Filenin Sultanları Ne Kadar Ücret Alıyor? Voleybolcuların Bir Aylık Maaşı Ne Kadardır?

Sağlık açısından pek çok risk barındıran spor sektörü Türkiye’nin en çok para kazandıran sektörlerinin başında geliyor. İşte Türkiye A Milli Voleybol Takımının kazançları ile ilgili detaylar...

Spor 27.09.2021 - 13:19 27.09.2021 - 13:26

Sağlık açısından pek çok risk barındıran spor sektörü Türkiye’nin en çok para kazandıran sektörlerinin başında geliyor. Bu sene 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda Filenin Sultanları olarak adlandırılan Türkiye A Milli Voleybol Takımı’nın elde ettiği başarılardan sonra yurt genelinde daha popüler hale gelen voleybolcu olmak, artık en gözde meslek arasına da girmeyi başarıyor. Avrupa da kendilerine yaraşan bir başarı elde eden Filenin Sultanları, kazandıkları paralar ile de gençlerin bu spor alanına yönelmesinde etkili oluyor. Peki, Filenin Sultanları ne kadar ücret alıyor? Voleybolcuların bir aylık maaşı ne kadardır? İşte, detaylar…

İkiye bölünmüş bir oyun alanı üzerinde altı kişilik iki takım ile oynanan voleybol, oynamasının ve izlemesinin oldukça keyifli olduğu spor dalları içerisinde yer alıyor. İyi bir kazanç da elde eden voleybolcular, transfer ücretlerinin yanı sıra, aylık maaş ve kazandıkları maç başına prim de alıyor. Voleybolcuların kazançları oynadıkları lig ile takıma, yeteneklerine ve mevkilerine göre değişebiliyor. Ancak profesyonel olarak voleybol oynayan bir voleybolcu, alt liglerde oynaması halinde 5 ila 15 bin TL para kazanırken; üst liglerde ve Vakıfbank, Eczacıbaşı, Fenerbahçe, Galatasaray ve Kazan gibi ünlü takımlarda oynaması halinde ise, 200 bin ila 1,5 milyon TL arasında gelir elde edebiliyor. Öte yandan Filenin Sultanları, takım kazançlarının yanı sıra milli takımdan da prim alıyor!

a-milli-kadin-voleybol-takimi-tur-icin-arjantin-ka-5160357

Türkiye’nin uzunca süredir önem verdiği spor dallarından biri olan voleybolda en çok tanınan takım ise, milli arenada ülkeyi temsil eden Filenin Sultanları oluyor. Kazançları her dönem kamuoyu tarafından merak konusu olan Filenin Sultanları, oynadıkları kulüpten aldıkları paraya ek olarak, A Milli Takım’dan da prim alıyor. Konuyla ilgili kamuoyu ile paylaşılan son bilgiye göre; Neslihan (Eczacıbaşı) 550 bin Euro, Neriman (Galatasaray) 350 bin Euro, Kim (Fenerbahçe) 800 bin Euro, Naz (Vakıfbank) 500 bin Dolar, Gözde (Vakıfbank) 500 bin Dolar, Montano (Galatasaray) 700 bin Euro, Costagrande (Vakıfbank) 700 bin Euro, Gamova (Kazan)1 milyon Euro ve Brokoceviç (Vakıfbank) 650 bin Euro voleyboldan aylık kazanç sağlıyor. Öte yandan A Milli Voleybol Takımı 2021 oyuncularının elde ettiği kazanç dudakları uçuklatmayı başarıyor!

Başarıdan başarıya koşan Türkiye Kadın Millî Voleybol Takımı 2021 yılında; Şebnem Simge Aköz, Cansu Özbay, Tuğba Şenoğlu, Hande Baladın, Yasemin Güveli, Meliha İsmailoğlu, Ayça Aykaç, Buse Ünal, Meryem Boz, Eda Erdem Dündar, Zehra Güneş, İlkin Aydın, Beliz Başkır, Ebrar Karakurt       isimli voleybolculardan oluşuyor. Kulüplerinden milyonlar kazandığı bilinen bu voleybolcuların kazandıkları maç başına milli takımdan prim elde ettiği de biliniyor. Ancak bu prim takımın hocası tarafından pay edildiği için net bir miktarı bilmek söz konusu olmuyor.