İsviçre Asgari Ücreti 2020

İsviçre asgari ücreti, Dünya asgari ücret sıralamasında oldukça üst sıralarda yer almaktadır. Çalışanlarına oldukça iyi tutarda İsviçre asgari ücreti sunan ülkenin ekonomik durumuyla ilgili bilgiler genel olarak Google aramalarında "İsviçre asgari ücreti 2020" olarak araştırılmaktadır. Peki İsviçre asgari ücreti 2020 yılında ne kadar? İşte tüm detaylar...

EKONOMİ 03.12.2019, 22:37 14.01.2020, 15:50 Emir Yılmaz
7419
İsviçre Asgari Ücreti 2020

İsviçre asgari ücreti, diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslama altına alındığında oldukça yüksek tutarlarıyla dikkat çekmektedir. Hayat kalitesinin de yine doğru orantıda yüksek olduğu İsviçre'de asgari ücretin fazla olması, direkt olarak hayatn pahalı olduğu anlamına gelmiyor. İsviçre asgari ücreti ile geçimini sağlayan bir çalışan, oldukça rahat bir şekilde yaşamakta olup, evinin masraflarını karşılayıp ardından sosyal aktivitelerini eksiksiz bir şekilde yerine getirip, son olarak da birikim ve yatırım yapabilmektedir.

Bu ve bunun gibi sebeplerden dolayı İsviçre asgari ücreti ile çalışma isteği bunu bilen Dünya'nın diğer ülkelerindeki bireylerin öncelikli isteklerindendir. Fakat İsviçre çalışma izni ve İsviçre oturum izni almak sanıldığı kadar kolay değildir. Eğer büyük yatırımlar yapmıyorsanız, ya da İsveç biriyle evlenip, direkt olarak oradan oturum izni almazsanız İsviçre asgari ücreti ile çalışan bir çalışan olma ihtimaliniz oldukça düşük. Peki İsviçre asgari ücreti 2020 yılında ne kadar? İşte Detaylar...

İsviçre Asgari Ücreti 2020

Yazının başında İsviçre asgari ücretinin çok yüksek olduğunu, diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında Dünya asgari ücret sıralamasında ilk sıralarda boy gösterdiğini belirtmiştik. Peki İsviçre asgari ücreti ne kadar ki? Yaşam bu kadar rahat bir şekilde sürdürülebiliyor? İşte İsviçre asgari ücreti 2020 ile ilgili tüm detaylar...

İsviçre asgari ücreti ülkenin resmi para birimi olan "Frank" ile verilmektedir. Frank, Dünya'da Dolar'dan daha değerli olan sayılı para birimlerinden biridir. İsviçre asgari ücreti aylık olarak 3.500 Frank olarak belirlenmiştir. 

Fakat İsviçre asgari ücretinde şöyle bir istisnai durum vardır. Her bölgenin asgari ücreti eşit değildir. Amerika'da bulunan eyalet sisteminin benzeri olan kanton sistemi İsviçre'de bulunmaktadır. İsviçre'de her kantonun kendi kuralları çerçevesinde yöneltilmesi sebebiyle İsviçre asgari ücreti yine her kantonda farklılık göstermektedir. Fakat ortalama olarak bir rakam verilecek olursa bu rakam 3500 Frank olarak kendini gösterecektir. 3500 Frankla İsviçre'nin değil, Dünya'nın her ülkesinde muhteşem bir hayat sürebilirsiniz. Söz konusu İsviçre asgari ücreti güncel kurla birlikte Türkiye'de aylık 20.379 TL'ye denk gelmektedir. 

İsviçre Yaşam Şartları Nasıl?

İsviçre asgari ücreti Dünya sıralamasında olduğu gibi, İsviçre yaşam şartları da dünya sıralamasında ilk sıralarda yer almayı başarmıştır. Öyle ki İsviçre'nin mutluluk oranı Dünya'nın yüzlerce ülkesini 2'ye katlamayı başarmıştır.

