Tüm Türkiye'yi İlgilendiriyor: 1 Kez Daha Toplandılar Zam Geliyor!

Asgari ücret tespit komisyonu bir kez daha toplandı. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden meydana gelen söz konusu komisyon, 2020 yılı asgari ücretini belirlemek adına ikinci kez bir araya geldi.

EKONOMİ 10.12.2019, 18:41 14.01.2020, 15:39 Emir Yılmaz
35
Tüm Türkiye'yi İlgilendiriyor: 1 Kez Daha Toplandılar Zam Geliyor!

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden meydana gelen Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020 yılı için geçerli kılınacak asgari ücreti netleştirmek adına görüşmelerine devam ediyor. Milyonlarca asgari ücretli çalışanı direkt olarak, tüm Türkiye'yi ise dolaylı yoldan ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinin 2. toplantısı bugün sona erdi.

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Öner'in önderliğinde, Türk - İş'te bir araya gelen söz konusu Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi temsilcisi olarak Türk - İş, işveren temsilcisi olarak TİSK, ve hükümet olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bulunuyor.

Bugün gerçekleştirilen toplantıda işçilerin temsilcisi olarak Türk - İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, işverenlerin temsilcisi olarak TİSK Genel Sereteri Akansel Koç kendini gösterdi.

Atalay Açıklama Yaptı

Türk - İş Genel Başkanı Ergün Atalay, ev sahibi olarak; Asgari Ücret Tespit Komisyon üyelerine bir selamlama konuşması yaptı. Asgari ücret sürecini bu yıl tek başlarına değil Hak - İş  ve DİSK üyeleri ile ortak bir şekilde devam ettirdiklerini açıklayan Atalay, bugün gerçekleştirilen toplantı sonrasında iki konfederasyona da bilgi aktarımında bulunacağıyla ilgili bilgi verdi. Türkiye'de şu anda bir kişinin yaşam maliyetinin 2.578 TL olduğunu ifade eden Atalay, bu rakamın altında sunulan hiçbir tutara onay vermeyeceklerini söyledi.

Kendilerinin aynı noktada olduğunu ileten Atalay, DİSK'in talep ettiği rakamın başka olduğunu ve Hak - İş'in ise ortak bir rakam olduğu takdirde katı sağlayacağını söyledi. Bu aşamada süreci ele alıp görmeleri gerektiğini, komisyonun çalışma yapacağını ve çalışanlar lehine güzel bir toplantı olmasını dilediğini anlattı. Güzel bir rakam açıklandığı takdirde kendilerinin de mutlu olacağını belirtti.

Nurcan Önder'de Konuştu

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder'de, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun bağımsız bir komisyon olarak öne çıktığının altını çizerek, komisyonun çalışanların geçim şartları ve Türkiye'nin güncel ekonomik durumuna göre 2020 yılı asgari ücretini belirlemek için çalıştığının altını çizdi.

İlk toplantıda Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıkları ve Türkiye İstatistik Kurumu'ndan belirli konular üzerindeki veri ve raporların komisyona sunulması talebinde bulunduklarını aktaran Önder, bugün kamu kurum temsilcileri tarafından yapılacak sunumu beklediklerini, komisyonun bu veri ve raporlardan hareket ederek bir karar vereceğini anlattı.

Basına Kapalı

Yapılan açıklamalar sonrasında toplantı basına kapatıldı. Direkt olarak 7 milyonu, dolaylı olarak 82 milyonu yakından ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinde süreç Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ev sahibi olduğu 2 Aralık 2019 toplantısıyla birlikte start almıştı. Bugün 2. toplantı Türk - İş ev sahipliğinde yapıldı.

4 Farklı Toplantı Yapılacak

Asgari ücret zammını belirlemek adına Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplam olarak 4 farklı toplantı yapacak. 2 Aralık 2019 tarihinde hükümet temsilcisi olarak öne çıkan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ev sahipliğinde başlayan toplantılar bugün Türk - İş sahipliğinde devam etti.

3. toplantı 7 gün sonra 17 Aralık 2019 tarihinde TİSK ev sahipliğinde yapılacak. Son toplantı da yine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda yapılacak. Asgari ücretin net / brüt tutarları açıklanacak.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 08 Ağustos 2020
İmsak 04:08
Güneş 05:46
Öğle 12:59
İkindi 16:50
Akşam 20:03
Yatsı 21:34
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@