Halkbank'ın aktif büyüklüğünde artış yaşandı

Halkbank’ın 2019 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin büyüme açıklaması piyasalarda ilgiyle karşılanmıştır. Sın çeyrek rakamlarına göre Halkbank %17,2 oranında artışla birlikte toplam 443,5 milyar TL değerine ulaşarak değer kazanmıştır. Halkbank tarafından yayımlanan verilere göre ayrıca geçtiğimiz 2018 yılı sonuna göre %14,6 oranında toplam kredilerde de artış yaşanmış ve toplam krediler 391,9 TL seviyesine ulaşmayı başarmıştır.

EKONOMİ 15.11.2019, 17:43 14.01.2020, 15:58 Aleyna Algın
104
Halkbank'ın aktif büyüklüğünde artış yaşandı

Osmanlı Devleti'nden günümüze dek gelen ve o yıllardan beri hala tüketilen Ankara simidi, coğrafinin işaretle tescillenmesine yönelik çalışmalar devam ederken başkentin sembolü haline gelen bu simit pek çok kişinin en çok tükettiği gıda ürünleri arasında yer almaktadır. Sadece Ankaralıların değil aynı zamanda şehri gezmeye gelenlerin de memleketlerine geri döndükleri zaman yanlarında götürdükleri hediyelerden biri haline gelen Ankara simidi, hala çok fazla rağbet görmeye devam etmektedir. Öğrenci ve memur kenti olarak bilinen Ankara'da günde ortalama olarak 600 bin Ankara simidinin satıldığı yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmaktadır.

Ankara Simidi tarihi

Tadına doyum olmayan ve her köşe başında kapış kapış satılan Ankara simidi tarihi günümüzden 600 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Anadolu'da Osmanlı Devleti'nin hüküm sürdüğü tarihlere kadar geçmişi bulunan Ankara simidi, o dönemde saraydaki un depolarının da simithane olarak adlandırılmasına bile ortam hazırlamıştır. Hatta Osmanlı Devleti'nde padişah fırına simit fırını dendiği bilinmektedir. 1593 senesinde has undan üretilen halka şeklindeki ekmek türüne simid-i halka adı verilmiştir. 2. Süleyman döneminden kalan 1691 tarihli bir mutfak defterinde çörek ve ekmeğin yanında her gün saraya 30 adet simid-i halka tahsis edilmiş olduğu kayıtlarda geçmekteidr.

Zamanla simidin yanındaki halka kelimesi kaybolmuştur. Tek başına simit olarak anılmaya başlayan simit, tarihte ilk defa 18. yüzyılda kayıtlarda yerini almıştır. Bu dönemde sadece saraylarda değil aynı zamanda halk arasında da çok yaygın görülen ve rağbet edilen bir besin olarak öne çıkmaktadır. Doyurucu olmasının yanı sıra Ankara simidinin ucuza mal edilmesi sebebiyle kentin her yerinde halk fırınlarında pişirilerek sokak satıcıları sayesinde şehrin her köşesinde satışa sunulmuştur.

Halkımız arasında geleneksel yiyeceğimiz olarak da kabul edilen Ankara simidi, doksanlık yıllarda ülkemizde fast food akımının artması sebebiyle hayatta kalma mücadelesi vermektedir. Ülkemizde simit tüketiminin yeniden canlandırmak adına bu alanda hizmet veren yerel mağaza zincirleri oluşturulmuş, farklı tüketim seçenekleri ile birbirinden keyifli mekanlarda da tüketilmeye başlanmıştır.

1 Ankara Simidi Kaç Kalori

Ankara'nın vazgeçilmez lezzetleri arasında gösterilen Ankara simidi genci yaşlısı demeden herkesin tükettiği bir gıda ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir simidin büyüklüğüne göre kalori miktarı değişmesine rağmen başkentliler 1 Ankara simidi kaç kalori sorusunun yanıtını aramaktadır. İnternet üzerinde yapılan araştırmalarda ortalama bir büyüklüğe sahip Ankara simidinin kaç kalori olduğu belirtilmiştir. Buna göre bir Ankara simidi yaklaşık 300 kaloriye sahiptir. Bu kalori oranı 250 ve ya 350 seviyeleri arasında değişiklik gösterebilmektedir. Ankara simidinin sahip olduğu kalori ayrıca yaklaşık olarak 4 dilim ekmek ve 2 tatlı kaşığı katı yağa eşittir.

