tarafta evde kalma hakkına sahiptir. Evlilik sırasında ev, ortak kazanç ile alınmışsa, mal paylaşım davası sonucu, evden gidecek kişinin hangi eş olacağı konusunda tespit yapılır. Boşanınca evden giden kişinin belirlenmesi, anlaşmalı boşanmada evden giden kişi, çekişmeli boşanmada evden giden kişi, özel sebepli boşanmalarda evden giden kişi hakkında bilgiler, alt başlıklardan öğrenilirler.

Boşanınca Evden Giden Kişinin Belirlenmesi

Boşanınca evden gideceğin seçimi, mahkeme kararınca belirlenir. Boşanma işlemi sonrası evden gidecek olan kişinin belirlenmesinin aşamaları şu şekilde sıralanır:

İlk aşamada boşanma davası görülür. İkinci aşamada, boşanma davasına ek olarak mal paylaşım davası görülür. Mal paylaşım davası sonucu, Taşınmaz malın yani evin değeri belirlenir ve tarafların taşınmazın değeri üzerindeki alacak hakkı miktarı belirlenir. Mahkeme kararınca evin sahibi olan kişi, evde kalmaya devam ederken, ev üzerinde hakkı artık bulunmayan eş, evden ayrılır.

Bu belirleme aşamaları tamamlanmadan, evlilik içerisinde edinilmiş mal olarak tanımlanan evde, müşterek konutun tedbiren taraflardan birine tahsis edilmesi dışında evde kimin yaşayacağı hakkında her hangi bir yasal karar verilemez. Dava süreçlerinin tamamlanması ile evlilikte edinilmiş mal sayılan evde, ev üzerine kayıtlı olan tarafta kalmaya devam eder diğer eş alacak hakkı elde eder.

Anlaşmalı Boşanınca Evden Giden

Anlaşmalı boşanmada evden ayrılan taraf hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:Anlaşmalı boşanma işlemleri, boşanma davası öncesi yapılan ortak protokol ile başlatılır. Bu duruma bağlı olarak, eşler yapacakları mal paylaşımı davası protokolünde, evin kime ait olacağı hakkında kararı belirleyip, boşanınca evden giden kişinin kim olacağını ve evde kimin kalacağını belirleyebilirler. Protokol üzerinde mülk sahibi olarak tanımlanan ve mal paylaşım kararı ile mülk sahipliği onaylanan kişi evde kalıp, anlaşmayı kabul eden diğer eş evden ayrılır.

Çekişmeli Boşanınca Evden Giden

Çekişmeli boşanınca evden ayrılan kişi hakkında detaylar şu şekilde sıralanırlar: Çekişmeli boşanma davasının sonuçlanması halinde açılan mal paylaşım davası sonucu, ev mülkü üzerinde hakkı bulunmadığına karar verilen kişi, evden ayrılır. Katılma alacağı uygulamalarına bağlı olarak, evli olmadan önce kazandığı maddi değer ile ev alımına yardımda bulunmuş olan eşin maddi katkısının iadesi sonrası, ev mülkünün hakkı kimde ise o kişi evde yaşamaya devam ederken, diğer eş evden ayrılır.

Özel Sebeplerle Boşanınca Evden Giden

Özel nedenle boşanmada evden giden hakkında detaylar şu şekilde sıralanır: Fiziksel şiddet veya aldatma gibi özel bir sebep nedeniyle boşanma gerçekleştiğinde, mahkeme kararı ile müşterek konut şiddet gören tarafa tahsis edilmiş ise ev mülkü üzerindeki hakkına kısıtlama getirilen kişi, boşanınca evden giden taraf olarak belirlenebilir. Mal paylaşım davası sonucu ve boşanma davasının sonuçlanması halinde, şiddet gösteren taraf, haksız bulunup mal paylaşımına kısıtlama getirilebilir. Kısıtlama, ev yerine başka bir mal üzerinden yapılmışsa, ev mülkü hakkı davalı eşte bulunuyorsa, davacı eş evden ayrılır.

31 Oca 2021 - 17:11 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Alfa Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alfa Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.