Avrupa Birliği ülkelerinin tamamına göz atıp refahiyet seviyelerini ortaya çıkardığımızda İsviçre'nin refahiyet bakımından en önde kendini gösterip "Merhaba, ben buradayım" dediğini görebiliriz.

İsviçre Çalışma Şartları Nasıl?

İsviçre çalışma şartları, İsviçre asgari ücretinin yüksek olmasıyla doğru orantıda zordur. İsviçre'nin haftalık ortalama resmi çalışma saati 42 olarak belirlenmiştir. Alınacak ek ücretlerle birlikte bu haftalık çalışma saatini, çalışanlar dilediği ve işverenin izin verdiği ölçüde artırabilir.

İsviçre'de verimli çalışmak çok önemlidir. Herhangi bir şekilde verimsiz çalışma durumunda direkt olarak işten çıkarma politikası gereğince, çalışan işten çıkarılmaktadır. Hizmet sektörünün haftalık çalışma saati İsviçre'de 50 saate kadar uzanmaktadır.

Her sektörün pozisyonuna göre hesaba yatan ücretleri değişse dahi, İsviçre asgari ücret tutarının asla altına düşülmez. Aksine birçok sektörde İsviçre asgari ücreti üzerinde tutar uygulaması yapılmaktadır.

İsviçre Temel Giderler

İsviçre'de ev kiraları, temel ihtiyaçlar, ısınma, elektrik, su, İnternet, ulaşım, araba gibi birçok ihtiyaç oldukça ucuz fiyatlar karşılığında ödenmektedir. İsviçre'de ev kirasından evin A'dan Z'ye her türlü ihtiyacı en lüks koşullarda 2000 Frank tutmaktadır. Eğer ortalama koşullarda yaşamak bana yeter diyenlerdenseniz 1000 Frank'a tüm ihtiyaçlarınızı giderebilir. Geri kalan 2500 Frank'ı ise doyasıya harcayabilir, birikim veya yatırım yapabilirsiniz.

İsviçre'de Hayat Kolaylığı

İsviçre asgari ücreti, ekonominin ne kadar iyi olduğunu göstermektedir. Paraya her ne kadar değer verilmeyecek bir şey gözüyle bakmamız gerektiği söylense de, İsviçre ekonomisinin iyi olması otomatik olarak refahiyet, yani halkın huzurunu da çok yükseklere taşımıştır.

Dünya'nın en az suç işlenen ülkeleri arasında gelen İsviçre'de hayat oldukça kolaydır. Ulaşımın oldukça kolay olduğu ülkede, toplu taşımalarda saniyelik gecikmeler bile meydana gelmez. Her şey dakiktir ve süresinde olur. Yine ulaşım da tıka basa doldurma, üst üste  binme gibi terimleri bilmeyen İsviçre halkı, ulaşım araçlarının yoğunluğu sebebiyle oldukça konforlu bir şekilde seyahat ederler. 

İsviçre'de yıllık izin süresi 35 gün olarak belirlenmiştir. 35 gün boyunca işe gitmeden maaş alma imkanı sunuluyor. Yıllık izne ayrılacak olan çalışana ek olarak ücret ödemesi yapılır. Bazı işverenler çalışanın tatil giderlerine kadar karşılayarak çalışanını mutlu etme açısından oldukça etkindir.

Sağlık hizmeti İsviçre'de ücretsizdir herhangi bir ücret talep edilemez. Bunun yanı sıra İsviçre'de hastanede sıra, ya da randevuyla evde sıra mantığı diye bir şey yoktur. Bekleme süresi sadece dakikalarla ölçülmektedir. Saatlik bekleme süresi daha gerçekleşmemektedir.

İsviçre asgari ücretinin yüksek olduğunu, refahiyet seviyesinin üst seviyelerde olduğunu söylemiştik. E bu halk parayı nerede harcayacak diyor olabilirsiniz. Sosyal açıdan İsviçre, Dünya'daki net en gelişmiş ülke olarak öne çıkmaktadır. Her türlü eğlence tesisi, spor alanı, sosyal faaliyet bölgeleri bulunmaktadır. 