Çıtır Ankara Simidi Tarifi

İnternet üzerinde pek çok kişi Ankara'nın dört bir yanında satılan Ankara simidini evde kendi başlarına yapmak için tarifini araştırmaktadır. İşte çıtır Ankara simidi tarifi ve yapılışı:

Ankara simidinin hamuru için gerekli malzemeler:

3 bardak un
1, 5 su bardağı ılık su
1, 5 çay kaşığı instant yada kuru maya
1 tatlı kaşığı tuz
Çıtır Ankara simidinin sosu için gerekli malzemeler:

Yarım su bardağı pekmez
Yarım su bardağı su
1 tatlı kaşığı un
1 su bardağı kavrulmuş susam
Ankara simidi yapılışı:

1.5 bardak ılık suyu yoğurma kabına alın. İçine mayayı koyduktan sonra elinizle karıştırmaya başlayın.
Unun yarısını yavaş yavaş elinize yedirin. Unun yarısına gelince mayanın aktifliği bozulmaması için 1 tatlı kaşığı tuzu koyup kontrollü olarak yoğurmaya devam edin.
Ele yapılmayan yumuşak kıvamlı bir hamur elde edinceye kadar 5 dakika yoğurun.
Hamuru 45 dk üzeri kapalı bir şekilde mayalanmaya bırakın.
Jamur mayalarken susamı tavada yakmadan kavurun.
Yarım su bardağı su ve pekmezi simidi rahatça batırıp çıkaracağınız bir kapta karıştırın. Bu karışıma 1 tatlı kaşığı un ilave edin.
Mayalanan hamuru tezgahtan alıp 6 eşit parçaya bölün.
Her bir hamur bezesine yaklaşık 80 cm olacak şekilde fitil yapın. Bu fitili ikiye katlayıp burgu yaptıktan sonra iki ucu birleştirip simit şeklini verin.
Bezelerin hepsini bu şekilde simit biçimine getirdikten sonra yağlı kağıt serdiğiniz bir alanın üzerine dizin.
Hazırladığınız simitleri önce pekmezli suya sonra da susama bulayın. Elinizde bu sırada simitlere kolayca son şeklini verip hataları düzeltin. Hamur ıslandığı için düzeltme işlemi kolay olacaktır.
Bu aşamada simitleri pişireceğiniz tepsiyi boş bir şekilde 240 dereceye ayarladığınız fırına alın. Tepsinizi ve fırınınızı birlikte ısıtın. Tepsiye yağlı kağıt sermeyin veya yağlamayın. Bu sayede sıcak tepside simitler daha çıtır olacaktır.
Isınan tepsiyi dışarı çıkarıp yüzeyine alabildiği kadar simidi yerleştirdikten sonra tepsiyi soğutmadan yine fırına verin.
Simitleri 240 dereceli fırında tam 12 dakika kadar pişirin. Ankara simidiniz hazır.

Ankara Simidinin Özelliği

Çıtır Ankara Halkbank tarafından yapılan açıklamada bankanın büyüme rakamlarının Türkiye ekonomisinin gelecek hedeflerine taşınmasındaki rolünden kaynakları olarak iyileşmelerin yaşandığı ifade edilmiştir. Halkbank ayrıca KOBİ ve işletmelere yönelik gelecek dönemde de önemli kredi desteklerinin devam edeceğini vurgulamıştır.

Halkbank’ın açıkladığı büyüme verilerine göre KOBİ kredileri alanı için Pazar payının %18,2 seviyesine çıkıldığı açıklanmıştır. Toplam mevduat rakamlarında ise 2019 yılının dokuz ayı içinde %14,1 seviyesinde artışla birlikte 284 milyar lira seviyesine ulaşılmıştır.

Ekonomiye Destek Veren Yeni Çalışmalar Yapılacak

Son yıllarda uygulanan ekonomik politikalar kapsamında kamu banklarının tasarrufu teşvik eden ve yeni yatırımların desteklemesinde Halkbank’ın etkin kurumlardan biri olduğunu ifade eden Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Yeni Ekonomi Programı kapsamında finansal hedeflerin gelecek dönemde de devam edeceği ifade edilmiştir. Reel sektörde ve sahada olmaya Halkbank’ın değer verdiğinin altını çizen Arslan, geliştirilen yeni çözümler sayesinde bankanın dengeli şekilde büyümeye devam ettiği belirtilmiştir.

Türk Lirasının desteklenmesi ve geliştirilmesi adına gereken yeni ürün ve hizmetlerin geçtiğimiz dönemlerde Halkbank tarafından uygulandığını ifade eden Halkbank Genel Müdürü, vatandaşların yükselen dövize geçişlerinin engellenerek yeni ürünlerle TL’ye yönelimlerinin büyük oranda sağlandığı ifade edilmiştir.

Halkbank tarafından yapılan büyüme açıklamasına göre Halkbank’ın şuan için son döneme ait aktif büyüklüğü 443,5 milyar TL olarak belirlenmiştir. Nakdi krediler içinde KOBİ kredilerinin payı ise açıklanan veriler arasında en dikkat çeken unsurlardan biridir. Bu verilere göre KOBİ kredilerinin payı %38,7 seviyesine ulaşmıştır. Bu yönüyle Halkbank’ın ekonomiyi destek amaçlı işletmeler ve üreticiler için sağladığı kredi desteklerinin etkisi büyüktür.

Faiz İndirimleri Piyasalara Olumlu Yansıdı

Halkbank’ın üçüncü çeyrek büyüme rakamlarının açıklanmasının ardından açıklama yapan Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Türkiye ekonomisinin güçlü finansal ve ekonomik göstergelerinin kaynak maliyetleri büyük oranda aşağı çekerek, genel itibari ile iyileşmenin hızla vatandaşlara yansıtılmasında öncü olunduğunun altı çizilmiştir.

