- 30 Oca 2021 - 23:31 G: 30 Oca 2021 - 23:39

Nazar için Okunacak Dua Hangisidir

Nazar için okunacak dua ile özellikle kötü niyetli kişilerin sizlere verdiği enerjiden, kem gözlerden korunabilirsiniz.

Nazar için Okunacak Dua Hangisidir? Nazar için okunacak dua ile özellikle kötü niyetli kişilerin sizlere verdiği enerjiden, kem gözlerden korunabilirsiniz. Nazar duasının peygamberimiz tarafından da okunduğu bilinmektedir.

Bir kişiye nazar değdiği zaman, kişinin canını sıkan durumlar ve problemler ortaya çıkar. Böyle durumlarda nazar duası bir çözüm olur. Nazar değmesinin kişiye ciddi sonuçları olabilir. Bu durumdan korunmak için, müminlere dua okumaları tavsiye edilmiştir.

Nazardan Korunmak İsteyenler için Dua

Nazardan korunmak için dua okumak isteyenler abdest alıp yönlerini kıbleye döndükten sonra:

'Euzü bi-kelimatillahitammati min şerri külli şeytanin ve hammatin ve min şerri kulli aynin lamme. Demelidirler.

Bu nazar duasının Türkçe çevirisi:

'Her türlü şeytandan, kem gözlerden, zararlı tüm şeylerden, bütün kelimelerin yüzü ve suyu hürmetine Allah'a sığınıyorum.'dur.

Bu dualar ile birlikte dilerseniz Kuran’dan başka sureler de okuyabilirsiniz. İslam alimleri nazardan korunmak için:

Ayetel Kürsi, Felak Suresi, Nas Suresi, Fatiha Suresi, İhlas Sursi dualarının okunmasını önermektedir.

Kimler Nazar Duası Okumalıdır?

Nazar duası okuması önerilen kişiler başında çok göz önünde olan, kıskanılan insanlar gelir. Bu insanlara kıskançlıkla ve kötü niyetle yaklaşan insan sayısı çok olabileceğinden dikkatli olmakta fayda vardır. Buna ek olarak:

Hayatta yüksek mertebelere ulaşmak isteyenler, Mal ve mülk sahibi olmak isteyenler, Çocukları sınava giren anne babalar, Yeni bebek sahipleri, Yeni terfi almış kişiler, Araba, ev gibi yeni mülk edinmiş olan kişiler kendilerini kem gözlerden korumak için nazar duası okumalıdırlar.

Toplumumuzda eski zamanlardan beri çeşitli taşlarla nazardan korunma sağlanmaya çalışıyor. Ancak İslam alimleri bu taşlara güvenmek yerine kalpten dua okunması tavsiye ediyorlar. Nazar eden kişiler kıskançtır ve kıskanç insanlardan uzak durarak da kendinizi nazardan koruyabilirsiniz. Kıskanç kişinin bakması ile güzel olan şeyler tahrip olabilir. Örneğin güzel bir bebeğiniz varsa, kem gözlü bir insan bebeği hasta edebilir. Yeni bir araba aldıysanız, arabanız kaza yapabilir. Bu durumlarla karşılaşmamak için nazar duası okunmalıdır.

Nazar Duasını Ne Zaman Etmek Gerekir?

Nazar duası etme zamanı özellikle seher vaktinde olmalıdır. Bu vakitte edilen duaların her zaman kabul olduğu söylenmektedir. Seher vaktine ek olarak:

Kurban bayramı, Bayram geceleri, Kandiller, Cuma günleri edilen duaların da kabul edileceği söylenmektedir.

Dua ettikten sonra duanın kabul olması için acele etmemek gerekir. Unutmayın ki her şeyi olduran Allah’tır ve onun kararına isyan etmek büyük bir saygısızlıktır. Siz yalnızca içinizden gelerek ve dua etme adaplarını elden bıraktan dua edin. Seher vakti abdest aldıktan sonra:

Ve in yekâdullezîne keferû le yuzlikûneke bi ebsârihim lemmâ semiûz zikra ve yekûlûne innehu le mecnûn(mecnûnun). Ve mâ huve illâ zikrun lil âlemîn(âlemîne). Deyin.

Bu nazar duasının Türkçe anlamı:

Şüphesiz inkâr edenler Zikr'i (Kur'an'ı) duydukları zaman neredeyse seni gözleriyle devirecekler. (Senin için,) "Hiç şüphe yok o bir delidir" diyorlar. Hâlbuki o (Kur'an), âlemler için ancak bir öğüttür.

Kalem Suresi’nden alınan bu dua özellikle aile ve bebekler üzerinde etkili olan bir nazar duasıdır. Eğer yeni evlendiyseniz, yeni bebek sahibi olduysanız bu duayı okumanız tavsiye edilir. Bu kişiler için ayrıca:

Nas Suresi, Bakara Suresi, Fatiha Suresi, Felak Suresi okunması tavsiye edilmektedir.

Duayı okumaya başlamadan önce Allah’a ve daha sonra Hz. Peygambere salavat ve selam getirmeyi unutmayın. Türkçe ya da Arapça salavat getirebilirsiniz. Aksi halde yaptığınız dua, yerle gök arasında bir yerde sıkışır ve Allah’a gitmez.

30 Oca 2021 - 23:31 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Alfa Haber Ajansı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Alfa Haber Ajansı değil haberi geçen ajanstır.