İsviçre Hakkında Bilgi

Dünya'nın en mutlu ülkeleri arasında yer alan İsviçre, hem coğrafi konumuyla, hem de yaşam standartları sebebiyle insanların en çok gidip yerleşmek istediği ülkelerden biri olarak öne çıkmaktadır.

İsviçre asgari ücretinin yanında yaşam koşullarının da oldukça önemsendiği ülkede tamı tamına 4 farklı resmi dil bulunmaktadır. İsviçre'de eğitim olanakları yine diğer tüm Dünya ülkelerinden gelişmiştir. Okuma oranı %100'dür ve halk eğitime oldukça düşkündür. Bilinçsiz halk yoktur. Herkes düşünüp, sorgulama eğilimindedir.

Resmi ismi İsviçre Konfederasyonu olan söz konusu ülke 13. yüzyılın sonunda kurulmuştur ve 1499 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. O günden bugüne kadar bağımsız bir ülke olarak kendini göstermektedir. 

İsviçre tam 41.285 kilometrelik yüzölçümüyle aynı zamanda Dünya'nın en küçük yüzölçümüne sahip ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu sebepten dolayı nüfusu da azdır. 

İsviçre'nin kuzey bölgesinde Almanya, batı bölgesinde Fransa, güney bölgesinde İtalya, doğu bölgesinde Avusturya yer almaktadır. Bu sebepten dolayı İsviçre'de seyahat imkanı da oldukça fazladır. Türkiye'de şehirlerarası seyahat ediyor gibi, İsviçre'de ülkeler arası seyahat imkanınız bulunmaktadır.

İsviçre ılıman iklim kuşağında yer alan bir ülkedir. Fakat İsviçre asgari ücretini konu aldığımız bahsettiğimiz kanton konusuna gelecek olursak, her kantondan kantona mevsimsel açıdan ciddi değişimler bulunmaktadır. En sıcak ayları Türkiye ile benzer şekildedir. Haziran, Temmuz ve Ağustos olarak öne çıkmaktadır.

İsviçre Asgari ücreti, isviçre yaşam koşulları ve İsviçre ile ilgili her türlü detayı bu yazımızda sizlerle paylaştık. İsviçre asgari ücretinin oldukça yüksek olması bu ülkeye dair planları daha da çok artırsa da, tekrar söylemek gerekirse, İsviçre'ye yatırım yapmadan, vatandaşıyla evlenmeden bu ülkeye taşınmak oldukça zordur. Taşınmanın yanı sıra, bu ülkede çalışma izni almak Avrupa'daki en zor konulardan biridir.

İsviçre asgari ücreti ve diğer konuların tamamıyla ilgili her türlü görüş, öneri ve isteklerini yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Yorumlar (3)
Mehmet yusuf 7 ay önce
İsviçreye yerleşmek için ne gibi bir yatırım söz konusu ayreten ne gibi bir yatırım faliyetinde bulunabilinir bide nekadar türkiye parasıyla kaç para yatırım gerekiyor ilginize
bern 5 ay önce
biraz abartlmis isvicre yasayan biri olarak burada hayat pahali veridikleri para oldugu gibi geri gidiyor ev kiralari yuksek burada saglik sigortani kendin oduyorsun oyle 3500 frankla anca karnini zor doyurursun disarda gorundugu gibi deyildir esek gibi calisiyorsun ama elde olan sifir sifir anca bir evde iki kisi calisirsa ayda ikibin kose atabilirsin zaten kose attiginida turkiye izine gittigin zaman orada bitiyor
H KAYA 3 ay önce
merhaba yüksek lisansımı yapmak için oraya yerleşmek istiyorum dil öğrendikten sonra kendi alanımda iş bulmam kolay mı (Siyaset Bilimi ve UA ilişkiler )
21°
açık
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 04:13
Güneş 05:50
Öğle 12:59
İkindi 16:48
Akşam 19:58
Yatsı 21:28
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Ankara Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25

Gelişmelerden Haberdar Olun

@