Merkez Bankası tarafından son dönemlerde arka arkaya alınana faiz indirimi kararlarının konut satışlarına olan etkisine vurgu yapan Arslan, yakın zamanda gerçekleştirilecek olan istihdam odaklı krediler ile gelecek dönem içinde de Halkbank’ın önemli bir yere sahip olacağını ifade etmiştir.

Türkiye’nin en büyük kamu bankalarından biri olan Halkbank, son büyüme rakamları ile uygulanan ekonomik politikalardaki rolünü gözler önüne sermiştir. Halkbank tarafından geliştirilen ürünlerin Türkiye ekonomisine değer katan uygulamalar olduğunu ifade eden Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Halkbank’ın yeni yıldan itibaren yenilikçi banka ürün ve hizmetleri ile faaliyetlerinin devam edeceği ifade edilmiştir.

TL Desteklenmeye Devam Edecek

Halkbank’ın yükselen döviz kurlarına yönelik geliştirdiği yöntemler hakkında açıklamalarda bulunana Osman Arslan, Halkbank’ın mevduat sahipleri için birçok farklı avantajlı TL hesabı ile TL’nin korunduğunu ve TL bazında müşterilerin birikimlerini değerlendirme fırsatı elde ettiklerini ifade etmiştir.

Türk Lirası cinsinden varlıkların son dönemde değer kazanmasının en büyük etkenlerinden birinin kamu bankalarının yeni mevduat kampanyaları olduğuna dikkat çeken Arslan, Türk Lirasını destekleyen yeni ürünler sayesinde beklentilerin karşılandığını ifade etmiştir. Yeni ürünler ile dövize yönelen müşteriler TL yatırımlarına yöneltilmiştir. Gelecek dönemde de TL’nin desteklenmesi için yeni ürünlerin devam edeceği ifade edilmiştir.simidinin özelliği başta Ankaralılar olmak üzere bu lezzeti bir kez tadan genç yaşlı herkes tarafından merak edilmektedir. Ankara simidi etkileyici lezzeti ile onu tüketen kişileri bütünleştiren bir özelliğe sahip yiyecek türü olarak öne çıkmaktadır. Toplumun her kesimi tarafından tüketilen sade bir besin olarak öne çıkan Ankara simidinin bırakın ülkemizi dünyada bir başka eşi veya benzeri yoktur. Çünkü simit toplumun her kesimini, zenginini ve fakirini bir araya getirebilen bir gıdadır. Ankara simidi ayrıca şairlerin şiirlerine de ilham kaynağı olmuştur. Kimsenin tüketmeyi reddedemediği, insanların anılarına da eşlik eden bir yiyecek türüdür. Ankara simidi insanların gönüllerine çocukluklarından itibaren girer ve yetişkinliklerinde en çok anı biriktirdikleri dostu olmaktadır.

Herhangi bir iş sırasında mola vermek için, açlığı bastırmak için severek tüketilen Ankara simidi hakkında bilgi arayışında olanların da dikkatini çekeceği gibi bu gıda, fakirlere sunulan saray yiyeceği bir üründür. Çayla, ayranla veya sade olarak tüketilen Ankara simidinin kendine has kokusu ve çıtırlığı bu gıdayı yiyenleri adeta mest etmektedir.

Ankara Simidi Nerede Yenir?

Ankaralıların yanı sıra başkenti gezmeye veya iş ziyareti sebebiyle kente gelen vatandaşların da en çok merak ettiği sorulardan biri Ankara simidi nerede yenir sorusudur. Bu sorunun yanıtını isteseniz de vermeniz çok zordur. Çünkü Ankara'da simit satılan pek çok farklı fırın ve satıcı bulunmaktadır. Hangisinin en iyi Ankara simidi olduğunu tespit etmek oldukça meşakkatli bir işlem olduğu için Ankara simidi en iyi Ankara'nın pek çok ilçesindeki noktalarda yenebilir.

Yorumlar (0)
25°
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Temmuz 2020
İmsak 03:33
Güneş 05:24
Öğle 12:59
İkindi 16:56
Akşam 20:25
Yatsı 22:07
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 31 66
2. Trabzonspor 31 62
3. Sivasspor 32 57
4. Beşiktaş 31 53
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 32 51
7. Fenerbahçe 32 50
8. Gaziantep FK 31 41
9. Antalyaspor 32 41
10. Göztepe 32 39
11. Kasımpaşa 31 36
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Malatyaspor 31 32
14. Denizlispor 31 32
15. Çaykur Rizespor 31 32
16. Kayserispor 31 31
17. Konyaspor 31 30
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 35 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 35 31
19. Aston Villa 35 30
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 36 66
5. Villarreal 35 57
6. Getafe 35 53
7. Athletic Bilbao 36 51
8. Real Sociedad 35 51
9. Valencia 36 50
10. Granada 35 50
11. Osasuna 36 48
12. Levante 36 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 36 39
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 35 35
18. Leganés 36 32
19. Mallorca 36 32
20. Espanyol 36 24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@